ßßß Cookit - przepis na Puris nadziewane soczewicą

Puris nadziewane soczewicą

nazwa

Wykonanie

Dawno nie gotowałam po hindusku, więc dzisiaj przepis z kuchni hinduskiej, puris nadziewane soczewicą. Puris to hinduski “street food”, placki z ciasta podobnego do tego na makaron, które się frytuje i podaje do różnych rodzajów sosów, past czy curry. Puris można również zrobić z nadzieniem. Dzisiaj przyrządziłam takowe puris z ostrym nadzieniem sporządzonym z czerwonej soczewicy . Wspaniałe danie na przekąskę, do bufetu czy na małe party z przyjaciółmi. Nasi znajomi byli zachwyceni i od razu prosili o przepis. Bardzo polecam!
Składniki: na 20 puris
350 ml pszennej mąki
50 ml mąki z pełnego przemiału
szczypta soli
1 łyżeczka sody oczyszczonej
woda, tyle aby uzyskać elastyczne ciasto, podobne do ciasta na makaron
½ l oleju do smażenia
Nadzienie
200 ml czerwonej soczewicy
2 ząbki czosnku
3 cm świeżego imbiru
2 czerwone chili
po łyżeczce nasion kolendry, kminu rzymskiego i brązowej gorczycy, uprażone i zgniecione w moździerzu
1 łyżeczka kurkumy
garść posiekanej kolendry
sól do smaku
2 łyżki oliwy
Z podanych składników zagnieć lekkie elastyczne ciasto i pod przykryciem pozostaw na pół godziny.
Soczewicę namocz w zimnej wodzie na co najmniej godzinę, odcedź i zmiksuj. Obierz czosnek i imbir, oczyść chili z pestek i włókien i bardzo drobno posiekaj. Rozgrzej oliwę na patelni i podsmaż imbir z czosnkiem i chili. Dodaj przyprawy i smaż przez chwilę. Następnie dodaj zmieloną soczewicę i posiekaną kolendrę. Dopraw nadzienie solą i ewentualnie pieprzem.
Uformuj rulon z ciasta i podziel na 20 kawałków. Na każdy kawałek połóż po łyżce nadzienia, uformuj kulę i rozwałkuj na cienki, okrągły placek. Wrzuć po jednym placku na głęboki, rozgrzany tłuszcz. Smaż puris po obu stronach.
Polecane przepisy
Chana masalaciecierzyca po hindusku z raitą
Kurczak marynowany w tandoori z grila
Kuchnia hinduska- kurczak tikka masala
Klopsiki z baraniny w pomidorowym sosie z bananami
Dyniowe placuszki na ostro
Źródło:http://codojedzenia.pl/puris-nadziewane-soczewica