ßßß Cookit - przepis na CIASTO ARCHITEKTA

CIASTO ARCHITEKTA

nazwa

Wykonanie

Dzisiaj wystawiam w swoje kuchenne okno smaczne, lekkie i niezbyt słodkie ciasto przekładane, złożone jak widać z kilku warstw. Zaznaczam na wstępie, że tylko z pozoru jest trudne do wykonania. W przeciągu krótkiego czasu robiłam tego przekładańca już trzykrotnie, bo domagają się powtórki moi domownicy.
Nawet wówczas nie protestowałam, bo jak się okazało robi się szybko, łatwo i przyjemnie :)
Przepis pochodzi z "Nowych przepisów Siostry Anastazji"
W zasadzie nie modyfikowałam. Jedynie do masy budyniowej, aby wyostrzyć nieco smak, dodałam sok z cytryny i rum. Ale już w wersji dla dzieci z wiadomych względów zrezygnowałam z dodatku alkoholu. Polewę zrobiłam według własnego przepisu, ponieważ autorka nie podała jej składu i sposobu wykonania.
Składniki na biszkopt jasny (forma o wym. 28x40 cm):
6 jajek
1 szklanki cukru
1 szklanki mąki
1 płaska łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na biszkopt ciemny (forma o wym.28x40 cm):
4 jajka
¾ szklanki cukru
½ szklanki mąki
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki masy budyniowej :
1 litr mleka
4 budynie waniliowe lub śmietankowe
2 kostki masła (400g)
¾ - 1 szklanka cukru
100 - 125 ml rumu
2 łyżki kakao
sok z ½ - 1 cytryny
Składniki masy serowej :
500 g serków homogenizowanych śmietankowych lub waniliowych
2 galaretki czerwone ( dałam malinowe)
4 - 5 bananów (możemy zastąpić innymi owocami np. brzoskwiniami)
1 cytryna
Składniki polewy :
5 łyżek cukru pudru
1 łyżka kakao
1 łyżka margaryny
5 łyżek wody lub mleka
100 g czekolady mlecznej lub deserowej
Wykonanie biszkoptu jasnego :
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i żółtka. Porcjami wsiewamy połaczoną z proszkiem do pieczenia mąkę i delikatnie mieszamy łyżką. Wylewamy do prostokątnej formy i pieczemy ok. 35 minut w temp. 170 - 180°C. Odstawiamy do przestudzenia. Najlepiej upiec na kilka godzin przed przełożeniem ciasta lub w przeddzień przekładania. Wierznią warstwę delikatnie ścinamy.
Wykonanie biszkoptu ciemnego : jak biszkopt jasny, przy czym dodajemy do mąki kakao i pieczemy ok. 5 minut krócej.
Wykonanie masy budyniowej :
Z mleka, cukru, proszku budyniowego gotujemy budyń i odstawiamy do przestudzenia pod pokrywką. Masło ucieramy do białości i porcjami dodajemy przestudzony budyń. Dodajemy ewentualnie rum i dokładnie mieszamy. Masę dzielimy na 2 części, do jednej dodajemy kakao, a do drugiej sok z cytryny. Każdą z mas ponownie, oddzielnie mieszamy.
Wykonanie masy serowej :
Galaretkę rozpuszczamy w 1½ szklanki wody. Gdy zacznie tężeć dodajemy małymi porcjami do serków homogenizowanych i mieszamy na małych obrotach miksera. Aby zapobiec nadmiernemu stężeniu, masę przygotowujemy w trakcie przekładania ciasta.
Przekładanie ciasta :
Banany obieramy kroimy w krążki o grubości biszkoptu ciemnego i skrapiamy sokiem z cytryny.
Na jasnym biszkopcie równomiernie rozprowadzamy kakaową masę budyniową.
W ciemnym biszkopcie wykonujemy za pomocą np. kieliszka 28 otworków o średnicy banana (w czterech rzędach po 7 otworków). Biszkopt umieszczamy na masie, lekko dociskamy. W każdy otworek wkładamy krążek banana i przykrywamy masą serową całą powierzchnię ciasta.
Wciskamy w masę serową krążki ciemnego ciasta, najlepiej nad krążkiem banana (jeżeli masa jest rzadka schładzamy ją w lodówce , ale na tyle, aby można było wcisnąć krążki ciemnego biszkoptu). Na to rozprowadzamy równomiernie jasną masę budyniową. Ciasto umieszczamy w lodówce i po schłodzeniu pokrywamy polewą czekoladową.
Wykonanie polewy :
Cukier mieszamy z kakao, wlewamy wodę lub mleko. Stale mieszając doprowadzamy prawie do wrzenia. Dajemy margarynę, a następnie po jej rozpuszczeniu połamaną na kostki czekoladę. W tym momencie można zdjąć naczynie z ognia, gdyż czekolada w tym przypadku zazwyczaj rozpuszcza się bez podgrzewania. W dalszym ciągu mieszamy do zagęszczenia i przestudzenia, po czym wylewamy równomiernie na wierzch ciasta.
Polecam również :
W kuchni na wesoło :
Blondynka zamówiła pizzę. Sprzedawca pyta się, czy pokroić na sześć czy na
dwanaście części ?
Ona opowiada:
- Na sześć, bo dwunastu to ja nie zjem !
Źródło:http://wkuchennymoknie.blox.pl/2012/01/CIASTO-ARCHITEKTA.html