ßßß Cookit - przepis na Pilaw - ryż pełen smaków

Pilaw - ryż pełen smaków

nazwa

Wykonanie

Pilaw (zwany również pilafem) to danie charakterystyczne zwłaszcza dla kuchni tureckiej i indyjskiej. Pojawia się jednak również w kuchniach Bałkanów i Wschodniej Afryki.
Od risotto różni się konsystencją. W przeciwieństwie do niego nie powinien być bowiem kremowy i kleisty, tylko sypki. Od paelli natomiast odróżnia go sposób przygotowywania. W tym hiszpańskim przysmaku przyrządzone uprzednio składniki układa się zazwyczaj na wierzchu ryżu i nie miesza. W pilawie zaś ryż miesza się z dodatkami.
Składniki podstawowe
Do przygotowania pilawu będziemy potrzebować przede wszystkim ryżu o długich ziarnach. Spośród dostępnych w naszym kraju rodzajów ryżu można wybrać zarówno zwykły biały lub brązowy ryż długoziarnisty, jak i aromatyczny ryż Basmati. Przed dodaniem do potrawy suche ziarna ryżu warto najpierw przepłukać, dzięki czemu nie będą się kleiły. Oprócz ryżu do przyrządzenia pilawu można użyć także kaszy bulgur z pszenicy (średniej lub grubej), jęczmiennej, czy też gryczanej.
Do pilawu dodaje się także wywar warzywny lub bulion, który ma zostać wchłonięty przez ziarenka ryżu. W zależności od naszego upodobania danie możemy wzbogacić o takie dodatki, jak np.: usmażone mięso lub ryby, świeże, smażone bądź duszone warzywa, suszone owoce, orzechy oraz aromatyczne zioła i przyprawy. Spośród ziół doskonale pasują do niego m.in.: imbir, cynamon, kardamon, szafran czy kumin (czyli kmin rzymski).
Klasycznie do pilawu dodaje się baraninę, ale z powodzeniem możemy zamienić ją na mięso drobiowe, wołowinę czy wieprzowinę. Słodycz zapewnią mu np. świeża marchewka lub suszone owoce, np. morele, rodzynki. Ostrości dodadzą zaś chili lub pieprz (także kajeński).
Jak zrobić pilaw?
Przygotowanie dania rozpoczyna się zwykle od podsmażenia cebuli z dodatkiem przypraw. Dzięki temu gotowa potrawa będzie bardzo aromatyczna.
Następnie na rozgrzaną patelnię wsypujemy przepłukany i osączony z wody ryż i podsmażamy - podobnie jak w risotto - do momentu, aż ziarenka natłuszczą się i staną się szkliste. Gdy to nastąpi, zalewamy ryż bulionem lub wywarem. Ma go być około dwa razy więcej niż ryżu.
Płyn doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy temperaturę i gotujemy ryż pod przykryciem na niewielkim ogniu, nie mieszając przez około 20 minut. Gdy będzie gotowy, na jego powierzchni powinny powstać małe dziurki, przez które uchodzi para. Pod koniec gotowania sprawdzamy, czy jest już ugotowany. Jeśli nie, a bulion został już wchłonięty - dolewamy trochę gorącej wody i jeszcze chwilę gotujemy. Jeśli jednak ryż już się ugotował, a w garnku nadal znajduje się nieco płynu, dobrze jest go odlać, by ryż się nie rozgotował.
Ugotowany ryż mieszamy delikatnie widelcem, aby go spulchnić. Do sypkiego ryżu wrzucamy ulubione dodatki, nakrywamy pokrywką i odstawiamy na około 5 minut, by danie odpoczęło. Pomiędzy pokrywką a garnkiem można również umieścić czystą ściereczkę lub ręcznik, które wchłoną parę wodną, co spowoduje, że ryż pozostanie sypki i gorący.
Gotowy pilaw możemy udekorować ulubioną zieleniną, np. posiekaną natką pietruszki lub kolendrą. Chrupkości dodadzą mu orzechy, np. włoskie, migdały, pistacje lub orzeszki pinii. Można również przybrać go owocami, np. suszonymi morelami, żurawinami lub pestkami granatu. Pilaw sprawdzi się jednak nie tylko jako samodzielne danie czy dodatek do potraw. Możesz go także wykorzystać jako farsz do pieczonego mięsa, np. kurczaka lub indyka.
Zobacz również nasze przepisy na:
Pilaw z piersi kurczaka
Pilaw orientalny
Pilaw z suszonymi morelami
Prosty pilaw z ciecierzycą
Cynamonowy pilaw z bakłażanem
Pilaw z baraniną
Źródło:http://ugotuj.to/dookolaswiata_kuchnia/1,147803,18846150,pilaw-ryz-pelen-smakow.html