Malaga

nazwa

Nazwa hiszpańskiego wina produkowanego w rejonie Andaluzji, a dokładniej w pobliżu miasta Malaga. Wino ma brązową barwę, słodki smak z odrobiną goryczki i gęstą konsystencję. Zawartość alkoholu w winie szacuje się na 17-18%. Zaliczane jest do win deserowych. Wyróżnia się też inne gatunki tego trunku: wytrawne, czerwone, białe. Są gatunki dodatkowo dosładzane syropem z winogron lub fig. Bardzo słodka jest Malaga Dulce Lagrima czy Malaga Dulce Moscatel. Do wytrawnych gatunków malagi zalicza się wina: Malaga Seco, Malaga Abocado i Malaga Semiseco.

Historia

Rejon Andaluzji znany był z uprawy winorośli już w VI w p.n.e. W winie, jakie zaczęto tu produkować, rozsmakowali się nawet wbrew swojej religii Maurowie. Wino cieszyło się popularnością na dworach angielskim i carskim w XIX wieku. Jednak początki wina z malagi datuje się na okres panowania Imperium Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim. Malaga posmakowała również carycy Katarzynie II, która pod wpływem jego smaku zwolniła z ceł i podatków wina importowane do jej kraju przez organizację pod nazwą Gildia Winiarzy. Winem zachwycił się również polsko – saksoński król August II Mocny, który pił malagę w towarzystwie kochanek w ogrodach Pałacu Zwinger – siedzibie władców saksońskich mieszczącej się w Dreźnie. To ponoć za sprawą wina król dochował się licznego potomstwa. Do największych producentów malagi należy firma Bodegas Garcia Gomara S.A. założona w 1963roku przez Jose Garcia Campoy. Firma zasłużyła się w produkcji wymyślnych butelek, w których sprzedawano malagę. Najsłynniejsze kształty to: torreador, gitara i kastaniety, czyli elementy hiszpańskiej tradycji. Drugą firmą jest Lopez Hermanos założona w 1885 roku przez braci Lopez. Zasłużyła się w produkcji gatunków Cartojal i Malaga Virgen.

Produkcja

Wino malaga produkuje się z odmian winogron: Lairen, Muskatel, Pedro i Ximenes. Zebrane winogrona wykładane są na specjalne maty sporządzone z trawy, a następnie suszone przez okres trzech tygodni na słońcu. Pod wpływem tego procesu, w winogronach rośnie poziom cukru. To właśnie sprawia, że malaga jest taka słodka. Na aromat wpływa jednak metoda kupażu, czyli stopniowe mieszanie różnych roczników malagi. Jeśli do suszu winogronowego dodamy arrope, czyli skoncentrowany i skarmelizowany syrop winogronowy wzmocniony destylatem – vino borracho, uzyskamy wyśmienite wino likierowe. Z suszonych winogron szczepu moscatel oraz pedro ximenez otrzymuje się wino słodkie. Poziom cukru w słodkiej maladze powinien osiągnąć 300 g na litr moszczu. Nie dodaje się do niej alkoholu, natomiast poddaje się leżakowaniu ok 6 miesięcy. Wino dojrzewa w beczkach „botas”, mających pojemność 500 litrów. Ustawia się je w czterech rzędach, z czego na samym spodzie leżakuje najstarsze. Z niego pobiera się wino do spożycia, a deficyt uzupełnia się winem z wyższego rzędu i tak do najwyższego. Wino malaga wzmacniane jest składnikiem słodzącym Aroppe, barwiącym Kolor lub Pantomima oraz substancją smakową Vino maesrto czy Vino tierno. W warunkach domowych malagę można zrobić z wina owocowego: jeżynowego, wiśniowgo, śliwkowego, jabłkowego czy truskawkowego. Do sporządzenia wina należy przygotować również esencję z zagęszczonego soku wiśniowego, rodzynków oraz suszonych śliwek.

Odmiany

Odmiany ze względu na typ winogron i sposób tłoczenia:

Malaga Dulce Lagrima
produkowana z niewyciskanego moszczu winogron. Wino o bardzo słodkim smaku.
Malaga Dulce Moscatel
sporządzana z moskatu aleksandryjskiego. Słodka i aromatyczna w smaku.
Malaga Dulce Pedro Ximenez
sporządzana z winogron szczepu Pedro.
Solera
produkowane metodą solera.

Ze względu na barwę wina wyróżniamy:

  • Dorado – złote, nie zawiera syropu arrope.
  • Rojo dorado – złocistoczerwone, zawiera do 5% syropu arrope.
  • Oscuro – ciemne, zawiera 5-10% syropu arrope.
  • Color – zwaiera 10 – 15% syropu arrope.
  • Negro – czarne, zawiera ponad 15% syropu arrope.

Zastosowanie

Słodka malaga najlepiej smakuje serwowana po kolacji lub na deser, natomiast wytrawną podaje się jako aperitif. Malaga komponuje się z pasztetami (pates) oraz jako dodatek do drinków czy lodów. Najlepiej podawać ją schłodzoną. Wino można wykorzystać do przepisu na indyka w maladze czy na sorbet truskawkowy z winem malaga. Świetnie smakuje również pieczony schab ze śliwką w maladze.