ßßß Cookit - przepis na Sernik dyniowy z polewą śliwkową

Sernik dyniowy z polewą śliwkową

nazwa

Wykonanie

Składniki
Spód
100 g mąki
1 łyżka kakao
3 łyżki cukru
70 g zimnego masła
Masa serowa
300 g pieczonej dyni
500 g zmielonego twarogu
250 g mascarpone
1/2 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy (proszek)
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 cukier wanilinowy
100 g białej czekolady
skórka starta z 1 pomarańczy
2 jajka
Dekoracja
130 g powideł śliwkowych
5 łyżek soku z pomarańczy
Przygotowanie
Upiec dynię według tego przepisu, zmiksować i odmierzyć potrzebną ilość puree. Spód: zagnieść ciasto kruche z podanych składników: wymieszać mąkę z kakao, cukrem i posiekanym na kawałeczki zimnym masłem, rozetrzeć na drobną kruszonkę, następnie połączyć w jedną gładką kulę skrapiając ciasto zimną wodą. Włożyć do woreczka i schłodzić w lodówce przez ok. pół godziny.
Dno formy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Spód wylepić ciastem, podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania się piekarnika do 180 stopni C . Wstawić formę z ciastem do piekarnika i piec przez 15 minut.
Masa serowa: zmiksować twaróg z mascarpone, ostudzonym puree dyniowym, cukrem, budyniem w proszku, mąką ziemniaczaną i cukrem wanilinowym. Następnie dodać roztopioną czekoladę i skórkę pomarańczową i ponownie zmiksować. Dodać jajka i jeszcze raz zmiksować (miksujemy krótko, do połączenia się składników).
Masę serową wyłożyć na spód i piec przez ok. 35 minut do ścięcia się masy. Powidła zagotować z sokiem z pomarańczy, wylać na sernik. Jeśli powidła nie mają gładkiej konsystencji, można je wcześniej zmiksować.
Wskazówki
Można zrobić spód z mąki ryżowej (bezglutenowy) lub ze zmiksowanych suszonych śliwek i orzechów (włoskich lub laskowych) jak w tych mini serniczkach. Sprawdzą się też gotowe, dokładne pokruszone i uklepane uciasteczka.
Aby uzyskać intensywny kolor sernik a, należy użyć małej dyni (odmiany hokkaido) i po upieczeniu zmiksować ją razem ze skórką. Skórkę pomarańczową natomiast zetrzeć na tarce o minimalnych oczkach (gwiazdki).
Zamiast polewy śliwkowej można zrobić z niej wzorki na powierzchni sernika, jak w tym przepisie .
Źródło:http://www.kwestiasmaku.com/przepis/sernik-dyniowy-z-polewa-sliwkowa