ßßß Cookit - przepis na Barszcz czerwony z uszkami

Barszcz czerwony z uszkami

nazwa

Wykonanie

Aromatyczny, esencjonalny i bardzo mocno czerwony barszczyk przygotowany z pieczonych w piekarniku buraków. Podany z dodatkiem domowych uszek z pieczarkami. To mój pierwszy w życiu samodzielnie przygotowany barszcz. Zawsze tylko asystowałam mamie. Barszczyk nie wymaga wiele pracy, praktycznie robi się sam.
Składniki:
Barszcz:
2 kg buraków
3 litry zimnej wody
3 żeberka
300 g mięsa z kurczaka na rosół
2 marchewki
2 pietruszki
1/2 selera
1 por
2 ząbki czosnku
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu
2 łyżki octu balsamicznego
sok z 1/2 cytryny
1 łyżka majeranku
sól, pieprz
Uszka:
Farsz :
250 g pieczarek
2 średnie cebule
2 łyżki masła
sól i pieprz
Ciasto :
300 g mąki pszennej (typ 500 lub 550)
1 łyżeczka soli
200 ml wrzącej wody
30 g masła
Wykonanie:
Barszcz: Wyszorowane buraki ze skórką zawinąć w kawałki folii aluminiowej, ułożyć na blaszce do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 1,5 godziny.
Do garnka wlać 2,5 litra zimnej wody, włożyć żeberka i mięso z kurczaka. Zagotować, zszumować, zmniejszyć ogień, dodać 1 łyżeczkę soli i gotować pod przykryciem do miękkości przez 40 minut. Następnie dodać obrane warzywa: marchewkę, pietruszkę, seler, czosnek i por. Gotować dalej przez 30 minut. Po zakończeniu gotowania z wywaru wyjąć mięso i warzywa, a następnie przecedzić bulion przez gęste sito.
Do wrzącego, czystego bulionu włożyć obrane i pokrojone na plastry buraki oraz liść laurowy, ziele angielskie i czarny pieprz. Gotować na małym ogniu przez około 10 – 15 minut. Odstawić z ognia i zostawić na całą noc, aby bulion przeszedł smakiem z buraków.
Następnego dnia barszcz doprowadzić prawie do zagotowania (od tego momentu barszczu nie można już zagotować, ponieważ zacznie zmieniać kolor na ciemniejszy). Odstawić z ognia, dodać ocet balsamiczny, sok z cytryny oraz majeranek. Spróbować i doprawić wg własnego uznania solą i pieprzem. Ja zazwyczaj daję sporo soli (doprawiam stopniowo próbując smak). Doprawiając weźcie także pod uwagę fakt, że po kilku godzinach barszcz się „przegryzie” i może mieć intensywniejszy smak (zatem ostrożnie z pieprzem, jeśli ktoś nie lubi pikantnego).
Uszka: Pieczarki obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub rozdrobnić w malakserze. Cebulę pokroić w bardzo drobną kostkę. Na rozgrzane masło wrzucić najpier cebulkę, zeszklić ( 1 minuta), a następnie dodać pieczarki. Wszytko smażyć, aż woda z pieczarek odparuje. Całość doprawić solą i pieprzem ( warto doprawić dość intenstywnie, ponieważ w gotowych uszkach jałowy farsz nie smakuje dobrze).
Mąkę przesiać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić, stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Zagniatać ciasto przez około 5 minut aż będzie gładkie i miękkie.
Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać, resztę trzymać pod przykryciem. Ciasto rozwałkować na cienki placek , podsypując stolnicę mąką. Małą szklaneczką o średnicy około 4,5 cm wycinać kółka, na środek nakładać odrobinę farszu. Placek złożyć na pół z nadzieniem w środku. Zlepić brzegi, a następnie połączyć dwa końce tworząc jakby pierścionek, a czubek uszka wywiń na zewnątrz.
W garnku zagotować wodę z łyżeczką soli. Zmniejszyć ogień i wkładać partiami uszka. Gotować (od momentu wypłynięcia) na średnim ogniu przez 2 minuty. Uszka wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzach zachowując odstępy (aby uszka się nie pozlepiały).
Po dokładnym osuszeniu uszka można przechowywać (w plastikowych pojemnikach) w lodówce do 3 dni.
Źródło:http://smakowisko.pl/barszcz-czerwony-z-uszkami