ßßß Cookit - przepis na Pyszny gulasz cielęcy i kluski kładzione

Pyszny gulasz cielęcy i kluski kładzione

nazwa

Wykonanie

Nie tęsknię do gulaszy przez całe lato, ale z nastaniem jesieni i zimy sycące, treściwe mięsne gulasze wracają na stałe do naszego menu. Podaję do nich gotowane ziemniaki, kasze albo domowe kluski. Macie swoje "rodzinne tradycje kluskowe"? W moim domu nie było szczególnego bogactwa klusek, ot raptem szare kluski, kopytka i kluski śląskie. Jednak, gdy byłam już dorosła, niania mojego syna weszła mi na ambicję, stwierdzając "jak to? nigdy Pani dzieciom klusek kładzionych nie podawała?" . Bo te proste, zwyczajne kluski kładzione miały jakiś magiczny wpływ na dzieci. Dziś podaję kluski kładzione do gulaszu cielęcego w pomidorach .
Czasami zdarza mi się postukać garnkami późnym wieczorem. Przypominają mi się czasy, gdy mama w nocy piekła pasztety, mięsa, gotowała zupy. Późnonocne gotowanie nie zdarza się mi zbyt często, lubię "obrobić" się z kuchennym tematem póki jeszcze dzień w miarę wczesny, jednak bywa, że z czasem krucho. Noc rozświetla mi wówczas blask piekarnika, włączam łagodne dźwięki i ubrana w szlafrok duszę mięsa, piekę ciasta i gotuję zupy. Posłuchajcie Staszka Soyki, którego "Stoję w oknie" brzmi o pierwszej w nocy świetnie…
Gulasz uczyła mnie gotować mama, jednak zapytana o kluski kładzione rozłożyła ręce. To nie jej smaki, nie jej dzieciństwo i nie ten rejon Polski, w którym były najbardziej popularne. Niania mojego średniego syna gotowała mu często kluski kładzione. Były szybsze niż obranie ziemniaków do przygotowanego przeze mnie obiadu, a że to była taka starsza pani, technikę kładzenia miała opanowaną do perfekcji. Kiedyś zapytałam ją o przepis, ale nie chciała się podzielić. No cóż ambicja zgubna rzecz, chociaż na szczęście nie zawsze. Motywowana tą właśnie ambicją postanowiłam, że sama się nauczę robić kluski kładzione i nikt nie będzie mi tu dziecka karmił lepszymi rzeczami niż ja sama potrafię zrobić :)
Pierwsze kluski kładzione przygotowywałam z mojej prywatnej "biblii kuchni polskiej", czyli książki Marka Łebkowskiego "Kuchnia Polska. Nauka Gotowania" . Wyszły nawet lepsze niż "nianiowe" dzieci się zakochały, a ja od tego czasu czasem zmieniam przepis dodając do ciasta ubitą pianę z jajka, by były bardziej puszyste, ale to tylko wtedy, gdy mi się dopieścić kluski.
Gulasz cielęcy w pomidorach
Jest delikatny, a mięso rozpływa się w ustach. Doskonale pasuje do niego kasza jęczmienna albo właśnie kluski kładzione, którymi zgarnia się aromatyczny sos z talerza do ostatniej kropelki.
1,5 kg łopatki cielęcej
sól i pieprz
4 łyżki oliwy z oliwek
400g cebuli
2 łyżki masła
300g przecieru pomidorowego
2 łyżeczki domowej vegety
2 łyżeczki pyłu grzybowego
1 szklanka wody
kilka gałązek natki pietruszki
Łopatkę pokrój na spore kawałki, każdy oprósz solą i pieprzem i odstaw na kilka minut.
W szerokim garnku podsmaż na oliwie z oliwek mięso, aż lekko się ozłoci z każdej strony. Dodaj pokrojoną w średnią kostkę cebulę i masło, podsmażaj, aż cebula zmięknie. Wlej przecier pomidorowy, dodaj domową vegetę i pył grzybowy, wlej wodę i przykryj garnek pokrywką. Od chwili zagotowania, duś na niewielkim ogniu ok 60 minut. Sprawdź, czy mięso już jest wystarczająco miękkie i ewentualnie duś kolejnych 20-30 minut. Podawaj posypane natką pietruszki.
Kluski kładzione
Ciasto można je przygotować z wyprzedzeniem i gotować kluski tuż przed podaniem. Opcjonalnie, jeśli chcesz by kluski były pulchniejsze, jedno białko ubij na sztywną pianę i dodaj do wyrobionego ciasta.
200g mąki pszennej
2 jajka
sól
woda
Jajka wymieszaj z mąka i sporą szczyptą soli, dodaj tyle wody, by ciasto łatwo dało nabierać się łyżką. Ubijaj ciasto ręcznym mikserem, by wtłoczyć w nie jak najwięcej powietrza.
opcjonalnie - zrób ciasto z 2 żółtek i jednego białka wg wskazówek powyżej, a na końcu wmieszaj do niego ubite na pianę drugie białko.
Zagotuj w szerokim garnku osolony wrzątek. Nabieraj ciasto łyżką i wkładaj kluski na wrzątek zanurzając łyżkę we wrzątku. Zamieszaj całość, przykryj pokrywką i gotuj do chwili, aż kluski wypłyną. Wyjmuj łyżką cedzakową i podawaj z gulaszem.
Źródło:http://www.chillibite.pl/2013/11/pyszny-gulasz-cielecy-i-kluski-kadzione.html