ßßß Cookit - przepis na Chłodnik litewski

Chłodnik litewski

nazwa

Wykonanie

Chłodniki w różnych wersjach zaczynam w domu robić już od wiosny. W tym roku ta przyszła ciut później, ale jestem już po pierwszych chłodnikowych wariacjach. Tym razem jednak wersja klasyczna - chłodnik litewski na botwinie, w zależności od upodobań z jajkiem w środku lub bez.
Posłuchajcie współczesnych dźwięków od Leona Somova, bardzo utalentowanego Litwina, który studiował w Londynie i takie oto perełki tworzy...
Taki chłodnik pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Wschodnie korzenie mojej rodziny spowodowały, iż wiele litewskich smaków jest mi bardzo bliskich, a chłodnik zawsze był dla mnie "nasz, polski", w końcu to jedna z podstawowych domowych zup jakie pamiętam. Podsmażenie na maśle cebuli i botwinki nadaje głębię smaku, której brakuje mi w chłodnikach przygotowywanych "na gwoździu". Koniecznie spróbujcie.
1 spora młoda cebula
70g masła
pęczek młodej botwinki (ma mieć długie śliczne łodygi)
kilka młodych buraków
sok z 1/2 cytryny
2-3 ogórki sałatkowe
2 ząbki czosnku
pęczek drobnego szczypiorku
pęczek koperku
pęczek rzodkiewki
250g jogurtu naturalnego (używam "bałkańskiego" lub "nadburzańskiego")
300-500g kefiru
szczypta cukru
sól i świeżo mielony pieprz
jajka ugotowane na twardo (opcjonalnie)
Cebulę pokrój w drobną kosteczkę. Młode buraczki zetrzyj na tarce o grubych oczkach, łodygi botwinki i ok 1/3 liści drobno posiekaj. Posiekaj też drobno koperek (bez łodyg), szczypiorek, a rzodkiewki pokrój w cienkie plasterki. Ogórki obierz, przekrój wzdłuż na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, a następnie zetrzyj na grubej tarce.
W sporym garnku zeszklij na maśle cebulę, dodaj posiekane łodygi i starte buraczki i podsmażaj razem ok 4-5 minut. Dodaj liście i jeszcze chwilę razem podsmażaj. Dodaj ok szklanki wody, zagotuj i odstaw do całkowitego wystudzenia - składniki powinny być miękkie, ale nie rozgotowane.
Do wystudzonej botwinki dodaj posiekane zioła, starty na tarce czosnek, ogórek i rzodkiewkę. Dodaj też sok z cytryny, jogurt i kefir do pożądanej konsystencji. My lubimy chłodnik dość gęsty, ale możesz dodać więcej kefiru by był rzadszy. Całość dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem.
Chłodnik podawaj po całkowitym schłodzeniu, możesz dorzucić kilka kostek lodu. Czasami podaję go z ugotowanym na twardo jajkiem lub wędzonym pstrągiem, ale najczęściej jadamy go w wersji podstawowej bez dodatków. Doskonale gasi temperaturę na zewnątrz i zaostrza apetyt na dobre danie z grilla.
Źródło:http://www.chillibite.pl/2013/06/chodnik-litewski.html