ßßß Cookit - przepis na INNE PIWA

INNE PIWA

nazwa

Wykonanie

Wymarzone wakacje w malowniczej Czarnogórze. Leżysz na plaży, słuchasz szumu morza, wygrzewasz się w promieniach słońca. Wokół mnóstwo przyjaciół, mnóstwo radości… Co tu dużo mówić: jest idealnie. Ale zaraz, zaraz czegoś brakuje... Skoro jest tak gorąco, to oczywiście chce się pić. Co wybrać? W Czarnogórze dla każdego coś dobrego :)
PIWO
W tym malutkim państwie funkcjonuje wyłącznie uwaga, uwaga – jeden browar! Dokładnie jest to browar Trebjesa. Produkuje on aż … cztery, czarnogórskie piwa.
Najbardziej popularnym produktem owego browaru jest Nikšićko pivo (Nikszićko piwo). Robi się z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego i aromatycznego chmielu, zawiera 11,8 % ekstraktu i 5% alkoholu. To ulubione piwo Czarnogórców, można je dostać w tradycyjnych szklanych butelkach, puszkach, a także butlach 2l.
Cena: puszka ok. 0,80 -1 euro
butelka 2l ok. 1,80-2 euro
Nik Gold, czyli drugie piwo z czarnogórskiego browaru. Jest ono dość wodniste, mało intensywne w smaku. Goryczka zaś jest dość intensywna i w miarę zdecydowanie zaznaczona. p W porównaniu do Nikšička Piva, Nik Gold jest też słabiej nagazowany.
Trzecim, czarnogórskim piwem jest Nik Cool. To lekkie piwo o bardzo słabym zapachu i praktycznie niewyczuwalnej goryczce. Jak wspomina producent, to piwo idealne dla kobiet i młodych ludzi. Występuje w dwóch wersjach smakowych (tzn. ja widziałam tylko dwie wersje): grejfrutowe i cytrynowe.
Inny produktem Trebjesa jest piwo Nikšičko Tamno . Jest ono w sumie lekkim porterem. Zawiera 6,2% alkoholu i 14,3% ekstraktu, czyli nie jest idealne dla wielbicieli lekkich piw (czyli dla mnie). Charakteryzuje się dość intensywnym, chmielowo-słodowym zapachem oraz ciemnobrązowym, prawie czarnym kolorem.
Cena: puszka ok. 0,50 - 0,80 euro
INNE PIWA
Ja osobiście nie przepadam za piwem, ale jak już mam pić to wybieram piwa smakowe. W Czarnogórze moim ulubieńcem został Somersby pear :)
WINO
Czarnogórskie wina zdecydowanie nie przypadły mi do gustu. Ciężko tutaj dostać wina słodkie ( lub chociaż półsłodkie), dominują wina wytrawne.
Najbardziej znanym winem w Czarnogórze jest Vranac, czyli czerwone wino wytrawne w kolorze rubinu, o przyjemnym smaku owocowym. Zawiera 12% alkoholu. Polecany do czerwonych mięs, dziczyzny, potraw grillowanych oraz do serów o wysokiej zawartości tłuszczu. W Czarnogórze Vranac podaje się do szynki prsuta i dań z ryb.
Cena: ok. Wino można kupić już od 2-3 euro, ale Vranac naprawdę dobry kosztuje ok. 7- 10 euro.
Vranac pro corde - Wino starzone w beczkach przez okres 6 miesięcy. W smaku wyczuwalne są owoce leśne, zioła i wanilia. Dzięki specjalnej technologii wytwarzania ma zwiększoną zawartość antyoksydantów, co powoduje redukcję wolnych rodników w organizmie człowieka. Polecamy do czerwonych mięs, pasztetów, potraw z grilla, pikantnych serów
Cena: ok. 5 euro
Krstać - najwyższej jakości białe wino pół wytrawne. Posiadające jasny złoty kolor z żółto- zielonymi refleksami. Komponuje w sobie smak brzoskwini i gruszki. Krstać pochodzi z odmiany, które były uprawiane w winnicach Czarnogóry przez długi czas. Polecany do przekąsek rybnych, ryb i jaj oraz dań z lekko przyprawionego mięsa białego.
Cena: ok. 3 euro
RAKIJA
Rakija to słynna, bardzo mocna wódka (przeważnie 40% i więcej) otrzymywana przez destylację przefermentowanych owoców (winogrona, śliwki, brzoskwinie, morele, jabłka, figi, pigwy, czasem mieszana z innymi składnikami: zioła, miód, wiśnie i orzechy).
Czarnogórcy pędzą rakiję w swoich domach, na własnych użytek lub na sprzedaż. Rakija ma podobno właściwości lecznicze: leczy przeziębienia, bólu stawów, popalenia i egzemy. Najczęściej podaje się ją w małych ilościach. Czarnogórcy delektują się owym alkoholem i raczej nie piją, tak jak my, kieliszka na raz. :)
A tutaj macie filmiki: Jak robi się rakiję?
Próbowałam rakiji winogronowej. Jak dla mnie zdecydowanie za mocna :)
Cena: mniej więcej od 7-12 euro
KAWA I HERBATA
Czarnogórcy nigdy, nigdzie się nie spieszą. Dlatego picie kawy jest dla nich pewnym rytuałem, który odbywa się w obecności innych osób: przyjaciół, rodziny, sąsiadów, czy też osoby, z którą właśnie mieliśmy kolizję drogową :) Zazwyczaj piją bardzo słodką, czarną kawę, parzoną w tygielku i określaną jako ,,turecka”.
Jeśli chodzi o herbaty, to nie są one tutaj popularnym trunkiem. Przeważnie pija się herbatę w przypadku jakiś dolegliwości. Na północy kraju dość popularna jest herbata ziołowa, przyrządzana z ziół i kwiatów górskich.
INNE NAPOJE - CENY
Przebywałam głównie w miejscowości Ulcinj, więc wszystkie podane tutaj ceny będą odnosić się do cen w tej miejscowości.
Woda niegazowana - 1,5l - ok. 0,40-0,65 euro
Cola - 2l ok.1,5 Euro
Soki owocowe - od ok. 0,6 euro/litr
Herbata Nestea - 1,20 euro/2 litry
To tyle jeśli chodzi o napoje. Jeśli macie jakieś pytania to służę pomocą :)
W kolejnej części będzie więcej o jedzeniu w Czarnogórze :)
Źródło:http://w-zielonej-kuchni.blogspot.com/2014/08/czarnogora-od-kuchni-part-1-czyli-co.html