ßßß Cookit - przepis na Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński

nazwa

Wykonanie

Moja kolekcja książek kulinarnych systematycznie się rozrasta. Jest już tak pokaźna, że musiałabym spędzić w kuchni resztę życia, aby przygotować wszystkie zawarte w nich dania. Ostatnio wpadła mi w ręce książka „Europa w kuchni” pod redakcją Joanny Pawełczak, w której gwiazdy programu „Europa da się lubić” zapraszają do skosztowania przysmaków z ich rodzinnych stron. Nigdy nie lubiłam tego programu, być może dlatego dopiero teraz zajrzałam do tej książki, a dostaliśmy ją z mężem przed ślubem, czyli już prawie dwa lata temu
Szczególnie przypadły mi do gustu dania kuchni francuskiej przedstawione przez Elisabeth Dudę oraz przysmaki rosyjskie opisane przez Walentynę Jałochę. Tak właśnie natrafiłam na przepis na przepis na niezwykle popularną w Rosji zupę – barszcz ukraiński.
Zmieniłam nieco proporcje składników i nie podsmażałam buraków. Jest to wersja light bez smalcu.
Składniki:
antrykot wołowy o wadze 300-500 g
300 g białej kapusty
4 buraki ćwikłowe
6 ziemniaków
2 pietruszki
2 marchewki
1/2 selera
2 cebule
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki koncentratu barszczu w słoiku lub 1 łyżka octu
1 łyżka cukru
3 ząbki czosnku
pieprz, ziele angielskie, liście laurowe w ilości wg uznania
sól
Zagotowujemy antrykot w 4 l wody. Szumujemy. Obieramy buraki, włoszczyznę, cebulę i dodajemy do zupy (niepokrojone), gotujemy 40 minut razem z przyprawami. Kapustę drobno szatkujemy i gotujemy również 40 minut w mniejszym garnuszku. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dorzucamy do wywaru z warzyw po ich odcedzeniu. Gotujemy 20 minut. Na końcu dodajemy pokrojone w kostkę mięso wołowe, ugotowane buraki, kapustę, koncentrat pomidorowy, 2 łyżki koncentratu barszczu czerwonego i przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Gotujemy 10 minut. Dodajemy łyżkę cukru dla połączenia smaków. Zaprawiamy śmietaną.
Tak jak pisze Walentyna Jałocha w swoim przepisie „barszcz ukraiński nie ma koloru „burakowego”, tylko dość intensywny odcień czerwieni nadany przez koncentrat pomidorowy. Ponadto zupa musi zawierać białą kapustę i nie ma w niej miejsca dla żadnej fasoli, ani jasia, ani szparagowej. Proporcje ilościowe też nie są takie ważne – dojdziecie do swoich.”
Źródło:http://mopswkuchni.net/2011/05/05/barszcz-ukrainski