ßßß
Potrzebne będą (na 8-10 porcji)-350g suchej czerwonej fasoli-3 małe cebule-6 ząbków czosnku-liść laurowy-500ml wody-2 łyżki smalcu z gęsi lub kaczki, albo oleju rzepakowego-1 papryczka jalapeno lub inna ostra-750g mielonego mięsa z bizona lub wołowiny (np. udziec, rosbtbef)-1 łyżka mielonego kminu-1 łyżka oregano-1 łyżeczka suszonej ostrej papryki, najlepiej wędzonej (proszek lub wiórki)-250-300g mrożonej kukurydzy-750g krojonych pomidorów-1 zielona papryka-1 szklanka piwa-sól-mały pęczek szczypioru-listki kolendry, gęsta śmietana lub jogurt i avocado lub guacamole do dekoracji i wzbogacenia smaku na talerzuSposób wykonania:1) Fasolę moczymy przez noc, odcedzamy, zalewamy w dużym garnku 750ml wody, dodajemy 1 cebulę i 3 ząbki czosnku (drobno posiekane) oraz liść laurowy i gotujemy ok. 1 godzinę.
2) W drugim garnku podsmażamy kolejne 2 cebule i 3 ząbki czosnku oraz ostrą papryczkę (drobno posiekane) do lekkiego zarumienienia.
3) Dodajemy mięso i rozbijamy na małe grudki, podsmażając przez ilka minut z w/w warzywami na dnie garnka i pod koniec przyprawiamy kminem, oregano, ostrą papryką i solą, mieszając wszystko.
4) Dodajemy drobno pokrojoną zieloną paprykę, pomidory i kukurydzę.
5) Zalewamy wszystko piwem i dokładnie mieszamy
5) Dodajemy ugotowaną fasolę wraz z wodą, w której się gotowała i gotujemy wszystko razem kolejne 30 minut na niedużym ogniu, z lekko uchyloną pokrywką.
6) Na końcu dodajemy szczypior i mieszamy wszystko oraz sprawdzamy stopień słoności i w miarę potrzeby dodajemy jeszcze sól.Stopień ostrości regulujemy według własnych upodobań w tym względzie, ale potrawa powinna być zdecydowanie pikantna. Podajemy z ryżem lub pieczywem, najlepiej kukurydzianym.
Smacznego dla gości =)Oraz dużo radości, zdrowia i sukcesów z okazji dzisiejszych Imienin dla Maćka =)Agnieszka