ßßß Cookit - wszystko co chcesz wiedzieć o Anyż

Anyż

nazwa

Anyż, inaczej zwany badianem, jest wiecznie zielonym drzewem, które należy do rodziny magnoliowatych. Samo drzewo może osiągnąć nawet do około 12 metrów wysokości i kwitnie na bladożółtozielono. Owoce anyżu przypominają swoim wyglądem małe gwiazdki. Do tego podobieństwa przyczynia się od 6 do 10 zdrewniałych mieszków, które są połączone ze sobą jednymi końcami, natomiast drugie końce rozchodzą się promieniście w kierunku zewnętrznym. W każdym mieszku znajduje się tylko jedno nasionko. Owoce wzbogacone są w około 5 procentach w bardzo intensywny olejek lotny. Drzewa owocują od szóstego roku życia drzewa do nawet 100 lat.

Historia

Historia anyżu oficjalnie zaczyna się dopiero w Średniowieczu. To właśnie w tym momencie anyż zaczęto stosować ze względu na dobroczynne właściwości lecznicze. Krajem, który szczególnie upodobał sobie tą przyprawę, była Francja. Walory zapachowe doceniono znacznie później, bo dopiero w XVII wieku. Od tamtego momentu anyż wykorzystywany jest na szeroką skalę do aromatyzowania wszelkiego rodzaju napojów, a zwłaszcza alkoholi.

Pochodzenie

Mimo, że anyż największe powodzenie znalazł w Środkowej Europie, to ojczyzną przyprawy są południowe Chiny. Obecnie anyż uprawiany jest na szeroką skalę na Filipinach oraz w Japonii.

Zastosowanie

Anyż w celach kulinarnych wykorzystywany jest w postaci owoców całych, rozdrobnionych, lub zmielonych. Najczęściej anyżem doprawiane są potrawy mięsne, warzywne oraz słodko-kwaśne. Owoce anyżu dodaje się także do rozmaitych grzańców, deserów mlecznych, sałatek owocowych oraz deserów połączonych z miodem. Przyprawa odgrywa również zasadniczą rolę w kompotach z suszu lub jabłek. Anyżem wzbogaca się wszelkiego rodzaju likiery, poncze oraz napoje i syropy. Można dodać odrobinę anyżu do gorącego budyniu. Poza kulinarnym zastosowaniem przyprawy, znajduje ona także swoje miejsce w dekoracji różnych potraw. Anyżowymi gwiazdkami ozdabia się przede wszystkim dania mięsne i rybne, ale kształt przyprawy świetnie komponuje się także z drinkami i deserami.

Właściwości odżywcze

Anyż, tak jak wiele innych przypraw posiada bardzo dużo cennych właściwości leczniczych. Przede wszystkim przyprawa posiada rozkurczowe oraz wzmacniające działanie na przewód pokarmowy. Anyż również wpływa dobroczynnie na bóle reumatyczne znacznie łagodząc ich objawy. Ponadto anyżem można zaleczyć kaszel. Osoby mające problemy z trawieniem lub brakiem apetytu powinny dodawać anyż do różnych potraw. Przyprawa działa mlekopędnie, co jest bardzo korzystne w przypadku matek karmiących mających problemy z wydzielaniem mleka. Roztwór zrobiony na bazie spirytusu oraz anyżu świetnie odgania wszelkie owady szczególnie komary. Wystarczy także roztworem natrzeć ręce i twarz. Dodatkowo przyprawa może pomóc w pozbyciu się niepożądanych insektów, takich jak kleszcze, pchły oraz wszy. Oprócz wszystkich wymienionych właściwości badianu, można wyróżnić również, te które nie odgrywają znacznej roli, ale mimo wszystko mogą okazać się pomocne w leczeniu pewnych schorzeń i zaburzeń. Wśród tych właściwości wymienić można działanie moczopędne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne.

Uwaga

Należy uważać na kuzyna anyżu gwiazdkowego - badiana japońskiego, który uważany jest za toksyczną roślinę, nie posiadającą żadnych właściwości leczniczych.

Wartości odżywcze

Porcja: 245g Kalorie: 826 kcl

Błonnik pokarmowy36   g

z cukrów355 kcal

z białek145 kcal

z alkoholu0 kcal

Gęstość0,0001078 g

Objętość557 g/m3

Food folate2,5E-05   μg

Tłuszcze jednonienasycone24   μg

Tłuszcze wielonienasycone7,7   μg

Tłuszcz39   g

Tłuszcze nasycone1,4   μg

Węglowodany123   g

Total Folate2,5E-05   μg

Białko43   g

A3,9E-05   μg

B10,000833   mg

C0,051   mg

B60,0016   mg

B30,0075   mg

B120   μg

B20,000711   mg

B50,002   μg

B90   μg

Retinol0   μg

A(IU)761   IU

Omega-30 mg

Omega-67,7 mg

Fosfor1,1   mg

Magnez0,417   mg

Potas3,5   mg

Sód0,039   μg

Wapń1,6   mg

Żelazo0,091   mg

Cynk0,013   mg

Mangan0,0056   μg

Miedź0,0022   μg

Selen1,2E-05   μg

Cholesterol0   μg

%0   %

Objętość(ml)0   ml

Masa(g)0   g

Procent masy0   %