ßßß Cookit - przepis na Zasady przyrządzania surówek i sałatek

Zasady przyrządzania surówek i sałatek

Wykonanie

Owoce i warzywa są wszechobecne w naszej codziennej diecie. Nie wyobrażam sobie obiadu bez sałatki, surówki czy warzyw w jakiejkolwiek innej formie. Sałatki są też doskonałą przekąską na mały głód oraz dla osób dbających o figurę. Są zdrowe i pożywne, zawierają dużo witamin i składników odżywczych oraz mineralnych. Ale czy przyrządzamy je prawidłowo, tak aby zachować jak najwięcej bogactwa zawartego w warzywach i owocach?
Surówki i sałatki z warzyw:
Wybierajmy warzywa świeże, jędrne i dojrzałe - mają one najwięcej wartości odżywczych, a po za tym przyciągają wzrok ponieważ wyglądają apetycznie i efektownie.
Przed przygotowaniem sałatki czy surówki warzywa należy dokładnie umyć i wypłukać (jeśli jest taka potrzeba użyjmy do tego szczoteczki) i pozostawić do ocieknięcia . Ważne jest by nie moczyć warzyw, zawarta w nich witamina C i witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, przy moczeniu przechodzą one do wody.
Warzywa obieramy cienko - najwięcej cennych składników odżywczych jest umiejscowionych właśnie pod skórką.
Po obraniu warzywa ponownie spłukujemy pod strumieniem bieżącej wody .
Warzywa przeznaczone na sałatki po ich obraniu zalewamy na chwile niewielką ilością wrzątku z solą i cukrem. Warzywa takie jak: szparagi, marchew, zielony groszek - zawierają karoten, należy dodać do nich odrobinę tłuszczu; wyjątkiem jest szpinak, który gotujemy w dużej ilości wody. Warzywa korzeniowe gotujmy pod przykryciem, a kapustę w otwartym naczyniu by zniwelować nieprzyjemny zapach wydobywający się z niej podczas gotowania.
Po ugotowaniu i przestudzeniu warzywa kroimy, szatkujemy lub podajemy w całości . Im twardsze mamy warzywa tym drobniej powinniśmy je rozdrobnić. Warzywa miękkie i soczyste są szybciej trawione przez nasz układ pokarmowy, dlatego mogą być rozdrobnione w mniejszym stopniu. Sposób w jaki pokroimy warzywa zależy tylko od nas - kostka jest najbardziej odporna na uszkodzenia podczas mieszania.
Po przygotowaniu warzyw należy je wymieszać z sosem lub dipem - powinniśmy to zrobić na 30 min przed podaniem, warzywa zachowają wtedy swoją wartość witaminową, a wszystkie smaki zawarte w sałatce i sosie przejdą się nawzajem. Tak przygotowaną sałatkę przechowujmy w lodówce. Wyjątek stanowią surówki z buraków i słodkiej kapusty - te należy posolić i pozostawić do czasu aż delikatnie zwiotczeją.
Po za warzywami w naszych sałatkach i surówkach znajdziemy także świeże zioła i przyprawy. Nadają one określony smak i zapach pobudzając nasze kubki smakowe i apetyt.
Sosy, które dodajemy do sałatek robione są na bazie tłuszczu, pamiętajmy przy tym aby używać tłuszczy nie krzepnących w temperaturze pokojowej. Najlepszym tłuszczem będzie oliwa z oliwek, ale z powodzeniem mogą ją zastąpić olej słonecznikowy, arachidowy i wiele innych. Dodanie tłuszczu do warzyw dodatkowo chroni je przed utratą witamin i zwiotczeniem, ułatwia również przełykanie i podróż jedzenia przez układ trawienny. Dipy robimy na bazie śmietany, lecz zdrowszym zamiennikiem jest jogurt lub kefir.
Surówki skrapiajmy sokiem z cytrusów lub kwasem z jabłek, kapusty czy ogórków - zapobiegnie to czernieniu warzyw i podniesie smak oraz go zaostrzy, powstrzyma także rozwój bakterii.
Podanie zależy tylko od nas. Możemy zaserwować sałatkę lub surówkę na stół w dużej salaterce lub w małych miseczkach dla każdego z osobna, również na talerzach atrakcyjnie przybrane zieleniną i warzywami o intensywnych barwach, lub innymi jadalnymi elementami.
Surówki i sałatki z owoców:
Owoce myjemy i pozostawiamy do obcieknięcia - twarde pod silnym strumieniem wody, te delikatniejsze na sicie.
Owoce obieramy tuż przed ich przyrządzeniem lub spożyciem . Jeśli nie musisz nie obieraj ich (!) ze skórki, tak jak warzywa, tuż pod skórką zawierają najwięcej witamin i wartości odżywczych.
Po obróbce owoców należy je skropić sokiem z cytrusów - owoce nie będą czerniały.
Sałatki owocowe przyprawiamy i podajemy z cukrem, listkami mięty, cynamonem, miodem, czekoladą lub bitą śmietaną
Bawcie się smakami i kolorami warzyw oraz owoców! Mieszajcie! ;)
Źródło:http://www.magiccookingtime.com/2015/07/zasady-przyrzadzania-surowek-i-saatek.html