ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Ser ementaler

Ser ementaler

nazwa

Ser podpuszczkowy, dojrzewający, twardy produkowany z mleka krowiego w szwajcarskim kantonie Berno. Ser ma elastyczną i zwarty miąższ barwy kości słoniowej lub jasnożółtej. W smaku jest łagodny, lekko orzechowy i słodkawy. Wyczuwalny jest aromat świeżo skoszonego siana. W miąższu występują charakterystyczne okrągłe i owalne oczka. Emmentaler produkowany jest w kształcie koła młyńskiego o lekko wypukłym wierzchu i spodzie. Aby uzyskać wszystkie zalety smakowe, ser wymaga długiego czasu dojrzewania: 10 – 12 miesięcy.

Historia i pochodzenie

Ser wytwarza się od 1293 r. w dolinie górnego biegu rzeki Emme. Oryginalne produkty mają wytłoczony napis „Switzerland” i mają postać stukilogramowych kręgów. Takie rozmiary sera wymusiły ostre alpejskie zimy, podczas których zabezpieczano duże ilości dostępnego pożywienia, w tym nabiału.

Zastosowanie

Ementaler spożywa się w postaci dodatku do sałatek, kanapek, rozmaitych sosów oraz zapiekanek i pizzy. Sprawdza się w potrawach z ryżu oraz pastach serowych. Ponieważ jest to ser typu twardego, nadaje się do starcia i posypania nim dań z drobiu, cielęciny, jajek, zup czy potraw warzywnych. Świetnie smakuje w towarzystwie czerwonego wina. Szczególnie dobrze komponuje się z wytrawnymi winami burgundzkimi.

Właściwości

Walory smakowe ementalera rosną wraz z okresem jego dojrzewania. Produkcja tego sera polega na dogrzewaniu masy serowej przed odsączeniem serwatki. Następnie masa umieszczana jest w formie i prasowana przez dobę. W piwnicach ser jest solony i chłodzony, a przed kilkutygodniowym leżakowaniem umieszczany na trzy dni w kąpieli solnej. Podczas dojrzewania sera, powstają w nim dziury. Ser zawiera ok. 45% tłuszczu w masie suchej. Jest doskonałym źródłem białka, wapnia, sodu i witaminy A.