ßßß
Przepis podpatrzyłam na blogu Dietetyczne Fanaberie, lekko go modyfikując pod swój smak - dodałam m.in. trochę cukru trzcinowego, bo ciasteczka wydawały mi się za mało słodkie, mimo miodu w ich składzie - i wykorzystując ulubione bakalie . Koniecznie chciałam tu wypróbować lekko kwaskowate jagody goji oraz niemalże mleczne w smaku orzechy macadamia .
Składniki na półtorej blachy średniej wielkości ciasteczek:150g płatków owsianych górskich30g otrębów pszennych60g mąki pszennej pełnoziarnistej1 łyżeczka proszku do pieczenia1 łyżka cukru trzcinowego - opcjonalnie30g jagód goji(dostępne na SKWORCU)30g suszonej żurawiny60g rodzynek40g orzechów macadamia(dostępne na SKWORCU)1 łyżeczka pasty waniliowej - można zastąpić aromatem waniliowym, choć wg. mnie to już nie to samo...100ml rzadkiego jogurtu50ml płynnego miodu - u mnie ciemny, rzepakowy2 jaja - całe
Przygotowanie krok po krokuDo miski wsypać sypkie składniki - płatki owsiane, otręby, mąkę, proszek do pieczenia, cukier . Dodać bakalie - owoce goji, żurawinę, rodzynki, orzechy macadamia . Dołożyć składniki płynne - jogurt, miód, pastę waniliową, jaja .Wszystko dokładnie wymieszać łyżką - ewentualnie wyrobić ręką.
Ciastka formować na desce czy stolnicy w następujący sposób:rozsmarować po niej grubą warstwę masywycinać okrągłe kształty szklankąostrożnie podwadzić łopatką i przekładać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę na blasze dodatkowo rozpłaszczyć łopatkąPiec w nagrzanym do 180C piekarniku ok 18-20 min - piekłam 20 min, ale następnym razem postaram się trzymać 18 min. - wyjdą jaśniejsze i mniej zrumienione .Już przygotowałam sobie porcję jako prowiant drugośniadaniowy na jutrzejsze przebiegi po mieście ;)Laboratorium kuchenne...Jagody Goji to bardzo "modny" ostatnio składnik wielu potraw - od ciast i ciastek poczynając, przez dżemy i konfitury, na kotletach i pieczywie kończąc. Nie będę tu rozpisywać się o ich właściwościach prozdrowotnych - Google działa wszędzie :) Ciasteczka z ich dodatkiem wyszły na pewno ciekawe. Nie dość że kolorystyka zyskała - podoba mi się ten intensywnie czerwony ciapek z owoców w środku ciastek - to jeszcze ich kwaskowaty posmak świetnie przełamał się ze słodką rodzynką.O Orzechach Macadamia mówi się że najlepiej smakują właśnie w słodkich wypiekach. Mają największą zawartością tłuszczu spośród wszystkich orzechów – aż 76 % - ale tego "dobrego", obniżającego poziom cholesterolu. Nadały ciasteczkom delikatnego, wręcz maślanego smaku .Wyszperałam w czeluściach netu i koniecznie muszę się podzielić...Kolcowój pospolity, zwany też szkarłatnym, a dokładniej jego owoce - Jagody Goji (Lycium barbarum)występuje również na terenie Polski i według starych rodzimych podręczników botanicznych jest on uznany za roślinę trującą. Nowsze źródła podają, że to pomyłka i zaszkodzić mogą jedynie liście oraz niedojrzałe owoce (spożyte w dużych ilościach). W trakcie dojrzewania substancje szkodliwe znikają (dotyczy to zresztą wielu roślin jadalnych). [źródło TU ]Orzech Macadamia ma bardzo twardą skorupę, której podobno nawet dziadek do orzechów nie daje rady. Dobry orzech dla odchudzających się - najpierw traci się energię przy rozbijaniu skorupy, a potem zjada tylko 16 kalorii, co jak na orzech to dość mało. [źródło TU ]