ßßß Cookit - przepis na Dieta DASH

Dieta DASH

nazwa

Wykonanie

Dieta DASH. Czym jest i co warto o niej wiedzieć.
Wiosna to czas kiedy krytycznym okiem spoglądamy na swoją sylwetkę. To czas by coś zmienić, a najlepiej zrzucić kilka kilogramów. Bieganie, siłownia – jak najbardziej tak! Ale jako żywieniowiec polecam także inny, wymagający mniejszych wyrzeczeń sposób na utrzymanie zdrowego samopoczucia i wyglądu – zmiana nawyków żywieniowych na dobre, co na dobre pozwoli też pozbyć się zbędnych kilogramów. Utrzymanie zdrowej i zrównoważonej diety przez cały rok, bez zimowych skoków wagi – ten właśnie efekt da stosowanie diety DASH. Dieta ta jak już we wcześniejszych wpisach wspominałam to oprócz utraty zbędnych kilogramów doskonała alternatywa dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym. Nie wymaga ona, co niestety charakteryzuje większość współczesnych diet, ekstremalnie trudnych wyrzeczeń żywieniowych „ Wystarczy jedynie wiedzieć co jeść, a czego unikać. Dieta nie musi być monotonna i niesmaczna, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w sposobie codziennego żywienia”, a szybko doczekamy się korzyści w postaci pięknej sylwetki i poprawy stanu zdrowia – mówi prof. Krystyna Widecka, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i inicjator programu „Cała Polska leczy nadciśnienie”.
Dieta DASH została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Udowodniono naukowo, że regularnie stosowana dieta DASH może w bardzo szybkim tempie nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu, ale także umożliwić zgubienie zbędnych kilogramów, nagromadzonych w dłuższym okresie czasu. Dieta ta kierowana jest nie tylko do osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, ale także do wszystkich ludzi którzy cenią sobie, zdrowie oraz dobrą fizyczną i umysłową kondycję ciała. Brak większych wyrzeczeń przy stosowaniu tej diety sprawia, że można stosować ją bez określenia granic czasowych. Dieta ta co warto zaznaczyć nie jest dietą typowo odchudzającą, stąd utrata kilogramów następuje powoli ale efekt zostaje na długo, ponadto wprowadzając ten sposób odżywiania na stałe nie grozi nam efekt jojo. Poprawia się cera, samopoczucie, efektywniej pracuje nasz umysł, mamy więcej energii – to tylko kilka zalet stosowania tej diety!
Dieta DASH opiera się na spożywaniu w odpowiednich ilościach produktów bogatych w ważne składniki odżywcze i mineralne.
Dieta DASH – główne wytyczne:
1. Produkty ze zwykłej mąki zamieniamy na pełnoziarniste pieczywo i makarony oraz brązowy ryż.
2. Codzienne spożycie przynajmniej 6 porcji produktów zbożowych. Za porcję uznaje się kromkę chleba lub 150 g ryżu brązowego
3. Zwiększamy ilość spożywanych warzyw i owoców do 4 porcji dziennie. Porcja to np. średniej wielkości owoc (który doskonale zastąpi deser) lub 170 ml soku ze świeżych owoców. Postawmy także na sałatki i surówki – bogactwo naturalnych przeciwutleniaczy
4. codzienne spożywanie ok. 2-3 porcji chudego nabiału, za porcję przyjmując szklankę chudego mleka lub mały kubek jogurtu naturalnego.
5.Wybierajmy mięsa chude, przede wszystkim drób np. kurczak lub indyk i pamiętajmy o spożywaniu ryb. Powinniśmy codziennie jeść 1-2 porcje tych produktów, biorąc za porcję 90 g gotowanego mięsa bądź ryby.
6.Włączmy do diety nasiona warzyw strączkowych a przede wszystkim fasolę, groch, soję i soczewicę, a także nasiona innych roślin np.: pestki dyni czy sezam. Powinno się spożywać ok. 3 porcji tych produktów w ciągu tygodnia, przyjmując za porcję pół szklanki gotowanego grochu bądź 40 g orzechów.
7. Zamieniamy tłuszcze zwierzęce na roślinne takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Należy w trakcie dnia dostarczać organizmowi 2 porcji tłuszczy, przy czym zalecana porcja to np. łyżka oliwy.
8. Możemy również pozwolić sobie na słodycze , nie powinno się jednak spożywać ich więcej niż 2-3 porcje w tygodniu. Porcja słodyczy to łyżka cukru lub dżemu.
Pamiętajmy również o regularności naszych posiłków, piciu dużej ilości wody oraz ograniczeniu soli. Więcej informacji oraz szczegółowe produkty dozwolone w diecie DASH znajdziecie tu http://www.kulinarny-blog.pl/dieta-dash /
Źródło:http://www.kulinarny-blog.pl/przepis/dieta-dash-zdrowa-racjonalna-dieta