ßßß Cookit - przepis na Kolendra

Kolendra

nazwa

Składniki

Wykonanie

Pozornie podobna do natki pietruszki, jednak charakterystyczny smak i zapach skutecznie ją od niej odróżniają. Kolendra jest ziołem, które nie wzbudza kulinarnej miłości od pierwszego wejrzenia. Warto jednak pokusić się o kilkakrotne podejście w zastosowaniu jej do przyrządzanych potraw, aby w pełni poznać jej smakowe i zdrowotne walory.
Jak używać?
Do wyboru mamy kolendrę w postaci świeżej natki i suszonych owoców. W obu przypadkach cechuje ją silny aromat i smak.
Kolendra sprawdza się w takich połączeniach z innymi przyprawami, które zrównoważą jej niezwykłą moc aromatu. Dlatego łączymy kolendrę z czosnkiem i limonką, innymi ziołami (mięta, bazylia) oraz z przyprawami: kuminem, imbirem i trawą cytrynową
Kolendra świeża:
Świeże liście kolendry posiadają specyficzny zapach i smak. Nie każdy go akceptuje, jednak stanowi ona popularny i lubiany dodatek do dań na Wschodzie.
Liście kolendry siekamy przed zastosowaniem, jednak nie z taką dokładnością jak natkę pietruszki, gdyż jest od niej delikatniejsza w budowie i konsystencji.
Liście dodajemy pod koniec gotowania. Wysoka temperatura obniża walory smakowe tego zioła i powoduje jego ciemnienie, dlatego należy zminimalizować jej czas obróbki termicznej. najlepiej przyprawiać świeżą kolendrą dania tuż przed podaniem.
Świeżą, ściętą kolendrę przechowujemy zawiniętą w ściereczkę – w lodówce. Nie jest jednak ona najlepszym materiałem do przechowywania, dlatego najlepiej posiadać ją w doniczce - spełni wówczas dodatkową rolę dekoracyjną kuchni. Taka naturalnie rosnąca przy naszej dbałości kolendra, wolna od naświetlania i innych czynności z masowych upraw da nam gwarancję pełnych właściwości zdrowotnych i odżywczych. Kolendrę siejemy na przełomie marca i kwietnia, zapewniając jej podczas kiełkowania dużo wilgoci.
Kolendra owoce
Suszone owoce kolendry, w odróżnieniu do świeżych liści mają ciekawy aromat i smak przechodzący z łagodnego, poprzez ostry i na koniec korzenny. Uważane za pachnące - stosowane są w kompozycjach zapachowych potpourri :-) Dostępne są w postaci całych nasion, jak i w formie zmielonej.
Kolendra jest powszechnie używana w kuchni azjatyckiej. Obecna jest w wielu mieszankach przyprawowych, np. curry.
Co możemy przyprawić kolendrą?
- Zupy z warzyw strączkowych : grochowa, fasolowa i z soczewicy -> zobacz naszą zupę z soczewicy czerwonej, którą przyprawiliśmy świeżą natką kolendry i sproszkowanymi jej owocami.
- wędliny, pasztety
- mięsa (wieprzowina, jagnięcina, indyk, kurczak)
- zaprawy, kiszonki (buraki, ogórki, kapusta) i marynaty
- pierniki i pieczywo
- sałatki i ziołowe mieszanki - świeże liście stosuje się jako ich składnik, a także - podobnie jak natka pietruszki jako element do dekoracji potraw
- dania z ryżu
- niektóre ryby (węgorz, tuńczyk, łosoś) i owoce morza (krewetki, krab)
- warzywa i owoce (buraki, jabłka, śliwki, marchew, kapusta biała i włoska)
fot.: sxc.hu
fot.: sxc.hu
,
Źródło:http://artkulinaria.pl/magia-gotowania/szczypta-smaku-i-aromatu/kolendra