ßßß Cookit - przepis na Jabłka:

Jabłka:

nazwa

Wykonanie

1 Flares Twitter 0 Facebook 1 1 1 1 Flares ×
Czym różni się szarlotka od jabłecznika ? Otóż tym , że do szarlotki jabłka prażymy i mocno doprawiamy korzennymi przyprawami, cynamonem, gałką i tłuczonymi goździkami, świetny jest też dodatek cytrynowej skórki, jednak tej dziś nie miałam. Oto moja propozycja na chłodne dni. Idealna do popołudniowej kawy ( u mnie zawsze jest to kawa zbożowa
) lub ciepłej imbirowej herbaty, tak lubię najbardziej
jak dla mnie jest to taka „zaprawa” przed świętami, ach ten cynamon!
Składniki:
ciasto:
200 g margaryny lub masła ( u mnie Palma)
3 szklanki mąki pszennej ( krupczatka, tortowa )
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka olejku/esencji migdałowej
1/2 szklanki cukru
2 duże jaja
szczypta soli
Jabłka:
2 kg słodkich jabłek
3 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki gałki
7 tłuczonych goździków
1 łyżka bułki tartej
dodatkowo : cukier puder do posypania lub pokruszone bezy
Przygotowanie:
Ciasto : Mąkę mieszamy z proszkiem , solą i cukrem. Dodajemy posiekaną zimną margarynę, rozdrabniamy ją na małe kawałeczki po czym wbijamy jaja, dodajemy aromat, szybko wyrabiamy ciasto tylko do połączenia mas. Gotowe ciasto wkładamy do lodówki na co najmniej 30 minut.
Jabłka: Jabłka myjemy, obieramy, ścieramy na tarce, po czym wrzucamy do garnka i smażymy na dość dużym ogniu, gdy sok odparuje a jabłka zaczną odstawać od brzegów garnka, dodajemy do nich przyprawy. Moje jabłka były tak słodkie, że zupełnie ich nie dosładzałam, nie widzę sensu w dawaniu do ciast kwaśnych jabłek i dosładzaniu ich białym cukrem, wolę ten naturalny zawarty w owocach
Po dodaniu przypraw jabłka prażymy jeszcze kilka minut, po czym odstawiamy je w zimne miejsce, ja swoje wystawiłam na balkon, w chwilach gdy człowiek się śpieszy, a ja śpieszę się wiecznie, cieszę się że jest chłodno.
Trik I : Wyłożenie gorących jabłek na zimny spód spowoduje tzw. zakalec. Jabłka muszą mieć temperaturę pokojową. Powinny wyglądać tak:
TRIK II : co więcej tak przygotowane jabłka można pakować do wyparzonych słoików i pasteryzować, zimą wystarczy tylko zagnieść ciasto i wyłożyć na nie wcześniej przygotowane owoce. W święta będzie to prawdziwy hit, a w okresie między świętami a sylwestrem, świetny sposób na coś pysznego gdy zaskoczy nas z wizytą rodzina:)
Ciasto dzielimy na pół i wałkujemy, na mące, jedną częścią wykładamy formę z papierem do pieczenia, którą polecam przykleić do formy masłem.
TRIK III: ciasto w formie obsypujemy łyżką bułki tartej, zaabsorbuje wilgoć pozostałą w jabłkach, jest to świetny sposób aby spód był na prawdę kruchy i delikatny. To mój niezawodny sposób na pyszne kruche ciasto z soczystymi owocami.
Na kruchy spód wykładamy jabłka, a na nie drugą rozwałkowaną część ciasta, nie musi to być jeden płat, jeśli w trakcie wałkowania nam się porwał, nic nie szkodzi
ułóżmy je tak aby szczelnie zakrywało jabłka, a brzegi uformujmy tak aby stykały się ze spodem.
Ciasto wkładamy do gorącego ( 180 stopni) pieca, bez termoobiegu. Pieczemy 40 minut, po czym studzimy przy uchylonych drzwiczkach lub serwujemy gorący.
Dekorujemy cukrem pudrem lub pokruszoną bezą, u mnie była to właśnie beza.
Smacznego!
Powiązane notki:
Bułeczki scones piernikowo-pomarańczowe, chrupiące śniadanko ze świąteczną nutą
Żytni Placek jabłkowy z kruszonką owsianą
Najprostsze i najlepsze 5 minutowe ciasto cynamonowe z gruszkami
Piernik jabłkowy, jak za dawnych lat
Jabłecznik na kruchym waniliowym cieście
Źródło:http://ania-gotuje.blog.pl/2012/11/10/tradycyjna-szarlotka-z-korzenna-nuta-kilka-trikow-na-udane-ciasto