ßßß Cookit - przepis na Warstwowy omlet po turecku

Warstwowy omlet po turecku

nazwa

Wykonanie

Tureckie śniadanie krok po kroku
Na stole tureckim podczas śniadania nie może zabraknąć przede wszystkim warzyw, zarówno świeżych jak i smażonych. Prym wiodą jaja pod różna postacią, czy to jako omlety, sadzone, albo jajecznice. Dodatkami są zazwyczaj konfitury, dżemy, miód, jogurt i różnego rodzaju sery . Jako przegryzki serwowane są kapary, suszone pomidory, oliwki, a poza tym orzechy, daktyle i figi . Do każdego śniadania Turcy spożywają duże ilości pieczywa, a chociażby poğaça, börek i simit . Nie można zapomnieć też o czarnej, mocnej i słodkiej herbacie [źródło: kuchnia-turecka.blogspot.com ; blogstar.pl ]
Moja propozycja na dziś jest jedynie częścią tradycyjnego, tureckiego śniadania. Ale zawiera sporo jego ważnych elementów.
Zachęcam do własnoręcznego przygotowania warstwowego omletu po turecku .
Składniki na 1 średni omlet:
3 jaja
1 cebula
1 czerwona papryka
1 pomidor
1/2 długiego ogórka
sól, pieprz czarny, pieprz cayenne, papryka słodka i ostra - do smaku
1 łyżka oliwy
Poniżej fotorelacja z przygotowywania krok po kroku:
Cebulę obrać i pokroić w talarki. Na patelni rozgrzać oliwę i wyłożyć na to cebulę.
Paprykę pokroić w słupki i dodać na patelnię do cebuli. Przyprawić do smaku. Uwaga, nie mieszać! Warzywa maja być dokładane warstwowo. Całość przykryć pokrywką i chwilę poddusić, aby papryka zmiękła.
Ogórka obrać ze skórki i pokroić w plastry. Wyłożyć na patelnię jako kolejną warstwę.
Pomidora sparzyć, obrać ze skóry i również pokroić w plastry. Dodać do reszty warzyw. Przyprawić do smaku. Nie mieszać! Dusić pod przykryciem do miękkości.
Jaja rozbełtać w oddzielnym naczyniu, posolić i popieprzyć do smaku. Następnie wlać na patelnię. Dusić pod przykryciem na bardzo wolnym ogniu, aż jaja się zetną.
I oto omlet gotowy - namiastka tradycyjnego, tureckiego śniadania! Spożywać koniecznie z czarną, mocno zaparzoną herbatą :)
Przydatne tipy:
Przyprawianie kolejnych warstw omletu jest tu nieprzypadkowe - przyprawy nie wypływają wtedy z jajami na wierzch, a całość jest dobrze doprawiona do smaku.
Omlet należy bardziej dusić niż smażyć - aby nie dopuścić do przypalenia się dolnych jego warstw, zwłaszcza cebuli.
Źródło:http://grunttoprzepis.blogspot.com/2016/02/warstwowy-omlet-po-turecku.html