ßßß Cookit - przepis na Zupa pomidorowa z papryką, moja ulubiona

Zupa pomidorowa z papryką, moja ulubiona

nazwa

Wykonanie

Jakiś czas temu zauważyłam, że coraz częściej ja i moja rodzina mamy chrapkę na rozgrzewające i kojące conieco. Praktycznie codziennie garnek z zupą przytulnie turkocze na gazie. Uwielbiam zupy, wszelakie, kremowe, ciepłe jesienne, wiosną i latem te lżejsze, chłodzące. Nie wyobrażam sobie udanego jesienno-zimowego popołudnia bez talerza ciepłej zupy i pajdy świeżego chleba z masłem. Bo cóż rozgrzeje nas lepiej po mroźnym i wietrznym spacerze?
Moją faworytką od zawsze była pomidorowa. Kiedyś, jak byłam mała to królowała oczywiście ta robiona przez moją babcię, kwaśna, z dużą ilością śmietany i ryżem. Dziś, kiedy mogę wybierać i mam własną rodzinę, gotuję trochę lżejsze wersje (i zdrowsze zarazem). Eksperymentuję, łączę, poszukuję. Przepisów na pomidorową mam całe mnóstwo, łatwiejszych, bardziej skomplikowanych, ekspresowych i takich co wymagają błogiego dla duszy wolnego 'turkotania' na ogniu. Na prośbę pewnego zaprzyjaźnionego łasucha, co także ma chrapkę na jesienne zupy, otwieram cykl zupowy.
Skład:
3 papryki, kolor dowolny (ja użyłam 2 ponieważ były ogromne)
3 cebule
1 puszka pomidorów pelati
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy
0,5 litra wywaru warzywnego
1papryczka chilli
sól, pieprz do smaku
1/2 przecieru pomidorowego (opcjonalnie).
A jak to zrobić:
1. Rozgrzewamy w garnku oliwę. Wrzucamy pokrojoną w piórka cebulę, chwilkę smażymy, do momentu aż się zeszkli.
2. Dodajemy pokrojoną w paski paprykę i smażymy razem z cebulą ok 5 min. Wrzucamy czosnek pokrojony w plasterki, pomidory i chilli. Dusimy na wolnym ogniu. Opcjonalnie można dodać przecier pomidorowy aby uzyskać bardziej intensywny smak i kolor. Ja tego nie zrobiłam.
3. Po około 10 minutach wlewamy bulion i przyprawiamy całość solą i pieprzem do smaku. Gotujemy 30 min.
4. Zupę miksujemy na krem. Nie lubię gładkiej konsystencji zupy, dlatego miksuję zaledwie chwilę. Można także zmiksować połowę na gładki krem i połączyć z resztą. Podajemy posypane ulubionymi ziołami i ziarnami (wedle uznania).
Wskazówki:
Zanim dodacie papryczkę chilli sprawdźcie jaki jest jej stopień ostrości. Jeśli uważacie, że jest za ostra dodajcie mniej. Ja, nauczona na własnych błędach, zawsze sprawdzam czy mam do czynienia z piekielnie ostrą czy tylko ostrą papryką. Niestety kilka razy musiałam wyrzucić całe danie do kosza bo chyba tylko rodowity taj dałby mu radę.
Smacznego
H.
Źródło:http://nothingbutahousewife.blogspot.com/2012/11/zupa-pomidorowa-z-papryka-moja-ulubiona.html