ßßß Cookit - przepis na Pączki z makiem

Pączki z makiem

nazwa

Wykonanie

Pączki z makiem i z lukrem amaretto to przebój tegorocznego Tłustego Czwartku :-). Spróbujcie, jak wspaniale smakują pączki z nadzieniem pełnym maku, bakalii i miodu! Nie można się oprzeć, i - choć wcześniej nie znałam takiego połączenia, to mogę śmiało powiedzieć, że od dzisiaj masa makowa będzie zostawiana także na część tłustoczwartkowych słodkości ;-).
Składniki na około 15 sztuk:
500 g mąki pszennej + około 50 g do podsypywania
14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
1 szklanka (250 ml) mleka, letniego
2 jajka
2 żółtka
70 drobnego cukru do wypieków
duża szczypta soli
100 g masła, roztopionego i przestudzonego
1 łyżka amaretto
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn).
Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleiło; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie - odrywać kawałki ciasta, odważyć około 65 - 70 g na każdy pączek, formować kulki, które następnie spłaszczać a na ich środek kłaść łyżkę nadzienia makowego (przepis poniżej) i łączyć ciasto nad nim zlepiając w pączek. Odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 - 40 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnieciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po mniej więcej 1,5 minuty z każdej strony. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe. "Obrączka" wokół pączka będzie tutaj trudna do osiągnięcia, ze wzglądu na ciężkie nadzienie makowe. Bezpośrednio po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Polukrować i oprószyć dodatkowym suchym makiem.
130 g suchego maku
40 g jasnego brązowego cukru lub drobnego cukru do wypieków
30 g rodzynków lub suszonej żurawiny
20 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
1 łyżka miodu
kilka kropel ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
1/3 łyżeczki cynamonu
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
Mak zalać wrzącą wodą (do pokrycia; jeśli cała woda wsiąknie w mak, uzupełnić), odstawić do wystudzenia, odsączyć z nadmiaru wody, dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem.
/Mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić. Dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem/.
Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego . Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzatkiem do przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać. Jeśli masa makowa będzie zbyt mokra dodać łyżkę lub dwie zmielonych orzechów. Jeśli zbyt sucha - miodu.
Lukier z amaretto:
1 szklanka cukru pudru
2 - 3 łyżki likieru amaretto
1 szklankę cukru pudru rozprowadzić grzbietem łyżki z 2 - 3 łyżkami likieru, do gładkości. W razie potrzeby lukru 'dorobić'.
Smacznego :-).
Źródło:http://www.mojewypieki.com/przepis/paczki-z-makiem