ßßß
Uzyskiwany ze słoniny, smalec stosowany był w kuchni od wieków. Jednak ostatnio był piętnowany ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. Nowe badania wykazują, że tłuszcze nasycone nie są tak szkodliwe dla zdrowia serca, jak zakładano. O wiele gorsze są tłuszcze trans występujące w uwodornionej żywności. Smalec posiada unikalną mieszankę różnych rodzajów tłuszczów, które nadają mu cudowne właściwości, zwłaszcza pod kątem pieczenia i smażenia. Faktem jest, że smalec jest zdrowym tłuszczem i zasługuje na powrót do kulinarnych łask.
Tłuszcze nasycone wykazują pojedyncze wiązania pomiędzy wszystkimi cząsteczkami węgla w łańcuchu kwasu tłuszczowego. Oznacza to, że posiadają najwyższy poziom termostabilności, ponieważ ich wiązania są stosunkowo trudne do złamania. Zawartość tłuszczów nasyconych w smalcu chroni jedno- i wielonienasycone tłuszcze przed utlenieniem na skutek ciepła.
Przez wiele lat krążył mit, że tłuszcz zwierzęcy podnosi ryzyko chorób serca. Smalec jest częścią zdrowej diety i nie powoduje zagrożenia dla serca. Potwierdza to analiza przeprowadzona na 300.000 pacjentach przez American Journal of Clinical Nutrition. Tłuszcze nasycone zwiększają stężenie cholesterolu HDL, który jest związany z obniżonym ryzykiem choroby serca. Ponadto, smalec plasuje się na 18 miejscu wśród żywności zawierającej najwyższy poziom cholesterolu. Jako środek leczniczy w organizmie, poziom cholesterolu wzrasta w okresach stresu lub podczas stanów zapalnych. Spożycie cholesterolu nie wchodzi przekłada się w poziom cholesterolu we krwi. Dzieje się tak, ponieważ organizm samodzielnie produkuje cholesterol, którego potrzebuje. A dostarczanie cholesterolu za pomocą dobrych tłuszczów, odciąża organizm z jego produkcji.
Smalec jest drugim najbogatszym źródłem witaminy D w żywności (na pierwszym miejscu jest olej z wątroby dorsza). Jedna łyżka smalcu zawiera 1.000 jednostek witaminy D. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Wymaga kwasów tłuszczowych, w tym kwasów tłuszczowych nasyconych, aby mogła zostać prawidłowo wchłonięta i wykorzystana w organizmie. Smalec zapewnia doskonałą ilość witaminy D wraz z potrzebnymi kofaktorami kwasów tłuszczowych. Inne źródła witaminy D, jak żółtka jaj i wątróbki, nie mogą się równać ze smalcem. Wysoka zawartość witaminy D występuje jedynie w smalcu otrzymywanym z wieprzowiny hodowanej na pastwiskach. Zwierzęta muszą mieć dostęp do światła słonecznego, aby przeprowadzić syntezę witaminy D i przechowywać ją w swoich tkankach tłuszczowych.
Wiele osób decyduje się na gotowanie z olejem kokosowym, ponieważ jest tłuszczem termostabilnym. Ale w przeciwieństwie do smalcu, olej kokosowy pozostawia w potrawach delikatny, ale charakterystyczny posmak kokosu. Wychodzi na to, że w kwestii smażenia w małej lub dużej ilości tłuszczu, smalec stanowi najlepsze rozwiązanie.
Wszechstronność i korzyści zdrowotne smalcu, czynią z niego dobrego kandydata do pieczenia. Tradycyjnie, smalec wykorzystywano do smażenia pączków w głębokim oleju i przyrządzania kruchych ciast. Smalec zapewnia wypiekom delikatną i wilgotną konsystencję, bez wprowadzania zmian do smaku potrawy. Podczas pieczenia, warto zastąpić smalcem olej kokosowy, oleje warzywne, masło lub tłuszcz do pieczenia.
Przed umieszczeniem w lodówce, smalec należy dokładnie zapakować, aby nie wchłonął zapachów z innej żywności. Przetworzony smalec może być przechowywany w lodówce lub w temperaturze pokojowej.
Porcja: 13g Kalorie: 115 kcl
Błonnik pokarmowy0 g
z alkoholu0 kcal
Gęstość1,131E-05 g
Objętość15 g/m3
Food folate0 μg
Tłuszcze jednonienasycone5,8 μg
Tłuszcze wielonienasycone1,4 μg
Tłuszcz13 g
Tłuszcze nasycone5 μg
Węglowodany0 g
Total Folate0 μg
Cukier0 g
Białko0 g
Tryptofan0 g
Treonina0 g
Izoleucyna0 g
Leucine0 g
Lysine0 g
Metionina0 g
Cystyna0 g
Fenyloalanina0 g
Tyrosine0 g
Walina0 g
Arginina0 g
Histydyna0 g
Alanina0 g
Kwas asparaginowy0 g
Kwas glutaminowy0 g
Glicyna0 g
Prolina0 g
Seryna0 g
A0 μg
B10 mg
C0 mg
B60 mg
E7,7E-05 mg
Beta-Tocopherol0 μg
Gamma-tocopherol0 μg
Delta-tocopherol0 μg
B30 mg
B120 μg
B20 mg
B50 μg
B90 μg
K0 μg
Retinol0 μg
Beta Kryptoksantyna0 μg
Likopen0 μg
Luteina + Zeaksantyna0 μg
A(IU)0 IU
Bete-karoten0 μg
Alfa-karoten0 μg
Omega-30,128 mg
Omega-61,3 mg
Fosfor0 mg
Magnez0 mg
Potas0 mg
Sód0 μg
Wapń0 mg
Żelazo0 mg
Cynk1,4E-05 mg
Mangan0 μg
Miedź0 μg
Selen2,6E-08 μg
Cholesterol0,012 μg
Fitosterol0 μg
%0 %
Objętość(ml)0 ml
Masa(g)0 g
Procent masy0 %