ßßß Cookit - przepis na TORT BISZKOPTOWY z mąki pełnoziarnistej

TORT BISZKOPTOWY z mąki pełnoziarnistej

nazwa

Wykonanie

Są takie dni w roku kiedy tort jest „ciastem obowiązkowym” :)
Tort biszkoptowy, kakaowo-waniliowy, upieczony z mąki pełnoziarnistej, przełożony lekkim kremem na bazie mascarpone oraz dodatkowo udekorowany świeżymi owocami powinien zadowolić wszystkich smakoszy.
Składniki: (12 porcji; tortownica o średnicy 21-23 cm)
Biszkopt jasny:
4 jajka
40 g cukru
80 g mąki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka proszku do pieczenie
1 łyżeczka esencji waniliowej
Biszkopt ciemny:
4 jajka
40 g cukru
80 g mąki pszennej pełnoziarnistej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
15 g kakao
1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej w proszku (opcjonalnie, głównie dla wzmocnienia koloru)
1 łyżeczka esencji waniliowej
Krem:
250 g mascarpone
1/2 szklanki śmietany 30%
2 łyżki cukru brzozowego
1 łyżka soku z cytryny
Dodatkowo:
do nasączenia tortu:
1/2 szklanki soku pomarańczowego
2-4 łyżki likieru owocowego (u mnie pomarańczowy)
2 łyżki rumu/wódki
migdały w płatkach
świeże owoce (u mnie maliny, borówki amerykańskie, truskawki)
margaryna do wysmarowania tortownic
Wykonanie:
Upiec biszkopty.
Piekarnik rozgrzać do 200 stopni C. Dno tortownicy o wymiarach 21-23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, a boki posmarować cienko margaryną i oprószyć mąką (lub mielonymi orzechami/migdałami).
Biszkopt jasny.
Mikserem ubić jajka wraz z cukrem na jasną, pienistą masę. W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i dodać do ubitych jajek. Dodać esencję waniliową i delikatnie wymieszać. Przelać do przygotowanej formy. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piec 20 minut. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone. (Patyczek wbity w środek ciasta powinien po wyjęciu być suchy.)
Biszkopt ciemny.
Ponownie przygotować tortownicę jw.
Mikserem ubić jajka wraz z cukrem na jasną, pienistą masę. W misce wymieszać mąkę z kakao, proszkiem do pieczenia oraz kawą i dodać do ubitych jajek. Dodać esencję waniliową i delikatnie wymieszać. Przelać do przygotowanej formy. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piec 20 minut. Przed wyjęciem sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone. (Patyczek wbity w środek ciasta powinien po wyjęciu być suchy.)
Uwaga: Oba biszkopty można upiec dzień przed robieniem („budowaniem”) tortu.
Przygotować krem. Mocno schłodzoną śmietanę wymieszać z sokiem z cytryny oraz 1 łyżką cukru brzozowego. Ubić mikserem na sztywno.
Mascarpone ubić z dodatkiem drugiej łyżki cukru i delikatnie wymieszać z ubitą śmietaną, aż powstanie gładki, puszysty krem.
Przygotować poncz do nasączenia biszkoptów. Wymieszać sok pomarańczowy z likierem oraz rumem. (Uwaga: Podane proporcje wystarczą na średnio wilgotny tort. Jeśli ktoś lubi baaardzo nasączony, to należy od razu zwiększyć ilość ponczu przynajmniej o połowę.)
Rozpocząć „budowę” tortu.
Blaty biszkoptowe przekroić na dwa krążki.*
*Uwaga: Nie wiem dlaczego, ale biszkopty z dodatkiem kakao, pomimo zachowania tych samych proporcji pozostałych składników, „od zawsze” wyrastają mi nieco mniej niż ich „jaśni bracia”.
W związku z tym, „budując” tort przekroiłam tylko biszkopt jasny, a ciemny pozostał w całości. Różnicę w grubości widać na zdjęciach „przekrojowych”.
Pierwszy, dolny blat skropić ponczem, posmarować cienko kremem i ułożyć warstwę owoców (u mnie były to pokrojone na cząstki truskawki). Wypełnić luki pomiędzy owocami kremem, a następnie przykryć całość kolejnym blatem biszkoptowym również posmarowanym cienko kremem. Lekko docisnąć.
Tak samo postępować z kolejnymi „piętrami” tortu. (Uwaga: Podana ilość kremu wystarcza na raczej „oszczędne” smarowanie kolejnych warstw. Zdecydowały o tym oczywiście względy dietetyczne. ;) )
Wierzch i boki gotowego tortu posmarować resztą kremu. Na wierzchu ułożyć dekorację z owoców, a boki przyozdobić płatkami migdałowymi.
Smacznego :)
Źródło:http://lepszysmak.wordpress.com/2012/06/18/tort-biszkoptowy-z-maki-pelnoziarnistej