ßßß Cookit - przepis na Pan Kurdybanek i Marysieńka

Pan Kurdybanek i Marysieńka

nazwa

Wykonanie

Choć w Polsce traktowany jest jak chwast i zawzięcie pielony - to należy do najcenniejszych ziół leczniczych i przyprawowych. Wspomniana Hildegarda z Bingen, zielarka i święta zalecała go chorym, wierząc, że witalna moc kurdybanka potrafi zdziałać cuda.
W kurdybanku zakochał się Jan III Sobieski. Według legendy - wracając z polowania w Zwierzyńcu - spotkał dziewczynę biegnącą z naręczem drobnego ziela o niebieskich kwiatuszkach. Zatrzymana, wyjaśniła, że biegnie na pomoc choremu, bo jak mu kurdybanek nie pomoże, to już nic mu nie pomoże.
Jan szczepkę wziął, zasadził w ogrodach. Marysieńka zaczęła eksperymentować z kurdybankiem w kuchni, dodając go do omletów. A król zabrał po latach kurdybanek na wyprawę pod Wiedeń jako cudowny lek dla żołnierzy. Tyle legenda.
Kurdybanek w kuchni
Jego drobne listki mają bogaty smak. Najpierw na języku wyczujecie seler, następnie pietruszkę, zaraz potem lubczyk. Co za złożenie. Zakonni zielarze z Kodnia, uprawiający jeden z największych zielników klasztornych w Polsce twierdzą, że skromny kurdybanek jest w stanie zastąpić na talerzu cały zastęp ziół prowansalskich. A znają się na rzeczy, bo założyciel zakonu Oblatów z Prowansji pochodził.
W europejskiej kuchni stosowany był jako przyprawa od średniowiecza. Doprawiano nim duszone i pieczone mięsa. Był cenioną przyprawą, podobnie jak ogórecznik, który także miał oddawać ludziom swą witalną moc.
Coś w tym jest. Stefania Korżawska, której wiedzę o ziołach wielce sobie cenię, mówi, że "zioła są miłością, mają bardzo dużo w sobie miłości i od ludzi niczego nie potrzebują a w zamian dają nam tak dużo, dają nam zdrowie, są uniżonymi sługami ojca niebieskiego". Coś w tym musi być.
Twarożek kurdybanek
Składniki:
25 dag sera półtłustego
1 maślanka
1 cebula
3 oliwki faszerowane cytryną
1 łyżeczka mielonego ostropestu
kilka gałązek kurdybanka
sól
biały pieprz
Wykonanie:
Cebulę posiekać z oliwkami i kurdybankiem. Dodać do rozkruszonego sera, wlać maślankę, dokładnie wymieszać, doprawić ostropestem, solą i białym pieprzem.
Jajecznica z kurdybankiem
Składniki:
3 jajka
2 łyżki śmietany
3 łyżki pokruszonego białego sera
1 łyżka posiekanego kurdybanka
sól
pieprz
masło
Wykonanie:
Na patelni roztopić masło, wlać jajka rozkłócone z kurdybankiem, dodać ser, śmietanę, smażyć 3 minuty, doprawić solą z pieprzem.
Zalewajka z kurdybankiem
Składniki:
3 młode ziemniaki
15 dag wędzonego boczku
1 litr bulionu
wiązka kurdybanku
2 łyżki mąki
sól i pieprz
Wykonanie:
Do gotującego się bulionu wrzucić ziemniaki pokrojone w kostkę i posiekany kurdybanek. Gotować 10 minut. Na patelni podsmażyć boczek pokrojony w kostkę, dodać mąki, zrobić zasmażkę, rozprowadzić bulionem, wlać do zupy. Doprawić solą z pieprzem.
Wiosenne placki ziemniaczane z kurdybankiem
Składniki:
50 dag ziemniaków
3 łyżki mąki
3 jajka
1 cebula
3 łyżeczki posiekanego kurdybanka
sól
pieprz
olej rzepakowy
kwaśna śmietana
Wykonanie:
Ziemniaki ugotować, utłuc z mąką, dodać kurdybanek i posiekaną cebulę, doprawić solą i pieprzem. Formować nieduże placuszki, smażyć na złoto. Podawać z kwaśną śmietaną.
Waldemar Sulisz, www.jemlublin.pl, Fot. Małgorzata Sulisz
Źródło:http://ugotuj.to/zesmakiem/1,145554,18101243,Pan_Kurdybanek_i_Marysienka.html