ßßß Cookit - przepis na My Cat Cooks: tygodniowe OBIADanie wg Joli, cz. II

My Cat Cooks: tygodniowe OBIADanie wg Joli, cz. II

Wykonanie

Witam, Kochani!
Widzę, że nasz nowy cykl cieszy się dużą popularnością. Dziękuję. Dziś kolejna porcja.
PONIEDZIAŁEK
I danie: Jesienna zupa cebulowa
Składniki: warzywa takie jak na rosół, 4 cebule, łyżka masła, mała łyżeczka mąki
Ugotować wywar z warzyw i odstawić (najlepiej poprzedniego dnia wieczorem, aby przygotowywanie obiadu trwało krócej). Cebulę pokroić na plastry i dusić na maśle do miękkości. Pod koniec cebulę chwilę przesmażyć z mąką. Uwaga lubi się przypalać. Dodać wywar warzywny i zagotować. Ugotowaną zmiksować, lub przetrzeć przez sito. Ja podaję ją z grzankami (oczywiście gdy mam czas na ich wykonanie) Dobrze też smakuje z groszkiem ptysiowym. Może być podana zwyczajnie „do popicia”.
II danie: Placki ziemniaczane
Składniki: 1 kg ziemniaków, cebula, 2 całe jaja, 2 łyżki mąki pszennej, olej do smażenia, przyprawy. Obieram ziemniaki, kroję na części. Kocham gotowanie ale nie lubię marnować czasu, więc zamiast tarki używam maszynki do mięsa. Jak ktoś ma inny sprzęt to ekstra. Dwa razy mielę ziemniaki i cebulę. Dodaję jaja i mąką. Przyprawiam solą, pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej. Smażę niewielkie placki z obu o na złoty kolor. Bardzo dobre są placki z cukinii. Zamiast ziemniaków należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach cukinię
WTOREK
I danie: Zupa z lodówki, tylko może zamiast grzanek groszek lub odwrotnie i kleks śmietany.
II danie: Wątróbka drobiowa z jabłkiem
Składniki: wątróbka drobiowa, kwaśno-winne jabłko. Wątróbkę opanierować jak schabowe i usmażyć. Jabłko pokroić w plastry lub ósemki i obsmażyć na maśle. Dodać do wątróbek i razem chwilę poddusić. Pyszne z ryżem albo z frytkami.
ŚRODA
I danie: Zupa kalafiorowa
Składniki : kalafior, warzywa jak na rosół plus ziemniaki, jakaś kość. Może być porcja rosołowa albo np. kawałek indyczej szyi. Go garnka włożyć kość zagotować, zebrać tzw. szumowiny. Dodać wszystkie warzywa z kalafiorem podzielonym na różyczki. Dodać sól, pieprz, cukier (dodaję go do wszystkich potraw z warzywami. Dzięki niemu tracą goryczkę). Po ugotowaniu kość dokładnie obieram z mięsa i wrzucam powrotem do garnka. W kubku mieszam śmietanę z zupą i wlewam do garnka
II danie: Gulasz z kaszą i kiszonym ogórkiem
Składniki : mięso dowolne: wołowina, wieprzowina, drób lub indyk. (Po prostu to co mam w lodówce.), marchewka, seler, cebula, przyprawy w tym ostra i słodka papryka, liść laurowy i łyżka mąki.
Mięso kroję na nieduże kawałki, oprószam mąką i smażę na dość mocno rozgrzanym oleju (nie solę). Mięso wyjmuję, a na tym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę cebulę, słupki marchewki, selera. Gdy są lekko miękkie łączę wszystko w garnku dodaję przyprawy i zalewam szklanką wody. Stawiam garnek na małym gazie i duszę co najmniej godzinę. Czasami do gulaszu dodaję ząbek czosnku i majeranek. Do gulaszu najlepiej pasuje kasza gryczana i jęczmienna oraz kiszony ogórek z jesiennych zapasów.
CZWARTEK
I danie: Zupa ze środy, chyba, że została zjedzona to obiad będzie bez zupy. Można ratować się gorącym kubkiem, ale tego nie polecam, bo to sama chemia, a chcemy być zdrowi. Jestem także wrogiem wszelkich gotowych przypraw tzw. polepszaczy, wolę naturalne składniki.
II danie: Kapusta zasmażana a la bigosik z ziemniakami
Składniki : mięso, wędliny, boczek, kapusta kiszona, smalec, przyprawy, w tym cukier, kminek, ziele angielskie i liść bobkowy.
Przed przystąpieniem do gotowania robię tygodniowy przegląd lodówkowy. Wyjmuję niezjedzone kawałki szynki, boczku, mięsa. Kroję na mniejsze kawałki i smażę na smalcu, aż się zrumienią. Pod koniec dodaję pokrojoną cebulę aby się zeszkliła. W drugim garnku gotuję kapustę. Gdy jest za kwaśna należy ją wcześniej wypłukać w zimniej wodzie.
Ugotowaną, odcedzam nieco i łączę z mięsem, cebulą i wytopionym tłuszczem. Dodaję przyprawy. Nie należy żałować kminku, bo kapuście nadaje super smak. Razem duszę około ½ godz. aż wszystkie składniki będą mięciutkie. Jeżeli kapusta jest za rzadka dodaję utartego na tarce ziemniaka. Unikam zasmażek, bo tuczą. Bigosik podaję z ziemniakami ale z chlebem np. na kolację też jest pyszny.
PIĄTEK
I danie: Błyskawiczny barszcz ukraiński
Składniki: wywar mięsny, puszka białej fasoli, ugotowane buraki (Zwykle kupuję cały kilogram buraków, gotuję, trę na tarce i dzielę do woreczków. Potem wystarczy sięgnąć do zamrażarki) W ogóle radzę młodym gospodyniom gdy jest czas przygotowywać półprodukty np. buraki, czy nawet porcje warzyw. Wtedy przygotowywanie obiadu trwa o wiele krócej).
Do wywaru wrzucam fasolę razem z zalewą, pokrojone warzywa: marchewkę, pietruszkę, por, seler i cebulę oraz poszatkowaną kapustę. Gdy warzywa będą miękkie dorzucam potarte buraki, Doprawiam do smaku solą pieprzem, cukrem i octem winnym. Na koniec dodaję śmietanę.
II danie Pstrąg z pieca
Składniki: pstrąg – po jednym na osobę. Kilka godzin przed pieczeniem ryby czyszczę, nacieram solą, pieprzem. Do środka wkładam koperek i kawałki cebuli. Na wierzch kładę kilka plasterków cytryny. Delikatnie polewam oliwą. Po 2-3 godzinach wstawiam do piekarnika i piekę do zrumienienia. Tak na oko ½ godz. Podaję z ziemniakami i dowolną surówką np. z kapusty pekińskiej, marchewki, cebuli i kiszonego ogórka.
SOBOTA
I danie: Zupa ogórkowa a dodatkowo będzie galareta z kurczaka
Składniki: cały kurczak i warzywa jak na rosół, kiszone ogórki, przyprawy w tym liście laurowe.
Całego kurczaka gotuję z warzywami w dużej ilości wody. Odlewam połowę wywaru z połową warzyw. Kurczaka z resztą warzyw gotuję na bardzo wolnym ogniu jeszcze godzinę. Ogórki trę na tarce i duszę ma maśle wraz z pokrojoną cebulą. Warzywa z wywaru także kroję na słupki i dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki. Gdy ogórki są miękkie, łączę z wywarem. Doprawiam do smaku. Na koniec wlewam śmietanę, choć bez niej także jest pyszna i co ważne mniej kaloryczna.
Gdy kurczak jest mięciutki wyjmuję go razem z warzywami do ostygnięcia.
II danie: Kiełbasa z boczkiem i śliwką, ziemniaki i surówka z domowej spiżarni np. papryka konserwowa.
Składniki: po 1 kiełbasce na osobę np. śląskiej, tyleż samo plastrów boczku i śliwek suszonych bez pestek. Kiełbasę nacinam w poprzek. W nacięcia wkładam pokrojone suszone śliwki. Całość owijam boczkiem i wolno smażę na patelni. Gdy boczek się dobrze zrumieni danie gotowe.
W międzyczasie obieram wystudzonego kurczaka z mięsa i drobniutko je kroję. Do plastikowych kubeczków na dno układam warzywa, a czasami plasterki ugotowanego na twardo jajko lub groszek z puszki. Płyn przecedzam przez sito i doprawiam, solą pieprzem, czosnkiem. Na koniec rozpuszczam, w zależności od ilości płynu żelatynę i zalewam mięso. Po wystudzeniu wstawiam do lodówki i super kolację mam gotową. Mogę nią nawet poczęstować gości.
NIEDZIELA
I danie: Jak zwykle rosół, ale wołowy
Składniki: Porządny kawałek wołowiny rosołowej, warzywa, makaron. Gotuję tak samo jak rosół z kurczaka tylko dłużej i warzywa wkładam, później żeby się nie rozgotowały.
II danie: Wołowina w sosie chrzanowym z ziemniakami .(Ulubione danie mojego męża).
Składniki: Wołowina z rosołu, mąka, szklanka zimnego mleka, masło chrzan (może być ze słoiczka), przyprawy w tym gałka muszkatołowa.
Roztapiam masło, wsypuję płaską łyżkę mąki i mieszam pilnując aby się tylko zaparzyła, a nie zrumieniła. Do tej białej jakby zasmażki mieszając trzepaczką dodaję zimne mleko, które bardzo szybko gęstnieje. Jest to taki sos beszamelowy. Następnie dodaję chrzan i przyprawy. Na koniec wkładam pokrojoną na porcje wołowinę. Chwilę gotuję i gdy ziemniaki się ugotują obiad jest gotowy.
Pozdrawiam,
Jola
Źródło:http://mycatcooks.blogspot.com/2012/11/tygodniowe-obiadanie-wg-joli-cz-ii.html