ßßß Cookit - przepis na Barszcz biały

Barszcz biały

nazwa

Wykonanie

Składniki
4 - 6 porcji
30 dag mięsa wieprzowego, opłukanego (ładne mięsne żeberka lub łopatka z kością)
1 mała pietruszka
1 średnia cebula
4 x10 cm kawałków surowej, białej kiełbasy
1 średnia marchewka
przyprawy: 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 3 ziarenka pieprzu, świeżo zmielony pieprz
wędzonka (kawałek dobrej wędzonej kiełbasy, pokrojonej w plasterki lub chudy boczek bez kości)
3 ząbki czosnku, obrane i rozgniecione końcem noża
sok z cytryny
100 g gęstej kwaśnej śmietany w kubeczku 30% lub 18%
chrzan (świeży, starty lub ze słoiczka)
Przygotowanie
Do garnka z 3 litrami zimnej wody włożyć mięso i lekko osolić, zagotować, zszumować. Gotować przez około 40 minut na małym ogniu pod przykryciem. Dodać pietruszkę i cebulę oraz surową białą kiełbasę.
Po 10 minutach gotowania kiełbasę ponakłuwać widelcem. Dodać marchewkę i przyprawy, a za 10 minut wędzonkę. Gotować jeszcze przez około 1/2 godziny, doprawić solą i ostawić z ognia.
Dodać czosnek oraz kilka kropli soku z cytryny do smaku. Zaprawić śmietaną, rozprowadzoną uprzednio z kilkoma łyżkami chłodnej wody a następnie z kilkoma łyżkami dodawanej stopniowo zupy.
Podgrzać przed podaniem, podawać z jajkiem, plasterkami marchewki, kiełbasy, kosteczkami sera białego oraz chlebem, w koszyczku obok lub wkrojonym do barszczu (chleb na zakwasie doda zupie tradycyjnego posmaku zakwasu). Doprawić chrzanem (ok. 2 łyżeczek), który zaostrzy nieco smak zupy.
Propozycja podania
chleb, najlepiej na zakwasie / ser biały / ugotowane jajka
Źródło:http://www.kwestiasmaku.com/przepis/barszcz-bialy