ßßß Cookit - przepis na Cała prawda o dżemach, konfiturach i marmoladach

Cała prawda o dżemach, konfiturach i marmoladach

Wykonanie

10 Flares Twitter 0 Facebook 10 10 10 10 Flares ×
Moi drodzy. Od lat robię domowe przetwory. Na pewno pamiętacie weki Waszych babć i mam. Ich smak to najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa. Z przykrością stwierdzam, że kiedyś tempo życia było inne, ludzie czerpali z niego radość często żyjąc skromnie, żywiąc się darami natury uprawiając własne owoce i warzywa. Czasy odrobinę się zmieniły. Wymaga się od nas dużo więcej wysiłku, sprytu i umiejętności planowania.
Mamy na głowie tak dużo spraw, że często w ciągu naszego dnia nie ma miejsca na zdrowe i przemyślane zakupy. Dziś chciałam Was zachęcić do znalezienia chwili czasu na przygotowywanie domowych przetworów na zimę. Wszystko postanowiłam okrasić rozporządzeniem Ministra Rolnictwa, który ściśle określa skład, proporcję i składniki, które mogą być użyte do masowej produkcji przetworów. Wszystko po to, abyście zaczęli czytać etykiety i przykładali wagę do tego co jecie. Zerknijcie na fragmenty ustawy i wspomnijcie o niej gdy będziecie stali w sklepie przy półce z przetworami.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 29 lipca 2003 r.
W sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej dżemów, konfitur, galaretek, marmolad, powideł śliwkowych oraz słodzonego przecieru z kasztanów jadalnych. Dz.U. 2003 nr 143 poz. 1398
§ 1 . 1 Ustawa określa szczegółowe wymagania w zakresie jakości handlowej:
dżemu;
dżemu ekstra;
konfitury;
konfitury ekstra;
galaretki;
galaretki ekstra;
marmolady;
marmolady galaretkowej;
marmolady twardej lub miękkiej z owoców innych niż cytrusowe;
powideł śliwkowych;
słodzonego przecieru z kasztanów jadalnych.
1. 2. Zawartość ekstraktu ogólnego w produktach określanych jako niskosłodzone powinna wynosić:
a) dżemie i dżemie ekstra — wynosi nie mniej niż 28% i nie więcej niż 50%,
b) konfiturach i konfiturach ekstra — wynosi nie więcej niż 45%,
c) galaretce i galaretce ekstra — wynosi nie mniej niż 28% i nie więcej niż 32%;
2) marmoladzie miękkiej z owoców innych niż cytrusowe — wynosi nie mniej niż 57% ;
3) powidłach śliwkowych — wynosi nie mniej niż 54 %.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wyrobów, w których cukry zostały całkowicie lub częściowo zastąpione substancjami słodzącymi. Do wyrobów, o których mowa w § 1 ust. 1, można dodać:1) miód, w celu całkowitego albo częściowego zastąpienia cukrów;
2) spożywcze oleje i tłuszcze jako środki przeciwspieniące;
3) pektynę;
4) napój spirytusowy;
5) wyrób winiarski;
6) likier winny;
7) orzechy;
8) aromatyczne zioła;
9) przyprawy;
10) wanilię
11) ekstrakty waniliowe;
12) wanilinę;
13) syrop skrobiowy;
14) substancje dodatkowe w rozumieniu przepisów w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, substancji pomagających w przetwarzaniu i warunków ich stosowania. A teraz zerknijmy na specyfikację wybranych produktów. Czym jest dżem? Ustawa wyczerpująco wyjaśnia.
Czym jest „Dżem”
Dżem jest mieszaniną o odpowiednio zżelowanej konsystencji cukrów, wody i pulpy lub przecieru otrzymanych z jednego lub więcej gatunków owoców. Dżem wytworzony z owoców cytrusowych może być sporządzany z całych owoców, pokrojonych w paski lub plastry.
Normy ilościowe dotyczące produkcji
3. Ilość pulpy lub przecieru wymagana do wytworzenia 1 000 g wyrobu gotowego wynosi nie mniej niż 350 g (czyli 35%) oraz:
1) 250 g — w przypadku pulpy lub przecieru z czerwonych porzeczek, czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, owoców rokitnika, owoców dzikiej róży i owoców pigwy;
2) 150 g — w przypadku pulpy lub przecieru z imbiru;
3) 160 g — w przypadku pulpy lub przecieru z owoców nerkowca;
4) 60 g — w przypadku pulpy lub przecieru z owoców passiflory (męczennicy).
Adekwatnie ma się ta zależność do dżemu ekstra:
Dżem ekstra jest mieszaniną o odpowiednio zżelowanej konsystencji: cukrów, wody i niezagęszczonej pulpy otrzymanej z jednego lub więcej gatunków owoców, z zastrzeżeniem ust. 2—4.
Dżem ekstra z owoców dzikiej róży, z pozbawionych pestek malin, jeżyn, czarnych porzeczek, czerwonych porzeczek i czarnych jagód może być wytworzony całkowicie lub częściowo z niezagęszczonego przecieru, uzyskanego z tych owoców.
(Dziennik Ustaw Nr 143 — 9676 — Poz. 1398)
Dżem ekstra z jabłek, gruszek, śliwek, melonów, arbuzów, winogron, dyń, ogórków i pomidorów może być wytworzony tylko z tych owoców, bez możliwości ich mieszania z innymi owocami.
Ilość pulpy wymagana do wytworzenia 1 000 g wyrobu gotowego wynosi nie mniej niż 450 g (45 %) z zastrzeżeniem dla:
1) 350 g — w przypadku pulpy z czerwonych porzeczek, czarnych porzeczek, owoców jarzębiny, owoców rokitnika, owoców dzikiej róży i owoców pigwy;
2) 250 g — w przypadku pulpy z imbiru;
3) 230 g — w przypadku pulpy z owoców nerkowca;
4) 80 g — w przypadku pulpy z owoców passiflory (męczennicy).
Konfitura
Konfitura jest mieszaniną o odpowiednio gęstej, lecz niezżelowanej konsystencji pulpy z jednego lub więcej gatunków owoców, cukrów i wody.
Normy ilościowe dotyczące produkcji
Ilość pulpy wymagana do wytworzenia 1 000 g wyrobu gotowego wynosi nie mniej niż 500 g (50 %)
Konfitura ekstra
To konfitura o 60% zawartości owoców.
Marmolada
Marmolada jest mieszaniną o odpowiednio zżellowanej konsystencji cukrów, wody oraz jednego lub więcej następujących produktów otrzymanych z owoców cytrusowych: pulpy, przecieru, soku, ekstraktu wodnego lub skórki.
Ilość owoców cytrusowych wymagana do wytworzenia 1 000 g wyrobu gotowego nie powinna być mniejsza niż 200 g (20 %), z czego nie mniej niż 75 g powinno być uzyskane z owocni wewnętrznej (endokarpu) – miąższu.
Marmolada galaretkowa
Marmolada galaretkowa jest marmoladą niezawierającą składników nierozpuszczalnych, z wyjątkiem niewielkiej ilości drobno pokrojonej skórki.
Marmolada twarda lub miękka z owoców innych niż cytrusowe
Marmolada twarda lub miękka z owoców innych niż cytrusowe jest mieszaniną o odpowiednio zżelowanej konsystencji cukrów, pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego, otrzymanych z jednego lub więcej gatunków owoców, z ewentualnym dodatkiem kwasów spożywczych lub syropu skrobiowego.
Ilość pulpy, przecieru świeżego lub konserwowanego, soku lub ekstraktu wodnego wymagana do otrzymania 1 000 g wyrobu gotowego nie może być mniejsza niż 1 100 g — w przypadku marmolady twardej i 800 g dla marmolady miękkiej.
Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe są mieszaniną o konsystencji odpowiednio miękkiej, dającą się rozsmarować. Składają się z pulpy lub przecieru ze śliwek oraz cukru. Ilość tych składników musi być równa 1600 g surowca na 1000 g powideł.
(Dziennik Ustaw Nr 143 — 9676 — Poz. 1398)
Powiązane notki:
Czekośliwka dżem śliwkowy z kakao
Dżem truskawkowy z rabarbarem
Dżem z dyni i brzoskwiń oraz ciasto drożdżowe z dynią
Czekośliwka – krem / dżem śliwkowy z czekoladą
Źródło:http://ania-gotuje.blog.pl/2015/07/02/cala-prawda-o-dzemach-konfiturach-i-marmoladach