ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Bulion

Bulion

nazwa

Nazwa bulion pochodzi od francuskiego słowa bouillon, które oznacza między innymi mocno stężony oraz odłuszczony rosół, który można podawać na ciepło bądź zimno. Może też to być wywar z kości, mięsa i warzyw, który służy jako baza do gotowania zup, sosów bądź dań mięsnych. Pod pojęciem bulionu obecnie kryje się również koncentrat do rozpuszczenia, coraz częściej dostępny w postaci kostki rosołowej.

Pochodzenie i historia bulionu

Nikt dokładnie nie potrafi stwierdzić jaka jest dokładna historia i pochodzenie bulionu. Prawdopodobnie powstał wraz z wynalezieniem ognia, oczywiście nie równocześnie, ale próba szykowania pożywienia spowodowała, że praczłowiek zaczął eksperymentować w swojej pierwotnej kuchni. W starożytnej Grecji oraz Rzymie zawinięte w skórę zwierzęcą mięso z warzywami wypełniało się wodą i doprowadzało do wrzenia poprzez układanie na wszystkim rozgrzanych kamieni. Z czasem przepis ewoluował na tyle, że bulion jest dziś podstawą większości zup oraz sosów.

Jak zrobić bulion wołowy

Jako bazę należy przygotować rosół, do niego dodaje się zmieloną, surową wołowinę. Wywar gotuje się przez około godzinę czasu. Pół godziny przed zakończeniem procesu gotowania do garnka wrzuca się pokrojoną w drobną kostkę włoszczyznę, w razie potrzeby dolewa się wrzątek. Po zakończeniu gotowania, bulion doprawia się do smaku a następnie przecedza się przez sito, tak by wywar był czysty oraz klarowny.

Klarowanie bulionu

Nie zawsze uzyskuje się w pełni klarowny bulion. Jednak istnieją dwa najbardziej pospolite sposoby na sklarowanie wywaru. Pierwszym z nich jest zebranie tłuszczu specjalną łyżką cedzakową. Zamiast wspomnianej łyżki można użyć również kromki chleba. Następnie bulion przelewa się do innego naczynia. Drugim sposobem jest dodanie do ostudzonego bulionu lekko ubitego białka z jajek. Następnie trzeba cały wywar podgrzewać aż do wrzenia. Dzięki temu, wysoka temperatura spowoduje szybkie związanie białka z szumowinami. Po zestawieniu garnka z gazu i odczekaniu paru chwil, przelewa się bulion do drugiego garnka przez sito, które z dwóch stron okryte jest gazą. Jeśli nie ma się pod ręką gazy, można skorzystać z filtra do kawy.

Właściwości bulionu

Bulion wołowy posiada wysoką zawartość białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Mimo zarzutówo wysoką kaloryczność potraw na bazie bulionu, sam wywar posiada również śladowe ilości witaminy E, K, B6, B12. Ponadto bulion wołowy wzbogacony jest o kwas foliowy odpowiedni dla kobiet przygotowujących się do zajścia w ciążę. Wśród minerałów wymienić można wapń, żelazo, magnez, selen, cynk, sód, a także fosfor, miedź i potas.

Wartości odżywcze

Objętość(ml)0   ml

Procent masy0   %