ßßß Cookit - przepis na Listopad, 2013

Listopad, 2013

nazwa

Wykonanie

Wpisy z okresu: 11 . 2013
25 listopada 2013
Tort Czarny Las
Składniki:
Ciasto biszkoptowe na tortownicę o średnicy 21-23 cm:
7 jaj
3/4 szklanki cukru
1,5 szklanki maki tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
budyń duży śmietankowy lub waniliowy
2 łyżki oleju
szczypta soli do ubicia jajek
2-3 łyżki ciemnego, gorzkiego kakao
Krem śmietanowo-wiśniowy:
500 ml śmietany kremówki 36%
250 g serka mascarpone
3 śmietan-fixy
4 łyżki cukru pudru
2 szklanki wydrylowanych wiśni z kompotu
Poncz:
150 ml kompotu słodkiego z wiśni
100 ml nalewki wiśniowej
1 łyżeczka miodu
Dekoracja:
200 ml śmietany kremówki
1 łyżka cukru pudru
1 śmietan-fix
1 krem czekoladowy
20 wiśni wydrylowanych z kompotu
Dodatkowo:
250 g konfitury z wiśni
Wykonanie:
Przygotowujemy biszkopt. Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy sztywną pianę, gdy już będzie sztywna nie przerywając miksowania dodajemy małe porcje cukru. Gdy cukier połączy się z pianą dodajemy żółtka i dalej ubijamy. Mąkę, budyń i proszek do pieczenia oraz kakao łączymy ze sobą w oddzielnej misce i powoli dodajemy do masy jajecznej, nie robimy to za pomocą miksera tylko ręcznie. Na samym końcu dodajemy olej i mieszamy również ręcznie aż wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą. Tortownicę o wymiarach 21-23 cm smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą, wlewamy ciasto i pieczemy przez ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu uchylamy delikatnie drzwiczki piekarnika i pozostawiamy na ok. 10 minut. Wyciągamy po tym czasie i odwracamy na papier śniadaniowy lub do pieczenia do góry dnem. W ten sposób wierzch biszkoptu ładnie się wyrównuje. Gdy już biszkopt całkowicie wystygnie przekrawamy go nożem na trzy lub cztery blaty. Ja przekroiłam na cienkie cztery blaty. Wtedy tort jest wyższy i ładnie się prezentuje.
Następnie przygotowujemy krem śmietanowo-wiśniowy. Do jednej miski wlewamy śmietanę kremówkę (należy pamiętać, że śmietana przed ubiciem musi być bardzo dobrze schłodzona) i ubijamy ją na najwyższych obrotach miksera, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder oraz śmietan-fixy, co sprawia, że śmietana utrzyma odpowiednią konsystencję. Do drugiej miski wkładamy serek mascarpone i miksujemy go na najwyższych obrotach aby zrobiła się jednolita i gładka masa. Obie masy delikatnie łączymy ze sobą, robimy to ręcznie pamiętając aby do mascarpone dodać ubitą śmietanę, nigdy na odwrót. Na koniec wsypujemy wydrylowane wiśnie i energicznymi ruchami mieszamy tak długo aż powstanie jednolita masa.
Na tortownicy układamy krążek biszkoptowy, który bardzo obficie skrapiamy ponczem, następnie smarujemy go konfiturą wiśniową, na którą wykładamy masę śmietanowo-wiśniową, przykrywamy następnym i tą czynność powtarzamy tak długo aż położymy ostatni krążek. Należy pamiętać, ze każdy krążek nasączamy ponczem przed położeniem kremu. Ubijamy śmietanę kremówkę tak jak na krem, pamiętając aby pod koniec dodać cukier puder oraz śmietan-fix.Natomiast krem czekoladowy ubijamy według wskazówek na opakowaniu. Tort dekorujemy według uznania.
12 listopada 2013
Ciasto Latte Macchiato
Składniki:
Biszkopt na formę o wymiarach 25×35:
8 średniej wielkości jaj
1,5 szklanki cukru
1,5 szklanki maki tortowej
szczypta soli
3 płaskie łyżki kakao
4 łyżki oleju
4 łyżki letniej, przegotowanej wody
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
Masa waniliowa na formę o wymiarach 25×35: :
2 kostki miękkiego masła po 200 g
1 szklanka cukru pudru
opakowanie mleka w proszku pełnego 3,2% ( ok. 5 szklanek)
700g – 800g serka homogenizowanego waniliowego
laska wanilii lub olejek waniliowy
Dodatkowo:
2 paczki okrągłych biszkoptów
kakao do posypania
Poncz:
2 szklanki kawy espresso
200 ml likieru (u mnie kokosowy)
Wykonanie:
W pierwszej kolejności przygotowujemy biszkopt. Jajka wbijamy do miski, dodajemy szczyptę soli i ubijamy do uzyskania masy jajecznej, następnie nie przerywając miksowania dodajemy małe porcje cukru. Miksujemy na najwyższych obrotach i dodajemy olej oraz wodę. Mąkę, kakao i proszek do pieczenia łączymy ze sobą w oddzielnej misce i powoli dodajemy do masy jajecznej, nie robimy tego za pomocą miksera tylko ręcznie, aż wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą. Formę o wymiarach 25×35 smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą, wlewamy ciasto i pieczemy przez ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu uchylamy delikatnie drzwiczki piekarnika i pozostawiamy na ok. 10 minut, aby biszkopt nie opadł. Wyciągamy po tym czasie i odstawiamy do wystygnięcia. Gdy już biszkopt całkowicie wystygnie przekrawamy go nożem na dwa równe blaty.
Przygotowujemy masę waniliową. Miękkie masło ubijamy z cukrem pudrem na jednolitą, puszystą masę, następnie stopniowo dodajemy serki homogenizowane, gdy dokładnie się połączą stopniowo, nie przerywając miksowania dodajemy mleko w proszku oraz ekstrakt z wanilii: laskę wanilii lub odrobinę olejku waniliowego. Wszystko miksujemy przez około 5 minut do uzyskania gęstej, jednolitej masy.
Jeden blat biszkoptu wkładamy do formy, ponczujemy go obficie i wykładamy na niego połowę waniliowej masy. Biszkopty zanurzamy na chwilkę w ponczu i układamy na cieście aż zakryjemy całą przestrzeń, oprószamy to delikatnie gorzkim kakao. Drugi blat zanim położymy na biszkopty musimy jedną stronę sponczować i posmarować połową pozostałego kremu, układamy kremem do biszkoptów i porządnie dociskamy. Wierzch ciasta ponczujemy i wykładamy resztę masy waniliowej. Biszkopty zanurzamy w ponczu i układamy na masę. Wszystko obficie obsypujemy gorzkim kakao. Wstawiamy do lodówki na około 3 godziny przed podaniem, najlepiej jednak jest przygotować ciasto wieczorem i podawać na drugi dzień. Krojąc ciasto warto nóż zanurzyć w wodzie.
Inspiracja Przepis delikatnie zmodyfikowany dla własnych potrzeb:)
5 listopada 2013
Gotowane roladki z nadzieniem brokułowym
Składniki:
1 podwójny filet z kurczaka
przyprawa pikantna do kurczaka
papryka słodka mielona
przyprawa do potraw
pieprz cytrynowy
1 łyżeczka papryki słodkiej w płatkach
1 brokuł
folia spożywcza
Wykonanie:
Filet z kurczaka dokładnie, myjemy, osuszamy i dzielimy na mniejsze kawałki, powinno nam wyjść ok. 8 małych kawałków z podwójnego fileta. Następnie rozbijamy mięso tłuczkiem owiniętym w folię (tak jak na schabowe). Łączymy ze sobą wszystkie przyprawy, mieszamy, po czym posypujemy delikatnie mięso z obu stron i odkładamy. Brokuł myjemy, osuszamy i odcinamy różyczki. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą i solimy, gotujemy na miękko. Ugotowany brokuł odcedzamy studzimy i blendujemy.
Na płacie mięsa układamy grubo farszu, zaginając boki do środka i zwijając mięso tworząc rulonik. Na blacie rozwijamy folię spożywczą, ucinamy kawałek, kładziemy roladkę i zawijamy ją w folię spożywczą, końce skręcamy, tworząc cukiereczki, końce związujemy nitką. Gotowe roladki wkładamy do lodówki na około 30-40 minut. Po tym czasie wyjmujemy je i wrzucamy do gotującej się wody. Gotujemy na małym ogniu przez około 35 minut. Wyjmujemy z wody oraz foli spożywczej.
Należy pamiętać, aby mięso roladek dobrze doprawić, gdyż później nie będzie już takiej możliwości. Podajemy z ulubionymi dodatkami.
Źródło:http://martawkuchni.blog.pl/2013/11