ßßß Cookit - przepis na Jarmuż duszony na grzankach

Jarmuż duszony na grzankach

nazwa

Wykonanie

Jarmuż - trochę zapomniane warzywo i wiele osób chyba nawet nie wie co się z nim robi. Nie będę radzić bo sama niewiele wiem w tym temacie a to dlatego, że wcale nie łatwo go kupić. Pojawia się na straganach późną jesienią bo nie szkodzą mu przymrozki i potrafi rosnąć nawet pod śniegiem.
Jarmuż to odmiana kapusty. Składa się z dużych, kędzierzawych liści - zielonych albo fioletowych - i nie posiada głąba. Sprzedawany jest zazwyczaj w pęczkach. Jarmuż jest zdrowy - zawiera dużo żelaza, wapnia, witaminy C, K i karotenoidów. Tak jak brokuły i inne kapustowate zawiera związek o właściwościach przeciwnowotworowych. Na pozór grube i sztywne liście podczas obróbki cieplnej długo nie rozgotowują się zachowując ładny kolor i kształt. Można go jeść na surowo, w surówkach, albo gotować, smażyć czy dusić. W smaku może być nieco gorzkawy, ale wystarczy połączyć go z innymi, słodszymi warzywami albo serami, z którymi dobrze się komponuje.
czas przygotowania : ok. 30 minut
składniki na 5 - 6 dużych grzanek :
4 liście jarmużu
1 kolba kukurydzy cukrowej
1 łyżeczka oleju z dodatkiem czosnku
2 łyżki serka mascarpone
1 łyżeczka pomidorów suszonych z czosnkiem i bazylią
do smaku - sól, chili w płatkach,
garstka łuskanych orzechów włoskich
cienkie plasterki salami - u mnie takie z orzechami włoskimi
5 -6 kromek bułki lub chleba
6 łyżeczek drobno startego parmigiano reggiano
sposób przygotowania : salami pokrojone w cieniutkie plasterki ułożyłam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 180 st. C - piekłam kilka minut tak żeby się wytopił tłuszcz. Plasterki skurczą się i ściemnieją - trzeba uważać żeby się nie przypaliły. Wyjęłam je na ręcznik papierowy i osączyłam z tłuszczu. Na blachę położyłam kromki pieczywa i opiekłam je lekko.
Jarmuż opłukałam, oderwałam twardy nerw a liść pokroiłam w paski. Kukurydzę obrałam z liści, ostrym nożem okroiłam ziarna. Na patelni rozgrzałam lekko olej aromatyzowany czosnkiem, wrzuciłam jarmuż i kukurydzę, podsmażyłam lekko przez chwilę - nie rumieniłam. Wlałam kilka łyżek wody i dusiłam 4-5 minut. Dołożyłam mascarpone i 4 łyżeczki parmezanu, doprawiłam do smaku suszonymi pomidorami, chili i odrobiną soli - z tą ostrożnie bo parmezan jest słony.
Na kawałki bułki nałożyłam duszone warzywa przetykając je chrupiącymi kawałkami salami. Grzanki posypałam pokruszonymi orzechami i resztą parmezanu. Podałam na ciepło.
Źródło:http://smacznapyza.blogspot.com/2013/10/jarmuz-duszony-na-grzankach.html