ßßß
Bułka tarta jest niczym innym niż zmieloną bądź startą najczęściej bułką pszenną. Posiada właściwości higroskopijne, czyli bardzo dobrze wchłania wilgoć. Z tego też względu, powinna ona być przechowywana w suchym miejscu. Bułka tarta może być przygotowana w domowych warunkach, również z innych odmian pieczywa – chleba czy też sucharów.
Chociaż w kuchni dominuje pszenna bułka tarta, to w zależności od kogo, z czego została zrobiona, można wyróżnić jej kilka podstawowych rodzajów. Dlatego poza bułką tartą pszenną, którą już można podzielić na białą, czyli z bułki bez skórki oraz na jasną, czyli ze zmielonej bułki ze skórką, zastosować można także bułkę tartą rudą, żytnią oraz z sucharów i biszkoptów. Każda z nich nie tylko różni się od siebie składem, ale także zastosowaniem.
Głównym zastosowaniem bułki tartej jest przygotowanie z niej panierki do obtoczenia mięs. Szczególnie przydatna jest do smażenia kotletów mielonych oraz schabowych. Ponadto bułkę tarta stosuje się do podsypania blachy lub formy pod ciasto, by podczas pieczenia nie przywarło ono do brzegów. Jednak w wykwintnej kuchni nie stosuje się obojętnie jakiej bułki tartej. Do każdego rodzaju potraw lub ciast stosuje się inny rodzaj bułki tartej. Do powszechnych panierek oraz do wysypania foremek pod ciasto stosuje się jasną bułkę tartą. Natomiast do tego celu nie stosuje się bułki tartej żytniej oraz rudej. Ponieważ pierwsza z nich jako paniera szybko by się przypalała, a druga nie ma takich właściwości sklejających, jak to jest w przypadku jasnej i białej bułki tartej. Poza kuchnią bułkę tartą wykorzystują również wędkarze. Najczęściej do przynęt używana jest bułka tarta zrobiona z sucharów biszkoptowych.
Bułka tarta może posiadać takie właściwości odżywcze jak pieczywo, z którego została ona zrobiona. Jednak bułka tarta żytnia, która może być najbardziej odżywcza, nie ma już tak szerokiego zastosowania jak ta wykonana z bułek pszennych.
Wartość energetyczna347 kJ
Błonnik pokarmowy6,1 g
Tłuszcz1,9 g
Węglowodany77,6 g
Sacharoza0,2 g
Białko9,7 g
A0 μg
B10,164 mg
C0 mg
D0 μg
E0,3 mg
B31,13 mg
B20,059 mg
Bete-karoten0 μg
Kwasy tłuszczowe nasycone0,26 μg
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,21 μg
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,84 μg
Fosfor165 mg
Magnez42 mg
Potas202 mg
Sód503 μg
Wapń27 mg
Żelazo2,2 mg
Cholesterol0 μg
Objętość(ml)0 ml
Procent masy0 %