ßßß Cookit - przepis na Domowa tortilla z warzywami i gyrosem z kurczaka

Domowa tortilla z warzywami i gyrosem z kurczaka

nazwa

Wykonanie

Dzisiaj zapraszam na domową tortillę z warzywami i gyrosem z kurczaka. Placki robione samodzielnie, pyszny czosnkowy sos jogurtowo - majonezowy, dużo warzyw i gyros z kurczaka. Obiad lekki i aromatyczny. Troszkę pracochłonny, ale moim zdaniem warto.
Przepis jest dość długi, ponieważ kolejno, dokładnie opisałam zrobienie placków, sosu, mięsa i warzyw. Zachęcam do zrobienia i życzę smacznego :)
Składniki na placki tortilli (8 sztuk):
500 ml mąki pszennej
pół płaskiej łyżeczki soli
3 łyżki oleju
170 ml gorącej wody
Składniki na sos:
1 małe opakowanie jogurtu naturalnego (o pojemności około 200 g)
2 czubate duże łyżki majonezu
3 czubate duże łyżki keczupu
2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
1 czubata mała łyżeczka siekanego koperku (świeżego lub mrożonego)
1/4 płaskiej łyżeczki soli
Składniki na gyros z kurczaka:
nieduża podwójna pierś z kurczaka
4 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
3 łyżki oliwy
czubata łyżeczka suszonego oregano
płaska łyżeczka papryki słodkiej
płaska łyżeczka papryki ostrej
płaska łyżeczka majeranku
płaska łyżeczka rozmarynu
płaska łyżeczka tymianku
1/2 płaskiej łyżeczki soli
1/2 płaskiej łyżeczki zmielonego pieprzu
1/2 płaskiej łyżeczki mielonego kminku
szczypta cukru
szczypta chili
Potrzebne warzywa:
malutka kapusta pekińska
1 papryka czerwona
1/2 puszki papryki konserwowej
1 czerwona cebula
Wykonanie:
Przygotowanie warzyw:
Kapustę pekińską drobno szatkujemy.
Paprykę kroimy w krótkie, cienkie paseczki.
Kukurydzę konserwową odsączamy z soku.
Cebulę kroimy na cienkie półkrążki.
Aby przygotować sos jogurtowo - majonezowy, wystarczy zmieszać wszystkie jego składniki.
Przygotowanie gyrosa z kurczaka:
Piersi myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, kroimy na małe, cienkie paseczki i wkładamy do miski. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, oliwę i wszystkie wymienione przyprawy i zioła. Całość mieszamy, przykrywamy i wkładamy do lodówki na około 1 godzinę.
Po upływie godziny możemy smażyć mięso. Kurczaka wrzucamy partiami na dużą, bardzo mocno nagrzaną patelnię. Jeśli do smażenia kurczaka używamy patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu, to nie dajemy na nią żadnego tłuszczu. Wystarczy oliwa, która jest dodana do mięsa. Taką ilość kurczaka trzeba podzielić na 2 -3 części. Wrzucając na patelnię za dużo kurczaka na raz, mięso zacznie puszczać sok i zrobi się suche.
Kurczaka obsmażamy około 4 minuty, kilka razy mieszając. Mięso zdejmujemy z patelni, gdy jest apetycznie podpieczone i wrzucamy następną partię.
Przygotowanie tortilli:
Mąkę i sól wsypujemy do miski. Dodajemy olej i gorącą wodę (dopiero, co zagotowaną). Ciasto wyrabiamy około 10 minut. Pierwszą minutę wyrabiamy mikserem z hakiem, następnie, gdy ciasto przestygnie, ugniatamy je rękoma (wyrobione ciasto na tortillę powinno być miękkie i nie może lepić się do rąk). Tak długie wyrabianie sprawi, że tortilla będzie elastyczna.
Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na około pół godziny, aby odpoczęło.
Po tym czasie ciasto dzielimy na 8 części. Z każdej formujemy kulkę. Stolnicę delikatnie oprószamy mąką i każdą z części ciasta rozwałkowujemy na cieniutki placek. Powinien on mieć wymiary pasujące do patelni, na której będziemy smażyć tortillę. Nie powinien być większy. Nie musi natomiast być idealnie okrągły. Cały urok tych domowych placuszków polega na tym, że widać, że nie są wykrajane przez maszynę.
Tortillę smażymy na patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu. Nie używamy bowiem do jej smażenia tłuszczu. Ja tortillę robię na patelni teflonowej.
Zanim zacznę smażyć tortillę (na patelni teflonowej), przygotowuję jeszcze jedną patelnię, obojętnie jaką. Podgrzewam ją i zdejmuję z ognia. Na nią odkładam usmażone tortille.
Patelnię teflonową bardzo mocno nagrzewamy.
Placki tortilli kładziemy kolejno na patelni i smażymy z obu stron. Tortillę smażymy krótko. Około 40 - 60 sekund na pierwszej stronie i 30 - 40 sekund na drugiej stronie. Im cieniej rozwałkowaliśmy ciasto w placku tortilli, tym krócej trwa jej smażenie. Dzięki krótkiemu smażeniu tortilla zachowuje elastyczność. Podczas smażenia, na tortilli będą pojawiać się pęcherzyki powietrza, a kolor placka zmieni się na jaśniejszy.
Tortillę zdejmujemy z patelni, gdy pojawią się na niej charakterystyczne, brązowe plamki, a ciasto zjaśnieje. Jeśli tortilla zbyt wolno się zarumienia i widzimy, że w podanym czasie nie jest dopieczona, musimy bardziej podgrzać patelnię.
Usmażone tortille odkładamy na drugą przygotowaną (podgrzaną) patelnię, kładąc jedną na drugiej i od razu przykrywamy ściereczką. Trzymamy je cały czas przykryte. W przeciwnym razie obeschną i stracą na elastyczności.
Tortille zawijamy:
Na każdej tortilli układamy dość sporo warzyw, gyrosa i sos. Tortillę zawijamy i podajemy.
Smacznego :)
Źródło:http://smakmojegodomu.blogspot.com/2016/03/domowa-tortilla-z-warzywami-i-gyrosem-z.html