ßßß Cookit - przepis na Krupnik

Krupnik

nazwa

Wykonanie

Do dziś nie wiadomo co było pierwsze: jajko czy kura. W przypadku zupy z całą pewnością najpierw był garnek. To rewolucyjny moment w historii gastronomii. Do tego czasu człowiek piekł kawałki mięsa na ogniu, ale kości ciągle były bezużyteczne. Dopiero wynalezienie garnka pozwoliło w pełni wykorzystać smak i aromat, czyli wszystkie walory mięsa i kości, a później warzyw i ziół.
Nie ma nic lepszego na listopadowe, grudniowe czy styczniowe chłody, niż gęsta, jesienno - zimowa zupa.
W ostatnie Święto Niepodległości, 11 listopada, postanowiłem ugotować tradycyjną, polską zupę, jaką jest krupnik.
Tradycyjny krupnik każdy z nas zna doskonale. Gęsty, o niezapomnianym smaku.
Sekretem krupniku jest kleistość, którą zawdzięcza gotowanej w nim kaszy jęczmiennej. Krupnik jest zupą smaczna i pożywną, pełną warzyw.
Krupnik jeść warto, a żeby nie było nudno, można go modyfikować na wiele sposobów, wykorzystując ulubione zioła, przyprawy, warzywa.
Zazwyczaj gotuję krupnik na wieprzowinie i podrobach, ale tym razem zrobiłem na samych żeberkach wieprzowych i łopatce wieprzowej.
Zapraszam do lektury przepisu, który znajduje się pod zdjęciem i zachęcam do samodzielnego przygotowania, ponieważ naprawdę warto! =)
Składniki:
- 250 g żeberek wieprzowych
- 2 grube plastry łopatki wieprzowej
- 1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
- włoszczyzna
- 5-6 ziemniaków
- liść laurowy, kubaba (ziele angielskie)
- sól, pieprz
Sposób wykonania:
Mięso umyć, łopatkę pokroić w średniodużą kostkę, a następnie wraz z żeberkami włożyć do garnka, zalać 2 l zimnej wody, dodać kubabę, liść laurowy i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować ok. 30 minut. Marchew, pietruszki i seler obrać, zetrzeć na tarce, a następnie dodać do zupy razem z porem w całości. Dodać sól i pieprz. Gotować kolejne 15 minut. Następnie dodać pokrojone w kostkę ziemniaki oraz kaszę. Ponownie doprawić solą i pieprzem. Gotować na małym ogniu, aż wszystkie składniki będą miękkie (ok. 40 minut), od czasu do czasu mieszając. Następnie wyjąc por i rozlać zupę do talerzy. Jeśli ktoś lubi zieleninę (ja nie lubię), to może posypać każdą porcję zupy posiekanym koperkiem, albo zieloną pietruszką.
Po obiedzie - oczywiście obowiązkowa łyżka tranu =)
Smacznego =)
Źródło:http://kasztanowakuchnia.blogspot.com/2014/01/krupnik.html