ßßß Cookit - przepis na Kwitnąca kuchnia

Kwitnąca kuchnia

nazwa

Wykonanie

To chyba największa kulinarna finezja. Kwiaty na talerzu i to nie tylko do dekoracji. Jadalnych gatunków jest blisko osiemdziesiąt. Mogą być słodkie niczym miód lub kwaśne jak cytryna. Również ich konsystencja jest bardzo różnorodna - chrupiące jak sałata lub miękkie jak pianka. W kuchni stosowane są od czasów pradawnych. Wzmianki o użyciu jadalnych kwiatów znajdziemy w Biblii, w kuchni orientalnej powszechne jest użycie lilii, starożytni Rzymianie zajadali się kwiatami malwy, a Hiszpanie i Włosi wprowadzili do kulianriów kwiaty cukinii.
Kwiaty jadalne najlepiej kupować w sezonie - są wtedy najlepsze. Szukajcie ich u sprawdzonych sprzedawców na targu lub w sklepikach ze zdrową żywnością. Jeśli chcecie sami zająć się uprawą pamiętajcie, by posadzić je z dala od kwiatów niejadalnych, by nie przedostały się na nie pestycydy. Z własnego ogródka zbieramy kwiaty, które rosną z dala od drogi, mają zdrowy wygląd i nie są ciemniejsze niż powinny (ciemne mogą zawierać zbyt dużo azotu). Niektórzy zalecają również hodowanie ich w donicach, by uniknąć takiego niebezpieczeństwa.
- Kwiaty w kuchni mogą mieć wiele zastosowań. Wspaniale nadają się do sałatek. W połączeniu z innymi składnikami tworzą fenomenalną mieszankę. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ich ilością nieprzygotowane na nie żołądki mogą się rozchorować.
- Kwiaty możemy zastosować także do dekoracji kanapek - na posmarowany masłem chleb nałóż kilka główek kwiatów mniszka lub nasturcji i kwitnąca kanapka gotowa.
- Kwiaty jadalne możemy również kandyzować lub "zamarynować" w cukrze całe główki albo jedynie płatki. Będę idealnie nadawać się do dekoracji ciast i deserów. Wybrany rodzaj kwiatów przekładamy w słoiku na przemian z warstwą cukru, tak by znajdował się w pierwszej i ostatniej warstwie, następnie szczelnie zamykamy i odkładamy w suche i chłodne miejsce.
- Kwiaty sprawdzają się również jako składnik nalewek - nadają im aromat oraz wyrazisty smak. Bardzo często do tego celu stosowany jest kwiat lipy. Kwiaty pozostają w alkoholu przez blisko dwa tygodnie. W tym czasie nalewka przenika zapachem lipy i zyskuje swój niepowtarzalny charakter.
- Główki lub płatki kwiatów można również zamrozić w kostkach lodu - w takiej postaci będą dobrą dekoracją do drinków lub ponczu.
- Kwiaty można również zanurzyć w oliwie, by nadać jej aromat.
Najpopularniejsze w kuchni są kwiaty cukinii. Zapiekane w cieście, smażone, nadziewane serem. Można je również wykorzystać do przygotowania tarty lub pizzy albo aromatycznego kremu. Doznania smakowe i estetyczne gwarantowane. Na początku delikatnie płuczemy kwiaty, a następnie starannie osuszamy je ręcznikiem tak, by nie naruszyć ich delikatnej konstrukcji. Jeżeli korzystamy z zasobów własnego ogródka warto zebrać kwiaty wcześnie rano, kiedy ich główki są otwarte.
Faszerowane kwiaty cukiniii
Nadzienie do quesadillas z kwiatami cukinii
Inne popularne kwiaty jadalne:
- stokrotki - w smaku przypominają miętę
- kwiat rumianku - słodki, delikatny posmak jabłka
- lawendowe kwiaty szczypiorku - mają smak cebuli
- niebieskie kwiaty ogórecznika - mają posmak ogórka
- liliowiec - chrupiący jak sałata i słodki w smaku
- hibiskus - ma lekko kwaśny smak
- nagietek lekarski - ma pieprzowy posmak
Black Red White Komplet noż... Omada Komplet noży 7cz. M12... Richardson Komplet noży w b...
Źródło:http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/1,88530,7688470,Kwitnaca_kuchnia.html