ßßß Cookit - przepis na Surimi z chińszczyzną i orientalnym ryżem

Surimi z chińszczyzną i orientalnym ryżem

nazwa

Wykonanie

Surimi to rybne paluszki o smaku kra­bo­wym, które z mię­sem ryby mają tyle samo wspól­nego co parówki z mię­sem świnki. Ot tani wytwór pro­te­inowy, może nie­zbyt zdrowy, ale za to bar­dzo smaczny. Podany z duszoną chińsz­czy­zną i zasma­ża­nym ryżem dopra­wio­nym orien­tal­nymi przy­pra­wami, pozwoli poczuć na chwilę kli­mat dale­kiego wschodu.
Cie­ka­wostka
Podstawowe składniki
1 opa­ko­wa­nie mro­żo­nych surimi,
1 opa­ko­wa­nie mie­szanki chiń­skiej,
2 torebki (200g) ryżu par­bo­iled,
1 cebula,
olej rze­pa­kowy.
Przyprawy:
warzywko,
sos sojowy (ciemny),
sól mor­ska,
cukier trzci­nowy,
pieprz (naj­bar­dziej aro­ma­tyczny jest ten pro­sto z młynka),
papryka mie­lona słodka,
papryka mie­lona ostra,
curry.
Jeśli ryż par­bo­iled mamy w worecz­kach to je roz­ci­namy i zawar­tość prze­sy­pu­jemy do garnka, zale­wamy dwu­krot­nie więk­szą ilo­ścią wody niż samego ryżu, doda­jemy 0,5 łyżeczki warzywka i gotu­jemy do mięk­ko­ści. Ryż powi­nien wpić całą wodę. Nic nie wyle­wamy, ewen­tu­alny nad­miar możemy póź­niej dodać do chińsz­czy­zny. Dla­czego jest to ważne pisa­łem tutaj . W mię­dzy­cza­sie mie­szankę chiń­ską wsy­pu­jemy do garnka, pole­wamy obfi­cie ole­jem, posy­pu­jemy 1–1,5 łyżeczki warzywka i 1 łyżeczką cukru trzci­no­wego, mie­szamy i dusimy pod przy­kry­ciem na wol­nym ogniu, aż warzywa będą lekko chrup­ciate. Mie­szamy od czasu do czasu. Gdy będą gotowe dopra­wiamy do smaku sosem sojo­wym i świeżo mie­lo­nym pie­przem.
Gdy ryż i warzywa nam się gotują roz­bra­jamy paluszki kra­bowe . Każde surimi jest zazwy­czaj zawi­nięte w foliowy rulo­nik, który trzeba usu­nąć. Możemy się wspo­móc ostrym narzę­dziem. Surimi zosta­wiamy w tem­pe­ra­tu­rze poko­jo­wej do nie­cał­ko­wi­tego roz­mro­że­nia.
Szat­ku­jemy cebulę, wsy­pu­jemy na roz­grzany na patelni tłuszcz i posy­pu­jemy deli­kat­nie solą mor­ską i cukrem trzci­no­wym po czym sma­żymy na złoty kolor. Gdy ryż już “doszedł” dosy­pu­jemy go do sma­żo­nej cebulki i dopra­wiamy do smaku pie­przem, papry­kami i kon­kretną ilo­ścią curry. Możemy też pokro­pić go sosem sojo­wym, jeśli dotych­czas ryż nie wyszedł zbyt słony. Zasma­żamy ok. 5 min. dość inten­syw­nie mie­sza­jąc (ryż lubi przy­wie­rać).
Zawar­tość patelni prze­sy­pu­jemy do miseczki lub po pro­stu spy­chamy w część patelni nie ogrze­waną bez­po­śred­nio przez pło­mień pal­nika i robimy w ten spo­sób miej­sce na surimi, które obsma­żamy pod przy­kry­ciem rów­no­mier­nie z oby­dwu stron. Surimi warto pod­wa­żać od czasu do czasu, zwłasz­cza na początku, bo też lubi przy­wie­rać. Powin­ni­śmy uzy­skać lekko zbrą­zo­wiałą, chru­piącą sko­rupkę.
Na pod­grzane tale­rze wykła­damy ryż w for­mie pier­ście­nia, do któ­rego wnę­trza dajemy usma­żoną chińsz­czy­znę, a na wierzch ukła­damy surimi.
Smacz­nego! Jeśli podoba Ci się prze­pis to daj pro­szę łapkę w górę
Surimi z duszoną chińsz­czy­zną i zasma­ża­nym ryżem dopra­wio­nym orien­tal­nymi przy­pra­wami, czyli wschodni obiad na zacho­dzie.
Skład­niki:
1 opa­ko­wa­nie mro­żo­nych surimi
1 opa­ko­wa­nie mie­szanki chiń­skiej
20dag ryżu par­bo­iled
1 cebula
olej rze­pa­kowy
warzywko
ciemny sos sojowy
sól mor­ska
cukier trzci­nowy
świeżo mie­lony pieprz
papryka słodka mie­lona
papryka ostra mie­lona
curry
Źródło:http://bombakaloryczna.pl/surimi-z-chinszczyzna-i-orientalnym-ryzem