ßßß Cookit - przepis na Futomaki z kurczakiem teriyaki i avocado

Futomaki z kurczakiem teriyaki i avocado

nazwa

Wykonanie

Sushi to jedna z najczęściej przygotowywanych potraw w moim domu. Robię je praktycznie od 8 lat, a ciągle uczę się o nich czegoś nowego. Obecnie powstaje wiele pomysłów na to w jaki sposób podać to, wydawałoby się, proste danie. Ja uwielbiam kombinować i gotować coś nowego. Wprawdzie z kurczaka teriyaki już je kiedyś robiłam, ale obiecałam przyjaciółce coś bez surowej ryby i tak też padło na mięso drobiowe. Nie obyło się jednak bez japońskiego dodatku jakim jest sos na bazie melasy, soi, imbiru i czosnku. Polecam go wypróbować i to nie tylko do sushi, jest pyszny! :)
Oryginalnie do sushi wszystkie marynaty robi się ręcznie, a większość z nich jest na bazie octu ryżowego. Ja jednak jako, że w szafce mam pozostałości gotowych marynat, poszłam na skróty i wykorzystałam je do mojego sushi. Jeśli jest to Wasze pierwsze sushi, to polecam kupić już gotowe półprodukty, oszczędzicie czasu i pieniędzy, a niektóre wcale nie są gorsze od domowej marynaty. Należy jednak uważać bo dressing do ryżu nie zawsze jest dressingiem do ryżu, a zwykłym octem ryżowym, który trzeba jeszcze doprawić, tak więc czytajmy etykietki i skład naszego przyszłego zakupu. :)
Przepis na około 48 sztuk (3-4 osoby)
Składniki:
2 piersi z kurczaka (podwójna pierś)
5 startych ząbków czosnku
2 łyżeczki startego świeżego imbiru
12 łyżek sosu teriyaki
6 płatów alg nori
500 g ryżu do sushi
5 łyżek dressingu do ryżu
1 płat alg kombu (5x10 cm)
1 duże avocado
pasta wasabi
imbir marynowany
sos sojowy kikkoman
czarny sezam do ozdoby
Przygotowanie:
Ryż wsypujemy do garnka bez teflonu. Zalewamy 2 szklankami wody i odstawiamy na 3 godziny.
Piesi z kurczaka myjemy i tniemy na dosyć grube paski (około 1cm x 1cm). Dla ułatwienia najlepiej najpierw przekroić pierś na dwa płaskie płaty o grubości 1 cm, a potem ciąć na paski. Kurczaka wrzucić do plastikowej miski. Dodać do niego 8 łyżek sosu teriyaki, 4 starte ząbki czosnku, 1,5 łyżeczki startego imbiru i zamieszać tak by całe mięso pokryło się w marynacie. Odstawić na minimum 3 godziny.
Ryż odcedzić, zalać ponownie wodą, delikatnie zamieszać i odlać zmętniałą wodę. Czynność powtórzyć około 7-8 razy aż do uzyskania klarownej wody. Ryż odsączyć na sitku, wrzucić z powrotem do garnka i zalać 2 szklankami wody. Na wierzch wrzucić liść kombu.
Garnek z ryżem postawić na dużym ogniu i przykryć pokrywką. Gotować przez około 7-8 minut. Zmniejszyć ogień do minimum i gotować 10 minut. Następnie wyłączyć gaz i pozostawić ryż na kolejne 10 minut. Wyciągnąć liść kombu. Ryż przełożyć do miski, zalać równomiernie dressingiem do ryżu (4 łyżki) i bardzo delikatnie mieszać by nie uszkodzić ziarenek. Przykryć mokrą ściereczką i odstawić do wystygnięcia.
Na patelni rozgrzać olej i usmażyć na niej kurczaka (przez około 1-2 minuty na każdej ze stron). Avocado obrać i pokroić w długie paski.
Na desce rozłożyć matę bambusową. Brzegi nori przyciąć około 1 milimetr po dwóch stronach i położyć błyszczącą stroną na macie.
W niewielkim kubeczki wymieszać 5 łyżek wody z 1 łyżką dressingu do ryżu. Zanurzyć w niej palce, nabrać ryż i rozprowadzić na 2/3 algi nori, pozostawiając pasek wolny od ryżu. Ryż ma mieć grubość około 0,5cm (Pamiętaj, ryż musi mieć temperaturę pokojową!).
Wierzch przy brzegu od strony zwijania (strona przeciwna do strony pozbawionej ryżu) smarujemy cieniutko wasabi. Nakładami paseczki mięsa i avocado. Rolując od siebie matę zwijamy sushi mocno dociskając ją palcami. Powstały rulon tniemy na 8 kawałków bardzo ostrym (nieząbkowanym) nożem. Czynność powtarzamy z każdą algą nori.
W niewielkim rondelku mieszamy 4 łyżki sosu teriyaki, resztę czosnku, imbiru i 2 łyżki sosu sojowego. Gotujemy na ogniu przez około 1-2 minuty. Sos powinien zgęstnieć.
Sushi przekładamy na talerz, polewamy kropelką sosu z punktu 9. Podajemy z sosem sojowym, imbirem marynowanym, wasabi. Dla ozdoby posypujemy czarnym sezamem.
Gotowe!
Trochę zachodu z tym jest, ale myślę, że warto. Domowe sushi naprawdę cieszy, szczególnie, że to od nas zależy z czym je podamy. Przy produkcji sushi należy jednak pamiętać o składnikach najlepszej jakości. Takim doskonałym przykładem jest sos sojowy, którego smak w zależności od firmy bardzo się różni, a zdecydowanie zmienia jakoś dania. To samo jest z ryżem i wasabi. Kiedy kupujemy ryż należy pamiętać o tym, że musi mieć etykietkę "ryż do sushi", jest specjalnie do tych celów przeznaczony, ma inną konsystencję i smak. Co do wasabi to ponownie polecam czytać etykietkę. Najprawdziwsze wasabi jest sprzedawane w proszku, który miesza się z wodą. To co kupujemy w sklepach jest chrzanem z dodatkiem wasabi - ma zupełnie inny smak i jest ostrzejszy (ilość oryginalnego dodatku zależy od producenta). Proszek wasabi jest jednak bardzo ciężki do dostania, dlatego kupując wasabi w paście patrzmy na skład procentowy produktu. :)
Źródło:http://jedzeniezpasja.com/1_5_23_futomaki-z-kurczakiem-teriyaki-i-avocado.html