ßßß Cookit - przepis na Puchaty tort owocowo-czekoladowy

Puchaty tort owocowo-czekoladowy

nazwa

Wykonanie

Torty to konkretne, aromatyczne ciasta i od dawna robię je nałogowo na okazję i bez okazji. Nieprawdą jest, że są bardziej kaloryczne od innych ciast. Tak naprawdę od nas zależy, czym je nadziejemy i ile przy tym dołożymy cukru. Biszkopt sam w sobie jest bez dodatku tłuszczu. Wystarczy skąpo go osłodzić i unikać lukrów, które są przecież z cukru i ciężkich kremów maślanych.
Pieczemy dwa biszkopty:
Składniki na biszkopt I (jasny):
5 jaj
4 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
4 łyżki cukru pudru
2 łyżki wody ciepłej
szczypta soli
Przygotowanie biszkoptu (jasnego)
Nastawiamy piekarnik na 170 stopni C. Formę 25 cm x 50 cm wykładamy papierem do pieczenia (unikniemy mycia formy). Białka ubijamy na sztywno. Dodajemy pod koniec ubijania łyżkę cukru. Żółtka, wodę, miksujemy z resztą cukru i łączymy delikatnie z masą białkową, posługując się łyżką. Na koniec dodajemy w kilku porcjach mąki, przesiane przez sito i delikatnie mieszamy. Wykładamy ciasto do formy i umieszczamy w piekarniku na około 25 - 30 minut
Składniki na biszkopt II (ciemny)
5 jaj
3,5 łyżki mąki pszennej
1,5 łyżki kakao
4 łyżki cukru
szczypta soli
2 łyżki wody
Przygotowanie biszkoptu ciemnego
Postępujemy identycznie, jak w poprzednim przepisie. Rożnica polega jedynie na dokładnym wymieszaniu mąki z kakao.
Masa kremowa z bitej śmietany
400 ml śmietanki kremowej
2 łyżki żelatyny
3 łyżki cukru pudru (ostrożnie, łyżka, łyżce nie równa a przesłodzona śmietanka nie każdemu smakuje)
1/6 szklanki wody, w której rozpuszczamy żelatynę
Przygotowanie
Schłodzoną śmietankę miksujemy aż nabierze konsystencję kremu. Dodajemy cukier puder a pod koniec dobrze rozpuszczoną letnią żelatynę (dobrze wcześniej umieścić ją w naczyniu z ciepłą wodą, by nie stężała za wcześnie). Ten krem należy zużyć na początku, gdyż łatwiej go rozprowadzić. Można zrezygnować ze śmietanki i zrobić krem budyniowy, jak poniżej w przepisach na masę do tortu, używając tych samych proporcji i budyniu śmietankowego
Masa malinowa lub o innym smaku
0,5 litra mleka 2%
3 łyżki cukru
1 budyń śmietankowy bez cukru (lub malinowy, by wzmocnić kolor)
1 łyżka mąki pszennej
1 żółtko
250 gram masła lub masła roślinnego
gęsty sok malinowy, jeśli jest zbyt rzadki można go odparować
2 łyżki soku z cytryny
Połowę ilości mleka gotujemy z cukrem, natomiast w drugiej rozrabiamy budyń i mąkę. Wlewamy do gotującego mleka, cały czas mieszając, aż masa będzie gładka i gęsta. Odstawiamy z ognia i wbijamy żółtko, łącząc go dokładnie z gorącym budyniem. Mozna zrobić krem bez żółtka, ale z jego udziałem, masa jest o wiele smaczniejsza. Kiedy budyń ostygnie, miksujemy masło, dodając po chwili, partiami ( nie od razu) budyń. Na koniec dolewamy sok malinowy lub zmiksowane truskawki. Mocniejszą barwę można uzyskać z soku buraka, który także można odparować w rondelku.
Ważne jest, by jedna z mas do przełożenia tortu była kwaskowa, dzięki temu przełamiemy pozostałe dwa smaki: czekolady i śmietanki.
Masa czekoladowa:
0,5 litra mleka
4 łyżki cukru
budyń czekoladowy bez cukru
1 łyżka mąki pszennej
1 żółtko
1 łyżka kakao
250 gram masła lub masła roślinnego
2 łyżki spirytusu
Przygotowanie masy czekoladowej:
Połowę ilości mleka gotujemy z cukrem. W drugiej połowie rozrabiamy budyń i mąkę na gładką masę i wlewamy do gotującego się mleka. Cały czas mieszamy, aż znikną wszystkie grudki. Odstawiamy z ognia i dodajemy żółtko, dokładnie mieszając z ugotowanym budyniem. Studzimy. Miksujemy masło i partiami dodajemy wystudzony budyń. Na koniec dodajemy jeszcze łyżkę kakao i 2 łyżki spirytusu.
Poncz do tortu
Około 0,5 litra wody
2 łyżki cukru
sok z połowy dużej cytryny
3 łyżki spirytusu
Polewa kakaowa do tortu
1 łyżka kakao,
125 dag masła lub masła roślinnego
2 łyżeczki cukru
kilka kropel olejku pomarańczowego
1 płaska łyżeczka rozpuszczonej żelatyny rozpuszczonej w dwóch-trzech łyżkach wody.
Przygotowanie polewy
Rozpuszczamy, mieszając masło, cukier i kakao na słabym ogniu. Kiedy masa zawrze, odstawiamy z ognia i dodajemy żelatynę. Dokładnie mieszamy. Jeśli polewa nie jest jednolita, dodajemy odrobinę wody (po łyżeczce) i mieszamy. Lekko gęstniejącą masą oblewamy tort, zanim wysmarujemy boki tortu.
Przygotowanie tortu
Każdy z blatów kroimy na dwie równe części a następnie każdą część przecinamy długim nożem tak, by otrzymać 4 blaty jasne i 4 blaty ciemne. Wybieramy odpowiednie patery lub talerze na tort ( z tej ilości wyjdą dwa torciki 25 cm x 25 cm). Nasączamy delikatnie pierwsze blaty (na spodzie), by zniosły ciężar wyższych partii tortu. Przekładamy według uznania wybranymi masami, nasączając po kolei każdy z płatów biszkoptowych. Na wierzchu puchatego tortu rozprowadzamy polewę. Kiedy dobrze zastygnie, smarujemy boki i dekorujemy.Jeśli masy do tortu nie zostaną zużyte w całości, można je przechować w zamrażalniku w szczelnie zamkniętych pojemniczkach przez tydzień. Przydadzą się do ciasta na następny weekend.
Źródło:http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2012/09/tort-trzy-smaki.html