ßßß Cookit - przepis na Zupa krem z topinamburu

Zupa krem z topinamburu

nazwa

Wykonanie

Witam w kolejnej odsłonie 'Projektu Zupa' . Dzisiaj również mam dla Was krem, lecz tym razem z topinamburu. Aktualna pora roku sprzyja gęstym i rozgrzewającym zupom, ale obiecuję że następnym razem pojawi się coś dla tych, którzy za zupą krem nie przepadają. :) Jeśli macie dla mnie jakąś propozycje lub chcielibyście zobaczyć tu jakiś konkretny przepis na zupę, to piszcie w komentarzach. Postaram się spełnić Waszą prośbę. Kolejny przepis w ramach projektu już 12-go lutego. Co się zaś tyczy samego topinamburu, to mam okazję jeść go po raz trzeci. Jest to warzywo bulwiaste o dość specyficznym, lekko orzechowym posmaku. Niegdyś zapomniane, teraz ponownie wraca na polskie stoły. Topinambur ma wiele wartości odżywczych i polecany jest również w diecie bez cukru. Moim zdaniem warto spróbować go chociaż raz w życiu, bo jak wiele potraw i składników, przez niektórych jest uwielbiany przez innych niekoniecznie.
Składniki:
250-300 g bulw topinamburu
2 średniej wielkości ziemniaki
1 cebula
600-700 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
50 ml mleka
50 g masła
3 ząbki czosnku
suszony tymianek
mała gałązka rozmarynu
sól, pieprz
bulion:
ćwiartka z kurczaka
1,2 l wody
2 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
3 kulki pieprzu
dekoracja:
kawałki parmezanu
suszony tymianek
Przygotowanie:
Z obranej włoszczyzny i kurczaka gotujemy bulion. Gdy jest gotowy, wyciągamy pietruszki oraz serlera, a także usuwamy przyprawy (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz). Wyjęcie marchewek nie jest konieczne, bowiem po zblendowaniu nie zdominują smaku, a Wasza zupa zyska ładną lekko pomarańczową barwę. Ja dla koloru dodałam pół dużej marchewki.
Ziemniaki i topinambur dokładnie płuczemy pod zimną wodą, obieramy i kroimy w kostkę. Na patelni rozpuszczamy masło. Wrzucamy drobno posiekaną cebulę oraz czosnek. Lekko podsmażamy przez 2 minuty. Dodajemy pokrojone wcześniej ziemniaki i topinambur. Dusimy pod przykryciem około 10 minut, często mieszając, aby warzywa nie przywarły do dna patelni. Następnie przekładamy je do garnka, dodajemy 600 ml bulionu oraz wrzucamy gałązkę rozmarynu. Całość grzejemy przez 20-30 minut, na wolnym ogniu.
Wyjmujemy rozmaryn, a zupę odstawiamy do lekkiego ostudzenia. Następnie blendujemy ją razem z mlekiem na gładki krem. Dla lepszego efektu możemy przetrzeć ją przez sito, wówczas będzie bardziej aksamitna i kremowa. W razie potrzeby dodajemy jeszcze odrobinę bulionu. Przed podaniem zupę podgrzewamy, doprawiamy solą, pieprzem oraz tymiankiem. Serwujemy z kawałkami parmezanu oraz ulubionymi ziołami: tymiankiem lub natką pietruszki.
Smacznego!
Źródło:http://www.smakiempisany.pl/2015/01/zupa-krem-z-topinamburu.html