ßßß Cookit - przepis na Ciasto makowe pychota z kremem budyniowym

Ciasto makowe pychota z kremem budyniowym

nazwa

Wykonanie

Witam serdecznie. Dzisiaj podzielę się przepisem na makowy smakołyk, którym delektowaliśmy się w minione Święta. Wiem, że aktualnie macie dosyć słodyczy, ale zapisać przepis warto już teraz.
Na Święta Wielkanocne tradycyjnie robię roladę makową. Zachęcam! LINK - do przepisu na roladę
125 ml maku suchego (pół szklanki o poj. 250 ml)
około 120 ml mleka lub wody
5 jaj
2/3 szklanki cukru drobnego
2/3 szklanki mąki tortowej pszennej (200 ml)
1 łyżka z brzuszkiem mąki ziemniaczanej lub 1 budyń waniliowy
1 łyżeczka płaska proszku do pieczenia
aromat
szczypta soli
około 300 ml dżemu kwaskowego lub owoce z syropu
krem budyniowy LINK do przepisu
polewa czekoladowa LINK lub stopiona czekolada
Poncz : około 3.4 szklanki wody, 2-3 łyżki soku z cytryny, łyżeczka cukru
Przygotowanie
LINK do przepisu na filmie
Mak wsypuję do garnka. Zalewam mlekiem i gotuję całość około 2-3 minut. Cały czas mieszam. Gdy mak wypije cały płyn i jest dość suchy po wystudzeniu dodaję kilka łyżek wody lub mleka. Po gotowaniu mak zostawiam na około godzinę pod przykryciem, żeby bardziej zmiękł i wolno wystygł.
Ubijam pianę z białek ze szczyptą soli. Kiedy jest sztywna posypuje ją łyżką cukru drobnego i jeszcze chwilę miksuję do jej utrwalenia.
Mak, żółtka, cukier miksuję chwilę i zaraz dodaję przez sito mąki i proszek do pieczenia. Krótko miksuje do połączenia i dodaję w trzech rzutach pianę. Za każdym razem ostrożnie mieszam, ale jak najkrócej, by piana nie opadła znacznie. Ten biszkopt również dobrze wyjdzie bez proszku do pieczenia, o ile nie klapnie piana podczas mieszania. Wlewam ciasto do formy. Użyłam tutaj dużej tortownicy o średnicy 28 cm, bo taką miałam akurat pod ręką i stąd wyszły mi tylko 2 płaty ciasta. Boków tortownicy nie smaruję a spód już tak lub wykładam tylko papierem do pieczenia. Piekłam biszkopt makowy 35 minut w temp. 170 stopni C. na opcji grzałka góra-dół. Jeśli użyjecie mniejszej tortownicy, ciasto będzie wyższe, więc trzeba przedłużyć pieczenie o jakieś 5-10 minut-zresztą i tak najlepiej sprawdzić pod koniec patyczkiem, czy nie jest surowe.
Wystudzone ciasto dzielę na 2-3 płaty
Nasączamy ostrożnie płaty ciasta, zwłaszcza jak wyjdą bardzo puszyste.
Smarujemy dolny płat dżemem lub układamy owoce. Potem porcja kremu budyniowego kolejny płat. Ponownie krem... Przy dwóch płatach ciasta wystarczy porcja kremu z pół litra mleka i 250 g masła.
Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika
Źródło:http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2016/03/ciasto-makowe-pychota-z-kremem.html