ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Aromat spożywczy

Aromat spożywczy

nazwa

Jest to substancja której, używa się zarówno w przemyśle spożywczym jak i cukierniczym gdzie stosowany jest w dużych ilościach. Produkt ten znany jest również naszym gospodyniom domowym tutaj jednak są to znikome ilości zwykle zaledwie kilka kropel. Ma ona na celu pokreślenie lub urozmaicenie naturalnych walorów smakowych i zapachowych potrawy czy produktu.

Historia i pochodzenie

Początkowo do przygotowywania wszelkiego rodzaju produktów spożywczych używano wyłącznie naturalnych substancji zapachowych pochodzenia roślinnego, które suszono a następnie mielono i w ten właśnie sposób urozmaicano smak potraw. Dopiero w wiekach średnich po raz pierwszy wyodrębniono olejki eteryczne z roślin jednak służyły one wyłącznie jako środek leczniczy, wraz z nadejściem wieku XIX i rewolucją przemysłową rozwojem fizyki i chemii zauważono, że substancje te doskonale nadają się do urozmaicania smaku produktów spożywczych., wówczas powstała np. wanilina.

Podział Aromatów

Aromaty te dzielą się zasadniczo na dwie podstawowe grupy naturalne i wytwarzane syntetycznie. Naturalne otrzymuje się poprzez ekstrakcję olejków eterycznych, które następnie rozpuszcza się w niewielkiej ilości alkoholu lub oleju jadalnego, mają one zwykle płynna postać. Przykładem syntetycznego aromatu jest wanilina, która w sprzedaży występuje zwykle w postaci cukru, jej smak i aromat przypomina wanilię. Dobrej jakości aromat w płynnej postaci winien być jasny klarowny i odznaczać się intensywnym swoistym zapachem absolutnie niedopuszczalne jest jakiekolwiek zmętnienie.

Zastosowanie

Aromaty wykorzystuje się zarówno w przemyśle spożywczym głównie do produkcji słodyczy, cukierków czekolad, batonów, mlecznych deserów, jogurtów, budyniu czy innych deserów instant. Używa się je także do wypieku wszelkiego rodzaju słodkiego pieczywa oraz ciast. Aromaty są wykorzystywane nie tylko na skalę przemysłowa ale również doskonale znane są wszystkim gospodyniom domowym, większość z nich nie wyobraża sobie świątecznego makowca czy sernika bez chociażby kilku kropel olejku migdałowego.