ßßß Cookit - przepis na Hamburgery

Hamburgery

nazwa

Wykonanie

Niezbędne produkty:
1 kg mięsa wołowego
1 kg mąki
2 szklanki mleka
15 gr drożdży suszonych
4 łyżki oleju
3 cebule
600 gr ziemniaków
DODATKI: sałata, ogórek, jalapeno,
PRZYPRAWY: czosnek, sól, cukier, tymianek, pieprz, sezam
Po małej przerwie, w dokumentowaniu nie w gotowaniu, przyszedł czas na coś rodem z Ameryki.
Hamburgery „chodzą” za mną od kilku tygodni i po wizytach w kilku restauracjach i wydaniu po 20-30 zł za sztukę, zdecydowałem się kupić dobrą wołowinę i usmażyć kotlety samodzielnie.
Zaczynamy od przygotowania ciasta na bułeczki. Ja użyłem około 2 paczek drożdży suszonych (15 gram) i 2 szklanek mleka oraz około 1 kg mąki.
Wymieszałem różne jej gatunki. Ponieważ często piekę chleb użyłem mąki orkiszowej, żytniej razowej, chlebowej z cebulą oraz zwykłej pszennej.
Do ciasta dolałem również kilka łyżek oleju, i soli oraz cukru do smaku. Na kilogram mąki wystarczy 2 łyżeczki soli i ze 3-4 cukru.
Ugniatamy ręcznie ciasto a następnie lepimy z niego bułeczki odpowiedniej wielkości.
Układamy na blasze do pieczenia wyłożonej papierem i opruszonej mąką. Aby uzyskać piękną, przyrumienioną skórkę, smarujemy z wierzchu roztrzepanym jajem.
Bułeczki lądują w piecu rozgrzanym do 200 stopni na około 15 minut.
Hamburgery dość dobrze komponują się z dobrymi frytkami. Mam tu na myśli świeże frytki przygotowane z dobrych ziemniaków a nie te chemiczne mrożonki ze sklepu 🙂
Ważnym elementem wykonania dobrych frytek jest ich dwukrotne smażenie. W pierszej kolejności dusimy frytki w oleju o temperaturze około 100 stopni przez 6-8 minut,
Następnie wyjmujemy je i jak trochę przestygną, podgrzewamy olej do 160-170 stopni i wrzucamy je na 4-5 minut do przyrumienienia.
Wszystko trzeba odpowiednio zsynchronizować w czasie tak, aby bułki i frytki były gotowe ale nie zimne jak skończymy smażyć mięso.
Gotowe bułeczki odkładamy na bok do przestygnięcia.
Ja dodatkowo pokusiłem się o zrobienie prażonej cebulki. Wykonanie jest banalne gdyby nie ta synchronizacja…
Obtaczamy drobno posiekaną cebulkę w mące z solą i smażymy na małym ogniu kilkanaście minut.
Ok, zabieramy się za mięso… Właściwie wołowinę powinniśmy mieć dzień wcześniej pociętą na drobne kawałki i doprawioną do smaku pieprzem i czosnkiem. Ja dodałem jeszcze odrobinę tymianku. W dniu przygotowania hamburgerów mielimy na dużych oczkach w maszynce do mięsa lub dobrze sikamy ostrym nożem i lepimy płaskie kotleciki.
Pamiętajcie by nie dodawać do wołowiny soli. Dopiero podczas smażenia i to też w odpowiedni sposób o czym później.
Tak przygotowane mięso solimy z z góry i układamy posoloną stroną na rozgrzanej patelni na około 3-4 minuty.
Następnie odwracamy na drugą stronę i smażymy kolejne 3-4 minuty.
Kilka sztuk zrobiłem w wersji z serem którego kawałki ułożyłem na patelni jak tylko skończyłem smażyć mięso z jednej strony.
Jako dodatki do hamburgera użyłem domowych, kiszonych ogórków, papryczki jalapeno, obowiązkowo majonezu, prażonej cebulki, kilku plastrów surowej cebuli i sałaty.
Na talerzu podałem z frytkami i ostatecznie danie prezentowało się mniej więcej tak:
SMACZNEGO !!!
Źródło:http://fotogoto.pl/dania-z-miesa/hamburgery