ßßß Cookit - przepis na od Nigelli do Kręglickiej - dziś każdy wcina dyniową

od Nigelli do Kręglickiej - dziś każdy wcina dyniową

nazwa

Wykonanie

Najprostsza i obowiązkowa zupa każdej jesieni to zupa dyniowa. Nigella Lawson nazywa ją zupą szczęścia, Gordon Ramsay dorzuca do niej fasolę i kminek, Jamie Oliver dodaje szałwię, a Aneta Kręglicka ma swój własny przepis na nią, ale któż go nie ma, jeśli spróbował jej choć raz?! Moja przyjaciółka trzaska ją przynajmniej raz w tygodniu w dyniowym sezonie i moja pierwsza zupa dyniowa była właśnie z jej przepisu. Pyszna, aksamitna w postaci kremu - absolutnie rewelacyjna!
Dziś zapraszam Was na zupę dyniową, powiedziałabym, w wersji podstawowej. Tylko od Was zależy czy i jak urozmaicicie ten przepis. Do tych składników wybierzcie opcjonalnie:
Ząbek/dwa czosnku do przesmażenia z cebulką
Pół łyżeczki sproszkowanego imbiru do gotowania
Łyżeczkę curry
W ten sposób zupa nabierze charakteru. Dalsze kombinacje również zależą od Was - możecie dorzucić jakieś rośliny strączkowe lub pestki dyni czy słonecznika. Niektórzy decydują się na przecier pomidorowy i podają z grzankami. Można dołorzyć krewetki i przyprawić chilli. To zadanie dla Was - fantazjujcie, bo ja Wam dziś tylko pokazuję dorgę ;)
ZUPA DYNIOWA przepis podstawowy
Składniki
500g surowej dyni bez skóry
2 ziemniaki małe/średnie
Biała cebula średnia
Litr wywaru z włoszczyzny
Sól, pieprz, szczypta kurkumy i curry
Łyżka oliwy z oliwek
Przygotowanie
Do wywaru (czystego) wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę dynię i gotujemy na małym ogniu.
Na rozgrzanej oliwie przesmażamy cebulkę aby się zeszkliła, ale nie podsmażyła (przy diecie Gersona cebulę gotujemy jak inne warzywa bez podsmażania) i dodajemy do gotującej się dyni razem z pokrojonymi w drobną kostkę ziemniakami.
Doprawiamy i gotujemy do miękkości warzyw. Miksujemy i podajemy np. z groszkiem ptysiowym :)
A jak Ty zrobisz swoją dyniową?
SMACZNEGO SIOSTRY!
Źródło:http://dietetyczniesiostro.blogspot.com/2013/10/od-nigelli-do-kreglickiej-dzis-kazdy.html