ßßß
Roślina z rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej i Indii. Obecnie uprawia się go w całej Europie. Jadalną częścią słonecznika są jego pestki. Są one jasnoszare i mają owalny kształt z charakterystycznym zwężeniem na jednym końcu.
Słonecznik od dawna kojarzony był z biedą i niedostatkiem. Do Europy trafił w 1510 roku, ale nie od razu odkryto jego jadalne części. Dopiero w 1840 roku rosyjski rolnik Bokarew odkrył możliwość wytwarzania z nasion słonecznika oleju.
Nasiona słonecznika spożywa się po uprzednim ich wyłuskaniu z pestek. Można je jeść na surowo, suszyć, prażyć i dodawać do innych potraw. Dodawane są do wypieków cukierniczych: ciast, herbatników, ciastek. Smakują w daniach z ryżem, makaronem, w zupach i sałatkach. Nasiona słonecznika służą do pozyskiwania oleju. Słonecznik dodaje się do chleba razowego. Można zmiksować nasiona z czosnkiem, natką pietruszki, bazylią i ostrą papryką i tak sporządzoną pastę nakładać na kanapki. Słonecznik to świetna przekąska. Prażone pestki, także w karmelu, można podjadać między posiłkami zamiast słodyczy.
Nasiona słonecznika bogate są w witaminę E, która chroni układ krwionośny, zmniejsza ryzyko chorób serca, powstawania zakrzepów i powstawania raka jelita grubego. Mają też sporo witaminy A, D i wszystkie witaminy z grupy B. to prawdziwa kopalnia minerałów: cynku, żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Potas wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, cynk nadaje skórze, włosom i paznokciom zdrowy wygląd, magnez zmniejsza bóle migrenowe, objawy astmy, zapobiega zawałom i udarom. Olej słonecznikowy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i powinien być spożywany na surowo, np. w surówkach. Zawiera on kwas linolowy i oleinowy, które zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego i chronią naczynia. Makuch pozostały po wyciśnięciu oleju wykorzystuje się jako wartościową paszę dla zwierząt. Dla zdrowia cenne są zwłaszcza kiełki słonecznika. Cenne są również kwiaty, z których produkuje się leki przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe. Ze słonecznika produkuje się maść likwidującą trudno gojące się rany i krwawe wylewy.
Food folate2,36666666666667E-06 μg
Węglowodany0,226666666666667 g
Total Folate2,36666666666667E-06 μg
Cukier0,0292 g
Białko0,00019 g
B12,5E-06 mg
B35E-05 mg
B22,7E-06 mg
B57E-05 μg
B90 μg