ßßß Cookit - przepis na Tarta z kurkami

Tarta z kurkami

nazwa

Wykonanie

Na cieście drożdżowym - które bardzo dobrze sprawdza się w wersji na ciepło i ma mniej kalorii niż kruche. Poza tym w takiej wersji otrzymujemy bardzo dużo farszu na porcję - a farsz jest tu przecież najważniejszy. Tarta serwowana na gorąco jest najlepsza, choć lojalnie powiem, że pokrojona w kilka-kilkanaście minut po upieczeniu, nie trzyma kształtu, tym bardziej, że kawałki tarty są wysokie - zatem niektórym z nich brakuje urody. Tarta tężeje dopiero po pobycie w lodówce, ale na zimno jest mniej smaczna. Inspirowane tym przepisem Asi z kwestiismaku.
Składniki [8 porcji], na dużą okrągłą formę - tortownicę o średnicy 30 cm
Ciasto:
400 g mąki
120 g masła, roztopionego
2 jajka
2 łyżeczki soli [oczywiście płaskie] - ciasto jest dość słone, więc można dać 1 i 1/2
30 g drożdży świeżych [ewentualnie 2 torebki suszonych drożdży = 14 g]
Nadzienie:
1 kg świeżych kurek
2 łyżki oleju
1 duża cebula cukrowa, pokrojona w drobną kosteczkę
60 g masła
sól i czarny pieprz
4 jajka
400 g kwaśnej, gęstej śmietany 18%
250 g sera żółtego (o łagodnym, nieco słodkawym smaku)
1 duży pęczek natki pietruszki
opcjonalnie: listki świeżego tymianku
Tortownica z odpinaną obręczą o średnicy 30 cm, wysmarowana masłem i wysypana bułką tartą
Wykonanie:
Ciasto:
Mąkę przesiać do miski, dodać roztopione i przestudzone masło, jajko, sól oraz drożdże rozpuszczone z 3-4 łyżkach ciepłej wody. Wyrobić ciasto, dodając 5 - 6 łyżek ciepłej wody [ale tylko jeśli jest taka potrzeba, ja zrobiłam błąd dodając od razu 10 łyżek czyli 150 ml i musiałam dosypywać ok. 1/2 - 3/4 szklanki mąki] . Ciasto wygniatać przez 15 minut (mieszadłem miksera - 10 minut). Rozwałkować na placek większy niż średnica torownicy, wyłożyć nim dno i boki formy. Wstawić do lodówki na czas przygotowywania nadzienia.
Nadzienie:
Kurki oczyścić i w razie potrzeby szybko opłukać, bardzo dokładnie osuszyć (im mniej wchłoną wody podczas płukania, tym lepiej - bo będą mniej wodniste podczas smażenia). Odłożyć 6-7 najładniejszych - do dekoracji. Na głębokiej patelni, a jeszcze lepiej garnku, na 2 łyżkach oleju zeszklić cebulę, mieszając od czasu do czasu, nie rumienić. Dodać masło i kurki i smażyć na średnim ogniu aż będą miękkie przez około 10-20 minut (w garnku zajmie to dłużej). Na koniec, doprawić solą oraz pieprzem (na patelni nie powinien pozostać płyn, w razie potrzeby, zdjąć kurki z patelni a płyn odparować). Ostudzić.
Piekarnik nagrzać do 180 stopni [z termoobiegiem, bez termoobiegu 200] . Jajka roztrzepać lub przez chwilę zmiksować. Odłożyć około 1/3 roztrzepanych jajek, a resztę wymieszać ze śmietaną, doprawić solą oraz sporą ilością zmielonego pieprzu.
Tartę wyjąć z lodówki i wstawić na 2 minuty do nagrzanego piekarnika. Na dno tarty wyłożyć kurki, zalać masą z jajek i śmietany, posypać tartym serem. Brzegi ciasta posmarować odłożonym roztrzepanym jajkiem, resztę rozprowadzić na wierzchu tarty.
Wstawić do piekarnika i piec przez 20 minut. Następnie na środku tarty ułożyć odłożone do dekoracji kurki i piec jeszcze przez kolejne 35 minut (ja pod koniec pieczenia zmniejszyłam nieco temperaturę, aby boki tarty nie zrumieniły się za bardzo). Tartę pokroić jak trochę się przestudzi. Posypać tymiankiem.
Źródło:http://www.ninawkuchni.pl/2011/09/tarta-z-kurkami.html