ßßß Cookit - przepis na Szarlotka

Szarlotka

nazwa

Wykonanie

Wbrew powszechnemu uważaniu szarlotka nie jest tradycyjną potrawą polską. Powstała we Francji pod nazwą charlotte russe. Obecnie zagościła ona już tak powszechnie na polskich stołach, że często nazywana jest naszym narodowym ciastem. Jakie by jej pochodzenie nie było smak jest rewelacyjny.
Mnie osobiście szarlotka to przede wszystkim zapach dzieciństwa, bitej śmietany i lata. Pomyślałam więc sobie, że z okazji pierwszego śniegu przydałoby się trochę lata w, bądź co bądź, środku zimy.
Niektórzy pewnie pamiętają również słynną scenę z szarlotką z amerykańskiego komedii „American pie”. Nie wchodząc w szczegóły wypiek ten jest czasem czymś o czym marzą faceci. Do tego bita śmietana
Więc o czym marzą faceci? O szarlotce 😀
Przepis pochodzi z zapisów mojej babci z dawnych, bardzo dawnych lat. Niestety mankamentem przepisu jest to, że trzeba go się wręcz idealnie trzymać bo lubi wychodzić zakalec…
Składniki:
350g mąki pszennej tortowej
80g mąki ziemniaczanej
230g cukru
20g cukru wanilinowego
szczypta soli
250ml mleka (koniecznie 3,2%)
5g cynamonu
5g proszku do pieczenia
2 jaja
kostka (200g) miękkiego masła (koniecznie powyżej 82% tłuszczu mlecznego)
2-3 jabłka najlepiej kwaśne i twarde
łyżka miodu (można pominąć gdy wolimy mniej słodki środek)
sok z połowy cytryny
garść rodzynek (w przepisie oryginalnym występują jednak można je pominąć gdy ktoś nie lubi)
Masło utrzeć ze 150g cukru i cukrem wanilinowym na puszystą białą masę (maksymalne obroty miksera ok 5 min). Dodawać po 1 jajku i bardzo dobrze zmiksować. Dodać szczyptę soli.
Mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną przesiać dwukrotnie z proszkiem do pieczenia (konieczne bo inaczej ciasto będzie zbyt mało pulchne).
Do masy maślanej dodawać po 1 łyżce (ważne żeby dodawać stopniowo) mąkę na zmianę z mlekiem. Po każdym dodanym składniku dokładnie mieszać (łyżką lub mikserem na małych obrotach, ja mieszałam łyżką). Do połączenia się składników (tak jak na muffinki czyli niedokładnie).
Jabłka obrać, pokroić w plasterki, skropić sokiem z cytryny, uprażyć na suchej patelni na małym ogniu chwilkę, dodać łyżkę miodu i rodzynki (rodzynki można wcześniej namoczyć w mleku, które dodajemy do ciasta).
W blasze wyłożonej papierem do pieczenia układamy na połowę ciasta jabłka posypujemy cynamonem i resztą cukru. Nakładamy kolejną warstwę ciasta. Wierzch można posypać dodatkowo cukrem lub płatkami migdałów.
Pieczemy w 200 stopniach przez około godzinę.
Moja propozycja podania to szarlotka na ciepło z bitą śmietaną o smaku waniliowym (ubijamy śmietanę 30% z ziarenkami z połowy laski wanilii oraz łyżeczką mąki ziemniaczanej).
Inspirację na szarlotkę i zdjęcia czerpałam z www.kwestiasmaku.com
Źródło:http://kulinarnapiniata.pl/szarlotka