ßßß Cookit - przepis na Szakszuka, czyli jajka sadzona po Izraelsku

Szakszuka, czyli jajka sadzona po Izraelsku

nazwa

Wykonanie

Słowo szakszuka w wolnym tłumaczeniu oznacza wielki bałagan . Pierwszy raz z tą potrawą spotkałam się w Tel-Awiwie i miałam okazję jeść ją na kolację wigilijną. Nietypowe danie jak na świąteczny stół, niemniej zawsze to miła odmiana od barszczu z uszkami i karpia ;)Z szakszuką jest jak z pierogami – nie ma jednego przepisu i co kucharz to inny zestaw składników. Danie występuje w wersji z kiełbaskami, pieczarkami, białą fasolą, cukinią czy ciecierzycą. Amerykanie zapewne dodaliby bekon – przecież wszystko lepiej smakuje z bekonem 😉
Szakszuka podana w jednej z restauracji w Tel-Awiwie
W Izraelu szakszukę jada się praktycznie na każdy posiłek, więc w barach i restauracjach serwowana jest całą dobę. Jest to danie banalne w przygotowanie i do tego błyskawiczne – na przygotowanie sycącego posiłku wystarczy zaledwie kwadrans. W związku z tym, że zawiera jajka świetnie pasuje na niedzielne śniadanie.
Uwaga: potrawę można spotkać również jako jajka po afrykańsku. Wynika to z tego, że szakszuka jest daniem kuchni tunezyjskiej i wraz z wpływami arabskimi przeniknęła do kuchni izraelskiej.
Składniki na 2 porcje:
4 jajka
3 dojrzałe pomidory pokrojone w kostkę
1 czerwona papryka oczyszczona z nasion i pokrojona w kostkę
1 mała cebula drobno posiekana
1 drobno posiekany ząbek czosnki
1 papryczka chili (opcjonalnie w wersji pikantnej)
1 łyżeczka słodkiej papryki
kilka nasion kuminu rzymskiego (opcjonalnie)
świeżo zmielony pieprz
sól morska
oliwa z oliwek
świeże zioła
Jako bazę sosu można wykorzystać salsę meksykańską . W końcu to też papryka z pomidorami.
Sposób przygotowania:
Na patelni z grubym dnem podsmażam cebulę i czosnek. Następnie dodaję paprykę i papryczkę chili. Kiedy warzywa nieco miękną dodaję pomidory, doprawiam i doprowadzam do wrzenia. Smażę przez ok 5 minut aż sos nieco odparuje. Umyte jajka wbijam do małych miseczek i następnie wlewam pojedynczo do sosu. Najlepiej wcześniej zrobić na patelni miejsce łyżką. Danie powinno gotować się na małym ogniu przez 5-7 minut. Warto przykryć patelnię, aby unosząca się para ścięła jajka równomiernie.Szakszuka jest gotowa, gdy białko jest ścięte, ale żółtko nadal pozostaje płynne.
Na koniec warto posypać danie ulubionymi świeżymi ziołami. W Tel-Awiwie dostalibyśmy świeżą natkę pietruszki, ale doskonale nadaje się także tymianek lub kolendra. Jako uzupełnienie dania polecam domowe bułeczki razowe i lemoniadę.
Źródło:http://emaliowanyczajnik.pl/2014/09/szakszuka-czyli-jajka-sadzona-po-izraelsku