ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Curry

Curry

nazwa

Pochodzenie i historia curry

Curry swoją genezę posiada w krainie przypraw – w Indiach. Tam oraz w innych regionach Wschodniej Azji nie tylko wynaleziono przyprawę curry, ale także sporządzone receptury na kilka jej odmian. Curry, które zostało odpowiednio wywarzone na terenach, w których panuje gorący klimat, dodawano papryczkę chili o ostrzejszym smaku, niż te, które dodawano w północnych regionach, czyniąc tym samym przyprawę dużo łagodniejszą. Do pikantniejszych odmian curry można zaliczyć między innymi Goa, Madras oraz Mysore. Europa zafascynowała się przyprawą curry w XVIII wieku. Wtedy toteż panowała istna rywalizacja między Holandią, Portugalią a Wyspami Brytyjskimi na sprowadzanie przypraw indyjskich do dalszego handlu po Europie. O curry bitwę wygrała Anglia, ponieważ dzięki tamtejszym kupcom oraz żołnierzom przyprawę sprowadzono na kontynent europejski. Warto wspomnieć o tym, że z każdego zakątka na Ziemi wyniesiono inny odcień curry poprzez inny sposób przyrządzania. Przykładowo Curry przyrządzane na Sri Lance charakteryzuje się ciemniejszą barwą w wyniku uprzedniego palenia oraz parzenia.

Czym jest curry?

Curry jest mieszkanką składającą się z dobrze wyważonych ziół oraz przypraw. W zależności od regionu i tradycji istnieją różne receptury na sporządzenie curry. Jednak do najczęstszych przypraw wchodzących w skład curry zalicza się przede wszystkim ostrą paprykę, kurkumę, dzięki której zawdzięcza się żółtą barwę, a także kolendrę, kmin rzymski, pieprz, goździki, czosnek, chili, czosnek, cynamon, imbir, sól, kardamon oraz gałkę muszkatołową. Curry można zrobić według własnego uznania, jednak najlepiej smakuje oryginalna mieszanka importowana z Indii.

Zastosowanie curry

Curry można dodawać niemalże do każdej potrawy ze względu na cenne wartości, które posiada. Jednak niezastąpiona jest w przyrządzaniu drobiu, baraniny oraz wieprzowiny. Do pozyskania orientalnego smaku należy mieszankę dodać także do ryżu lub warzyw smażonych na patelni. Curry jest także idealnym dodatkiem do pikantnych sosów. Pikantną mieszkanką można doprawiać również ryby.

Jak należy przechowywać curry?

Curry by było odpowiednio dobrze przechowywane, musi być szczelnie zamknięte w opakowaniu. Koniecznie to musi być miejsce ciemne oraz suche, ponieważ przyprawa szybko wchłania wilgoć, przez co kompletnie nie nadaje się do użytku.

Właściwości curry

Curry nie bez znaczenia uznawana jest za jedną z najzdrowszych przypraw na całym świecie. Posiada ona niezliczone zalety, które również uzależnione są w dużej mierze od kompletnego składu curry. Głównym składnikiem przyczyniającym się do tak długiej listy pozytywnych stron stosowania curry jest kurkuma. Naukowcy udowodnili, że systematyczne spożywanie tej przyprawy usprawnia umysł oraz praktycznie cały organizm człowieka. Zawarta w curry kurkuma, przede wszystkim zbawiennie wpływa na proces zapamiętywania, a tym samym może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowań na Alzheimera. Ostatnio udowodniono, że kurkuma działa również antyrakowo. Podczas wstępnych badań na zwierzętach, zaobserwowano zniwelowanie guza mózgu oraz zapobieganie demencji. Natomiast ostre przyprawy zawarte w curry wpływają na polepszenie przemiany materii i regulowanie gospodarki wodnej w organizmie.

Wartości odżywcze

Tłuszcze0   g

Węglowodany0   g

Białko0   g

Objętość(ml)0   ml

Procent masy0   %