ßßß
Do produkcji przecieru wykorzystywane są dojrzałe pomidory, z których usuwane są łodygi i liście. Jest dobrym dodatkiem do zup, gulaszów i sosów. Jednak jest rzadko stosowany przez profesjonalnych kucharzy. Uważają, że przecier odznacza się zbyt intensywnym smakiem w porównaniu do innych form konserwowanych pomidorów. W potrawach, które wymagają długiego gotowania, nie stanowi to większego problemu. Ale w przyrządzaniu szybkich sosów, takich jak sos marinara, przecier nie jest zbyt dobrym wyborem.
Przecier pomidorowy z gotowanych pomidorów jest dostępny w większości sklepów spożywczych. Jest stosowany jako dodatek smakowy do sosów, który zapewnia im odpowiednią konsystencję. Dla lepszego smaku, najlepiej kupować przecier pomidorowy w słoikach, zamiast w puszkach lub tubkach. Dostępne są również przeciery podwójnie skoncentrowane, które charakteryzują się gęściejszą konsystencją i bardziej intensywnym smakiem. Najbardziej cenioną odmianą jest włoski przecier pomidorowy. Warto też zdecydować się na świeży przecier pomidorowy własnej roboty. Jest łatwy w przyrządzeniu i stanowi o wiele zdrowszą opcję.
Przecier stanowi mieszankę różnych fitoskładników i potężnych antyoksydantów, takich jak likopen, beta-karoten i witamina E. Przecier jest niezwykle bogaty w likopen. Do takiego stopnia, że dzięki niemu wykazuje intensywnie czerwoną barwę. Likopen jest silnym antyoksydantem, który wypłukuje z organizmu wolne rodniki. Przecier obniża ciśnienie krwi. A bogata zawartość witaminy C zwiększa funkcje układu immunologicznego.
W celu zachowania właściwego smaku i wartości odżywczej, przecier należy przechowywać w zamrażarce nie dłużej niż tydzień. Najlepiej stosować świeży przecier. Niewykorzystane resztki zamknąć w szczelnym pojemniku i włożyć do lodówki. Czynność powtarzać po każdym użyciu. Po trzech dniach przechowywania w lodówce, przecier może wykazywać nieco stęchłą konsystencję.