ßßß Cookit - przepis na Rosół domowy bazą wszystkiego (bez użycia soli)

Rosół domowy bazą wszystkiego (bez użycia soli)

nazwa

Wykonanie

Wywar warzywny lub warzywno mięsny jest podstawą każdej domowej zupy i nie tylko. Często w przepisach na gulasz, risotto czy sos do mięs wymagany jest wywar, bulion warzywny i niekoniecznie musi być to ten z kostki. Wystarczy poświęcić parę minut na oczyszczenie i umycie warzyw oraz mięsa a reszta robi się sama, serio!
Fakt domowy wywar wymaga czasu i cierpliwości, gdyż im dłużej gotujemy tym bardziej aromatyczny bulion otrzymujemy ale z pewnością warto. Sama zazwyczaj wymiękałam i po godzinie gotowania dodawałam kilka kostek warzywnych, chwila, moment i rosołek gotowy. Ale nie dziś!
Pogoda za oknem (-10°C) nie zachęca do opuszczanie cieplutkiego mieszkanka ale czego się nie robi dla zdrowej zupki 😉 Szybkie zakupy na rosół i pędem do domu (nie było nawet tak zimno), chyba myśl o pysznej zupie mnie rozgrzewała 😉
Zasada przy gotowaniu wywaru warzywnego jest prosta im więcej warzyw tym lepiej, ale wszystko oczywiście w granicach rozsądku.
Składniki na ok. 2,5l garnek :
4 duże marchewki
duży por
cebula
seler
pietruszka
natka pietruszki
ziele angielskie
liść laurowy
lubczyk
kurczak (porcja rosołowa)
Sposób przygotowania:
Warzywa obieramy, myjemy i wrzucamy do garnka (cebulę przed włożeniem do garnka dobrze jest opiec nad palnikiem, nada dodatkowego smaku naszemu wywarowi).
Następnie oczyszczamy kurczaka i dokładamy do warzyw. Całość zalewamy zimną wodą.
Na wierzch wkładamy kilka gałązek natki pietruszki i posypujemy lubczykiem. Jeśli dodajesz suszony lubczyk, tak jak ja, warto pamiętać, aby lekko rozetrzeć zioła w dłoniach przed dodaniem do garnka, będzie jeszcze aromatyczniej.
Wywar pozostawiamy na palniku do zagotowania, po czym zmniejszamy płomień, tak by nasza zupa lekko się gotowała. I w zasadzie reszta robi się sama. W domu roznosi się piękny zapach warzyw i ziół a Ty masz czas na błogie weekendowe lenistwo.
Domowy wywar powinien gotować się koło 3 godzin. Po tym czasie jest on już intensywnie warzywny i co najważniejsze bez dodatku soli!
Zatem trochę cierpliwości a zdrowy, domowy wywar warzywny jest w zasięgu Twojej ręki. Tak przygotowany wywar możemy zajadać od razu jako tradycyjny rosół z makaronem (koniecznie brązowym!), jak również może stać się on bazą dowolnej zupy na kolejny dzień.
Świetnie sprawdzi się także w roli bulionu, do zamrożenia w mniejszych porcjach i wykorzystania w dowolnym momencie.
Zdecydowanie polecam rosół w takiej formie, zero soli, zero chemii, samo zdrowie!
Mam nadzieje, że choć raz zrezygnujecie z gotowej kostki rosołowej i dacie się skusić na pyszny domowy rosół.
Pozdrawiam
SmakUla.
Podziel się...
Źródło:http://www.smakula.pl/przepisy/domowy-rosol-baza-wszystkiego