ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Ser rokpol

Ser rokpol

nazwa

Polska odmiana francuskiego sera roquefort. Jest to ser pleśniowy z przerostem pleśni o delikatnej skórce. Ma kształt ściętego walca o średnicy ok. 20 cm i wysokości 10 cm. Okres dojrzewania to 6 tygodni, podczas których do miąższu metodą wstrzykiwania dodaje się pleśń. Ulega ona rozmnożeniu w serze pod wpływem napowietrzania go.

Historia i pochodzenie

Produkcja francuskiego sera została przeniesiona na grunt polski w 1959 roku za sprawą Spółdzielni Mleczarskiej w Nowych Skalmierzycach. Obecna nazwa handlowa tego sera to Lazur. Produkuje się go w kilku odmianach: błękitny, perłowy, turkusowy, srebrzysty, złocisty, skalmierzycki. Drugim producentem sera Rokpol jest Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze.

Zastosowanie

Rokpol może być spożywany samodzielnie, ale świetnie sprawdza się jako składnik sosów, dodatek do dań makaronowych, zapiekanek, pizzy, sałatek czy dań mięsnych. Ser warto podawać z winem Cabernet i Porto oraz do wódki i Schnappsa.

Produkcja

Produkcja sera Rokpol rozpoczyna się od zaprawienia podpuszczką surowego mleka krowiego i pozostawieniem go na 2 godziny w celu uzyskania skrzepu. Skrzep jest zbierany i pozbawiany serwatki, a następnie umieszczany w aluminiowych formach. Do masy dodaje się zarodniki grzybów typu pędzlak i całość odstawia na kilka dni aż całkowicie odpłynie serwatka. Następnie ser soli się przez kilka dni, a po umyciu umieszcza w piwnicy, gdzie dojrzewa dwa miesiące.

Podział

Ze względu na odmianę Rokpol posiada różne właściwości:

Lazur błękitny
Posiada kruchy i wilgotny miąższ, jest ostry w smaku.
Lazur perłowy
Jest łagodny w smaku, wyczuwalny aromat mleka i grzybów.
Lazur turkusowy
Miąższ jest wilgotny i ma kremową konsystencję, w smaku pikantny o aromacie gorzkiej czekolady.
Lazur srebrzysty
Posiada charakterystyczną barwę dzięki pleśni obecnej na skórce.
Lazur złocisty
Posiada barwę żółtą za sprawą obecności aktywnych szczepów bakterii probiotycznych.
Lazur skalmierzycki
Pokryty niebiesko – białą pleśnią, w smaku przypomina słodką śmietankę i orzechy włoskie.

Rokpol zawiera 45-50% tłuszczu. Jest źródłem białka zwierzęcego oraz składników mineralnych: wapnia i fosforu.

Wartości odżywcze

Białko0,293   g